Skip to content

Hrozivé riziko wi-fi signálu: Co všechno nám můžou hackeři ukrást?

Bezdrátový přístup k internetu je dnes k dispozici v hotelech, na letištích, restauracích či obchodních centrech. Jak funguje wi-fi připojení a jaké nástrahy v sobě skrývá?

Posílání textových zpráv už dávno ztratilo svoje kouzlo. Na trhu se vyskytují stále nové a nové aplikace, kde lidé sdílejí své myšlenky, fotografie nebo videa. Vše se neustále zjednodušuje. Nejinak je tomu i u internetového bankovnictví nebo online plateb – a to je šance pro zloděje dat.

Největší rizikodnes představují veřejné nezabezpečené sítě. Nabourání se do přístroje totiž dnes není zas tak složitý proces. Jaká největší nebezpečí na nás číhají?

1. Špehování

Wi-fi hotspoty fungují jako rádiové stanice. Proto může každý v jejich dosahu přijímat vysílaná data. Hacker může pomocí aplikace získávat informace o zařízeních, která jsou připojena na konkrétních IP adresách, zjistit, jaká mají šifrování.

Není tedy problém sledovat, jaké stránky navštěvujete a shromažďovat vaše informace. Obrana proti tomuto útoku? Připojovat se pomocí protokolu https namísto http. Alternativou je využívání soukromé virtuální sítě VPN, pomocí níž můžete zřídit šifrovaný kanál pro své připojení k internetu.

2. Krádež cookies

Tento způsob útoku se projevuje především na facebookovém účtu. Šifrované je pouze přihlášení na účet, textová komunikace a sdílení informaci na timeline už ne. K útokům využívají hackeři soubory cookies, které se vytváří po každém přihlášení.

Zmenšit riziko nabourání na profil můžete opět pomocí připojení prostřednictvím protokolu https. Nezaručuje však stoprocentní ochranu.

Do facebookového účtu není pro hackera velký problém se dostat.

3. Falšování hotspotů

Telefony či notebooky se automaticky přihlašují ke známým bezdrátovým sítím. To je další příležitost pro útočníka, kterému stačí najít nezabezpečený hotspot a zřídit si přístupový bod stejného názvu. Hackeři mohou vytvořit stránku žádající údaje o přihlášení a získat tak peníze, které uživatel pošle například na účet PayPal.

Bránit se proti takovým útokům lze pomocí antivirového programu nebo deaktivací adaptéru wi-fi.

4. Prolomení šifrování

Nejčastějším cílem hackera je získat údaje kreditních karet, přístupy na PayPal nebo hesla pro elektronickou poštu či webové služby. Útočník se k těmto údajům dostane nejprve pomocí falešného hotspotu, aby přesměroval data.

Aby kýženého výsledku docílil, musí počkat, až bude uživatel online. V tu chvíli uživatele přesměruje na nešifrovanou verzi a získá tak přístupové údaje.

Nejčastějším cílem hackera je získat přístup k bankovním údajům.

Jak se proti útokům bránit?

Šifrovat citlivá data, jako jsou přístupová hesla k účtům nebo emailu Používat síť VPN, která je díky digitálním certifikátům bezpečná a využívat zabezpečený protokol https Na veřejných místech nesdílet jakékoli informace Vypínat wi-fi, když už není potřeba Používat antivirový program Nezadávat žádné údaje, které by se mohly dostat do cizích rukou

Vliv wi-fi na zdraví

V poslední době se také často hovoří o tom, že je wi-fi signál škodlivý pro naše zdraví. Po světě proběhlo už několik výzkumů, škodlivý vliv elektromagnetického vlnění však nebyl stoprocentně dokázán.

Podle některých studií však až 5 % populace projevuje zdravotní následky způsobené dlouhodobým pobytem v tzv. „elektrosmogu“. Mezi tyto příznaky patří bolest hlavy, poruchy koncentrace, únava nebo nevolnost.

Pro eliminaci je dobré se vypínat přístroje především v době spánku.

Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …