Josefovské louky, ptačí park, který Česká společnost ornitologická vytváří u Jaroměře ve východních Čechách, letos hostil nejen nové druhy ptáků, ale i obojživelníků a hmyzu.
„Není to ani ZOO ani zábavní park, živočichové tu žijí přirozeně a mohou odlétnout, odběhnout či odplout, kdykoli si zamanou. Trpělivý návštěvník tu však bude odměněn setkáním s tvory jinde nevídanými.
Vytváříme zde ideální prostředí hlavně pro vzácné mokřadní ptáky a tím i pro spoustu dalších živočichů a rostlin, které toto prostředí vyžadují,“ vysvětluje správce rezervace Břeněk Michálek.
Klenotem tohoto roku byla výsostná návštěva jednoho z nejvzácnějších ptáků vlhkých luk – břehouše černoocasého, který z naší krajiny vymizel stejně rychle, jako většina mokřadních luk.
Podobně se vytrácí i čejka chocholatá, která však na Josefovských loukách našla vhodné prostředí pro hnízdění.
Překvapením i pro ornitology byl pokus o zahnízdění našich nejvyšších ptáků – jeřábů popelavých, kteří na jaře lákali k návštěvě parku daleko slyšitelným troubením.
To, že výskyt určitých druhů je provázán s přítomností jiných, dokládá i nález obojživelníka – ropuchy zelené, která se začala poprvé v historii parku ozývat na místech, jež byla ornitology primárně upravena pro ptáky.
Další žábou, jejíž objevení potěší každého ochranáře, je maličká kuňka ohnivá, která s dnes již početnými čolky velkými figuruje mezi důležitými druhy ochrany přírody celé Evropské unie.
V území vyhloubené tůně však slouží nejen obojživelníkům a ptákům. Při jejich čištění jsme nalezli i ne zrovna běžného vodomila černého, překvapivě, největšího vodního brouka světa, který může dorůst i 5 cm délky.
Entomologové dále potvrzují velmi prosperující populaci dalšího celoevropsky chráněného tvora – vážky klínatky rohaté.