Zoufalí z toho, že byste nejradši prospali zbytek života, ale pořádně se vyspat nedokážete, musíte nakonec zajít k lékaři. Ani tam ale nemusíte obdržet rady a medikamenty k léčbě.
Takzvaný chronický únavový syndrom je totiž poměrně záhadná nemoc, která se jen obtížně diagnostikuje, a ještě nedávno jej lékaři vůbec nebrali vážně. Příznaky připomínají chřipku nebo taky obyčejné vyčerpání či deprese.
Dobře skrytý škůdce
Rozpaky odborníků kolem této choroby má na svědomí i její vcelku záhadný původ. Ani moderní technologie a pokročilá věda totiž zatím nebyli schopni odpovědět na to, co ji přesně způsobuje.
Jedna z teorií například tvrdí, že se nám z neznámého důvodu cosi zblázní v bílých krvinkách, které pak útočí na naše tkáně. Zatím se ale nepodařilo zjistit, co by takovou imunitní reakci spouštělo.
Spojení s obyčejným oparem
Jedním z „nadějných“ kandidátů na původce je herpetický virus s označením HHV-6, jeho příbuzný například může za to, že se nám udělá opar.
Herpetické viry mají totiž tu zvláštnost, že zůstávají v našem organismu, a pokud máme náhle oslabenou imunitu, opět se spustí.
Na spojení únavového syndromu s herpetickými viry ukazuje to, že někteří pacienti s chronickou únavou dobře reagovali na léky proti virům. Žádné přesvědčivé důkazy ale nemáme.
Jako hádání z karet
Lékařům by určitě pomohlo, kdyby se tato záhadná nemoc projevovala nějakým osobitým způsobem, a šla tak snadněji rozpoznat. I to je ale dost problém. Příznaky totiž může vyvolat předchozí onemocnění, mohou se ale objevit i bez zdánlivé příčiny.
Někdy mizí a zase se objeví, jindy přetrvávají dlouhé roky. Některé pacienty chronický únavový syndrom zcela vyřadí z běžného života, zatímco jiní dokážou normálně fungovat, jen jsou nadměrně unavení.
Od každého něco
Stejně tak je roztříštěná i léčba syndromu chronické únavy. Pokud už vám lékař chronický únavový syndrom diagnostikuje, bude se snažit najít takový druh léků, který na příznaky zabere.
Nemocnému totiž mohou ulevit prášky proti bolesti, léky na záněty, proti virům či dokonce antidepresiva. Někdy však dokáže pomoci i akupunktura, jóga či homeopatika.