Skip to content

Učila dcera Karla IV. Angličany dobrým mravům?

Anglické dvorní dámy napjatě sledují vybrané chování české princezny a jejího doprovodu. Přesně kopírují její chování. Královna zde má výbornou pověst. Výchovu k jemným mravům zavádí i tady.

Anna Lucemburská (1366–1394), dcera římského císaře a českého krále Karla IV. (1316–1378), ještě obouvá dětské střevíčky, když ji její otec v jejích pouhých pěti letech zasnubuje s Albrechtem z Wittelsbachu, synem bavorského vévody.

Jenže už krátce na to jí vyhlédne ještě lepšího ženicha, syna míšeňského markraběte a durynského landkraběte Fridricha. Ani tenhle sňatkový plán se ale nakonec neuskuteční.

Římský císař Karel IV. využívá svoji dceru k obratné sňatkové politice.
Římský císař Karel IV. využívá svoji dceru k obratné sňatkové politice.

Ženich na třetí pokus

Do třetice všeho dobrého Anně vybere za ženicha anglického krále Richarda II. Plantageneta (1367–1400). Sňatkem chce získat významného spojence. Francouzům se tento krok ale nelíbí. Mnohem raději by Annu viděli jako nevěstu následníka francouzského trůnu Karla VI. (1368–1422). Francouzi ale nakonec ostrouhají, navzdory tomu, že Karel IV. umírá už v roce 1378.

Manželství Richarda II. Plantageneta je vydařené navzdory tomu, že nemají děti.
Manželství Richarda II. Plantageneta je vydařené navzdory tomu, že nemají děti.

Bratr se o sestru postará

Jeho syn Václav IV. (1361–1419) jednání s anglickým dvorem dotáhne do konce a o sestřinu svatbu, která se koná 19. ledna 1382, se postará. Podle zpráv Zdeňka Brtnického z Valdštejna má Anna dobrý vliv na celý anglický dvůr.

Zdejší dvorní dámy se učí jemným mravům právě od Annina doprovodu.

Anna umírá na mor. Na anglickém trůně strávila dvanáct let.
Anna umírá na mor. Na anglickém trůně strávila dvanáct let.

Inspirace pro Jana Husa

Manželství Anny a Richarda se podle dobových zdrojů vydařilo, i když zůstalo bezdětné. Anna umírá v roce 1394 na mor. Přestože v Anglii stráví jenom dvanáct let, kontakty mezi oběma zeměmi se díky ní rozšiřují.

Právě stykům s Angličany vděčí český kazatel Jan Hus (1370–1415) za inspiraci učením anglického reformátora Johna Wycliffa (1320–1384).

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …