Působivé, majestátní, kolosální. Takové přívlastky zaznívají od turistů, kteří v počtu tří milionů každoročně navštěvují památník Mount Rushmore v Jižní Dakotě.
Čtyři američtí prezidenti jsou zde v nadživotní velikosti vytesáni do žulové skály a z výšky 1745 metrů shlížejí na zemi, kterou pomáhali budovat.
Tahák na turisty
Vytvořit něco impozantního, co do odlehlé oblasti pohoří Black Hills ve státě Jižní Dakota naláká turisty a zároveň bude sloužit jako symbol „triumfu moderní civilizace“.
Takové jsou pohnutky amerického vlastence Doana Robinsona (1856–1946) k výstavbě památníku Mount Rushmore. Původní nápad zní, sochy vytesat do vysokých žulových skalisek, kterým se pro jejich útlý tvar přezdívá Jehly.
Kvůli jejich nedobrému stavu je ale nakonec rozhodnuto, že sousoší vznikne o několik kilometrů dále – v jihovýchodním průčelí masivní žulové skály, nedaleko obce Keystone.

Žena mezi muži?
Skalní monument vyobrazuje čtyři významné prezidenty Spojených států amerických – George Washingtona (1732–1799), Thomase Jeffersona (1743–1826), Theodora Roosevelta (1858–1919) a Abrahama Lincolna (1809–1865).
Z iniciativy Rooseveltovy manželky se ale chvíli uvažuje i nad tím k nim přičlenit slavnou sufražetku Susan B. Anthonyovou (1820–1906). Autor památníku to však zamítne s odůvodněním, že by to narušilo celkové pojetí díla.

Práce ve výškách
Na kolosálním díle se vystřídá kolem 400 lidí. Ti musí každé ráno po schodech vystoupat na vrchol hory, aby je následně na ocelovém lanku spustili opracovávat sbíječkou monumentální hlavy.
Stavba trvá celkem 14 let, od října 1927 do října 1941. Ačkoliv mnozí z dělníků přiznávají, že se jim z práce v takové výšce nedělá dobře, v době hospodářské krize jsou rádi, že mají alespoň nějaké živobytí. Jako zázrakem žádný z nich při stavbě monumentu nezemřel na úraz.

Skalní giganti
Každá z hlav měří kolem 18 metrů na výšku (přičemž Lincolnova je o trochu větší a Rooseveltova naopak menší než Washingtonova). Jenom nosy státníků dosahují délky 6 metrů a šířka jejich očí přesahuje tři metry.
Zajímavé také je, že Rooseveltova socha je jediná, jejíž oči rámují dioptrické brýle (respektive pouze decentně vypracované obroučky). Tuto zrakovou pomůcku přitom používali všichni čtyři státníci. Je ale pravda, že jediný Roosevelt se s nimi nechal portrétovat.
Monument je nedokončený
Ačkoliv jde stavba v náročném terénu od ruky, v říjnu 1941 se práce na sousoší navždy zastaví. Po 14 letech došly peníze – a to přesto, že cena stavby nepřekročila jeden milion dolarů (kolem 17 dnešních milionů dolarů).
Prezidentům tak byly vytesány pouze hlavy, přestože podle původního návrhu měli být vytesáni až do pasů. Jediný náznak těchto nikdy nerealizovaných úprav lze spatřit u George Washingtona, jehož socha má zřetelně opracovaný límec kabátu.
Záhadná komnata
Součástí plánu autora sousoší, Gutzona Borgluma (1867–1941), bylo vystavět přímo v Mount Rushmore tajnou místnost, v níž by byly uloženy důležité dokumenty vztahující se k historii Spojených států.
Síň záznamů, jak ji autor pojmenoval, ale nebyla kvůli nedostatku financí nikdy postavena. Na jejím plánovaném místě (za hlavou Abrahama Lincolna) stačil být vytesán pouze vchod s nahrubo opracovanou chodbou.
V roce 1998 sem byl uložen alespoň malý trezor s 16 porcelánovými deskami obsahující příběh pomníku – kdo, kdy, jak a proč jej postavil. Místnost ovšem není veřejnosti přístupná.
Upomínka na lidstvo
Sousoší amerických prezidentů v Mount Rushmore tu bude velmi dlouho. Nachází se totiž v ekologicky příznivé oblasti a hlavně je vytesáno do žuly, tedy obzvlášť tvrdé horniny, která je velmi odolná vůči erozi.
Pravděpodobně tak v téměř nezměněné přečká i dobu, kdy už se rozdrolí veškerý beton a zkoroduje všechen kov. Americký vědec David Brin k tomu říká: „Myslím, že Mount Rushmore tu zůstane i dvě stě tisíc let.
Možná tak dlouho, že ho budou obdivovat ti, kteří nás (lidstvo, pozn. red.) nahradí.“