I když by každý označil za nejtajemnější stavbu Afriky bezesporu egyptské pyramidy, o velký kus dál se ukrývá ještě jedno neméně pozoruhodné místo. Jde o ruiny kamenného města Velké Zimbabwe, které bylo kdysi hlavním centrem stejnojmenné civilizace.
Navzdory tomu, že šlo o kulturu poměrně rozsáhlou, o tomto sídle nevíme mnoho. Mezi prvními si ho všímá portugalský historik a zeměpisec Joao de Barros (1496–1570).
„Podivuhodně pevné zdivo vypadá zvnitřku i zvenčí stejně, neboť kameny skládané bez malty nemají omítku. Do balvanu nad vchodem je vtesán tak starý nápis, že jej nikdo neumí přečíst,“ píše o nalezené kamenné struktuře.
Až mnohem později začíná zkoumání tohoto místa a světlo světa spatří první teorie o původu a účelu.
Kam všichni zmizeli?
V 19. století přichází několik badatelů s poměrně odvážnými hypotézami. Věří, že Velké Zimbabwe ve skutečnosti leží na ruinách dávného těžebního komplexu, ve kterém nechyběly ani prastaré tavící pece a další vybavení.
To všechno by podle nich mohlo znamenat, že se právě tady nacházely legendární zlaté doly židovského krále Šalomouna. Tajemství, odkud tento moudrý panovník bral své nezměrné bohatství, totiž stále nebylo rozluštěno. Všechno to má ale háček:
Průzkum lokality žádné důkazy, které by něco takového potvrzovaly, nepřinesl.
Místo toho se objevily jen další otázky – Například proč se na místě nenašly prakticky žádné kosterní pozůstatky, když toto město mělo mít podle odhadů vycházejících z velikosti komplexu až 10 tisíc lidí. Je možné, že všichni náhle někam odešli?
Vyspělá stavba
Nejasnosti pokračují i při pohledu na samotné stavby v ruinách města. Té dominuje především mohutná pevnost tvořená řadou kamenných staveb v čele s tzv. Velkou ohradou – masivní oválnou zdí o obvodu 250 metrů.
Ještě zajímavější je pak velká kuželovitá věž poblíž vnější zdi, která svým tvarem připomíná zemědělské sýpky. Ke skladování plodin však nejspíš nesloužila – tento velký kamenný válec je totiž zcela uzavřený a neobsahuje ani žádné vnitřní prostory.
K čemu sloužil, tak nevíme, stejně jako nevíme, jak mohl poměrně primitivní národ vystavět kamenný komplex, který se může směle rovnat středověkým evropským hradům. Mohl snad Afričanům někdo pomáhat? Nebo se opírali o nějaké dávno zaniklé znalosti?