Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney.
Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem tímto dílem uchvácen. Miluji ho.
A myslím, že by ho měl vidět každý,“ prohlásil o „svém“ díle herní návrhář Jason Allen. Je to poprvé, kdy stroj překonal člověka v tak vysoce tvůrčí činnosti, jakou je výtvarný projev. Vyvolal tím bouřlivou diskuzi o tom, co ještě je, a co už není umění.
Mnoho lidí si myslí, že dokonalé obrazy od umělých inteligencí znamenají smrt lidského umění, jak ho známe.
Podvod, nebo právoplatné vítězství?
Autor v přihlášce do soutěže jasně uvedl, že obraz vytvořil v Midjourney, ale porota zřejmě nerozuměla tomu, o jaký program se jedná. Později ale porotci prohlásili, že i kdyby věděli, že obraz vytvořila umělá inteligence, rozhodli by se stejně.
Mnoha lidem se však Allenovo vítězství příliš nelíbí. „Je to jako vyhrát koňské dostihy na motorce,“ rozčilují se pobouření diskutující na Twitteru. Jiní se ale tvůrce obrazu zastávají. „Jason Allen vyhrál soutěž právem.
Dílo je bezesporu produktem jeho kreativity. Byl to jeho nápad. Bez něj by obraz nevznikl,“ tvrdí třeba ředitel společnosti Avast a vědec, zabývající se umělou inteligencí, Michal Pěchouček.
Nový způsob tvorby: psaní obrazů
Vítěz soutěže argumentuje tím, že podstatná část kreativní práce je jeho dílem – jen obraz vytvořil jiným způsobem, než je obvyklé. Umělé inteligenci totiž zadával slovní instrukce, jak by měl výsledný obraz vypadat.
Do pečlivé přípravy pokynů vložil celých 80 hodin práce, než dokázal sepsat ideální zadání. Nechal vygenerovat 900 různých verzí, ze kterých vybral tři nejlepší.
Vybraný obraz nakonec dotvořil ve Photoshopu, protože Midjourney například vygenerovala jednu ze ženských postav bez hlavy.
Pravidla soutěže umožňují účast dílům, která vznikla za použití digitální technologie jako součásti tvůrčího procesu – a to vítězný obraz očividně splňuje.
I vy se během pár vteřin můžete stát malířem
Vyzkoušet si tuhle novou formu umění můžete snadno i vy. Na internetu najdete různé umělé inteligence, které vám umožní vytvářet obrázky podle textového zadání.
Kromě Midjourney můžete narazit například na Stable Diffusion nebo Craiyon, jejichž používání je zdarma. Mezi ještě propracovanější nástroje patří i placený DALL·E 2, ten je ale zatím dostupný jen na pozvání.
Někdy si nejdřív musíte vytvořit uživatelský účet, nebo nástroj nainstalovat na svůj počítač, samotné ovládání těchto umělých inteligencí je poměrně jednoduché.
Do textového pole anglicky zadáte, co byste si přáli vidět, a umělá inteligence odpovídající obrázek obratem vygeneruje.
Na hraní s těmito nástroji si radši vezměte dovolenou
Pozor – je to vysoce návyková zábava. Můžete si být skoro jistí, že u pár obrázků nezůstane. Na to jsou tyhle generátory umění příliš lákavá hračka, která vám dodá pocit všemocného tvůrce. Když vytvoříte jeden obrázek, budete chtít experimentovat víc a víc.
Své úvodní pokyny můžete dále upřesňovat a různě si s nimi hrát, například přidávat jména umělců, v jejichž stylu byste si přáli námět vidět. Výsledné obrazy jsou často úchvatné a i s jednoduchými instrukcemi můžete dosáhnout ohromujících výsledků.
Umělá inteligence oživí dávno mrtvé umělce
Nástroje typu Midjourney jsou dobrou zprávou pro milovníky dávno zesnulých umělců. Umělé inteligence totiž dokážou „namalovat“ obraz, který věrně napodobuje jejich styl. Nejčastěji kopírovaným autorem je Vincent van Gogh, z českých malířů Alfons Mucha.
U současných umělců ale tyto nástroje radost nevyvolávají. Hrozí jim totiž, že přijdou o práci. Umělé inteligence už brzy nejspíš budou ilustrovat knihy a vytvářet grafiku na přání. Žádné složité zadávání práce grafikovi a několikatýdenní čekání na výstup.
Obrázek, jaký se vám líbí, můžete získat během pár minut. U zpoplatněných verzí umělé inteligence většinou máte na vytvořené obrazy i komerční práva, takže je můžete třeba prodávat.
Změní se celý svět kreativity?
V současné době jsme svědky překotné revoluce ve světě umění. Umělé inteligence, které dovedou vytvořit obraz z písemných instrukcí, se totiž vyvíjejí doslova každým týdnem a vytvářejí stále zajímavější výsledky.
I samotný program Midjourney, se kterým Allen vyhrál soutěž v letošním srpnu, je v současné době už zastaralý. Na internetu můžete najít jeho novou verzi, která vytváří ještě realističtější obrazy. Kreativní obory se proměňují přímo před našima očima.
Počítač už dokáže složit hudební skladbu, napsat divadelní hru nebo třeba báseň. Nahradí člověka nakonec úplně? Allen v tom má jasno. „Umění je mrtvé. Je konec. Umělá inteligence vyhrála. Lidé prohráli,“ prohlásil v rozhovoru pro New York Times.