Domů     U stolu s diktátory: Excentrické chutě a manýry
U stolu s diktátory: Excentrické chutě a manýry

Sto lidí, sto chutí. Když Benito Mussolini povečeří svůj oblíbený pokrm, manželka s ním odmítá spát v jedné místnosti. Fidel Castro večeří a snídá často v rozmezí pouhých čtyř hodin a Pol Pot nechává vařit kobru s citrónovou šťávou. A o některých jiných se tvrdí, že si pochutnávali na lidském mase!

Těžko lze sice předpokládat, že jídlo kromě trávicího traktu a nálady může ovlivnit i světonázor, přesto zvyklosti u stolu i výběr oblíbených jídel mohou o nechvalně proslulých politicích prozradit zajímavé věci.

Nebezpečí číhá všude

Hlava komunistického Rumunska Nicolae Ceaușescu (1918-1989) často dokáže rozzuřit i urazit hlavy cizích států, když si při zahraničních návštěvách vozí jídlo s sebou.

Navíc si bere na cesty i své své techniky s mobilní laboratoří, aby mohli otestovat každé sousto, určené pro jeho žaludek.

Vyhýbá se všem pokrmům, které nejsou řádně prověřeny a tak se stává, že při slavnostních událostech nenápadně hází jídlo na podlahu a kope do něj, aby se dostalo co nejdále od něho.

Pokud si ale může užívat pohody a je si jistý, že mu nehrozí nebezpečí, pak si rád pochutná na vegetariánských těstovinách s vejci v zakysané smetaně, kaprovi v aspiku anebo zeleninovém salátu s dobře kořeněným kusem masa, nejlépe připraveným na grilu.

Má také slabost pro specialitu: pomalu dušené kuřecí maso, kdy se použije celé kuře včetně hlavy, křídel i nohou.

Kdo vydrží víc?

Opulentními večeřemi, které jsou ve skutečnosti spíše mnohahodinovými pitkami, je Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953) proslulý. Účast na nich je vlastně svým způsobem rafinovanou formou mučení.

Hry, zpěv a soutěžení v pití alkoholu dává jeho společníkům zabrat.

Traduje se, že tempo akce proměnilo jednou Nikitu Sergejeviče Chruščova (1894-1971) v trosku, která nezvládá udržet moč a jindy pro změnu budoucí jugoslávský prezident Josip Broz Tito (1892-1980) zvládne udržet krok s ostatními jenom díky tomu, že chvílemi zvrací do vlastního saka.

Sovětský vůdce má v oblibě tradiční gruzínskou kuchyni, miluje jídla, obsahující vlašské ořechy, švestky, česnek anebo granátová jablka.

Jedním z jeho šéfkuchařů je také Spiridon Ivanovič Putin (1879-1965), dědeček současného ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina (*1952).

Josif V. Stalin si rád užíval opulentních večeří, ale s chutí si dopřál i piknik v přírodě.
Josif V. Stalin si rád užíval opulentních večeří, ale s chutí si dopřál i piknik v přírodě.

Honem, než přijde táta!

Oblíbeným pokrmem italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho (1883-1945) je jednoduchý salát, plný nahrubo nasekaného česneku s olivovým olejem a citrónovou šťávou. Považuje ho za zdraví prospěšný. „Dokázal ho sníst celou mísu.

Pak už nebylo možné pohybovat se v jeho blízkosti a v noci jsem ho nechávala spát samotného v ložnici. Sama jsem raději odešla spát k dětem,“ svěřuje se ve vzpomínkách jeho manželka Rachele (1890-1979).

Mussolini jí nejraději doma se svou rodinou a potrpí si na to, aby byla večeře podávána přesně a jeho choť s dětmi aby seděli u stolu už před jeho příchodem a čekali na něj.

Pokud jde o národní kuchyně, považuje francouzskou za zcela bezcennou a naopak italskou za nejlepší na světě, přesto třeba o těstoviny jeví jenom malý zájem.

Benito Mussolini si potrpěl na večeře ve společnosti své manželky a dětí.
Benito Mussolini si potrpěl na večeře ve společnosti své manželky a dětí.

Kousek Indie

Ikonický kubánský vůdce Fidel Castro (1926-2016) je po celý život známý tím, že tvrdě pracuje. Proto se jeho osobní šéfkuchař nediví, když mu připravuje poslední jídlo jeho pracovního dne 2 hodiny po půlnoci a v 6 hodin ráno už mu chystá snídani.

Prezident si rád dopřává i vegetariánská jídla a jeho oblíbeným pokrmem jsou například zeleninové polévky. Také je ctitelem dobrých vín. Jsou však i jiné věci, které musí mít na svém jídelníčku pravidelně.

Jde o olivy, maso a sýry, které si nechává dovážet (poněkud překvapivě) ze Spojených států amerických. Fidel Castro rovněž miluje jednu rostlinu z Indie. Jde o moringu olejodárnou (Moringa oleifera), která je dnes označována za superpotravinu.

Má řadu léčivých vlastností a vysoký obsah bílkovin i cenných látek, vitamínů a minerálů. Revolucionář si ji dokonce sám pěstuje na své farmě.

Fidel Castro byl milovníkem dobrého vína.
Fidel Castro byl milovníkem dobrého vína.

Pán všeho tvorstva

Prezident Ugandy Idi Amin (1924-2003) si pro svou krutost vyslouží přezdívku „řezník z Kampaly“. Za dobu jeho vlády umírá několik set tisíc lidí, některé odhady mluví až o půl milionu.

Sám sebe pak označuje za „přemožitele britské nadvlády v celé Africe a především v Ugandě.“ I když tvrdí, že je přemožitelem Britů, má rád britské věci a to i na jídelníčku. Zalíbí se mu kromě jiného zvyk popíjet odpolední čaj.

Z masitých pokrmů má nejraději kozí pečeni a k ní chléb z prosa. Údajně dokázal také sníst až 40 pomerančů denně s tím, že jde o „přírodní Viagru“. Později, když žije v exilu v Saudské Arábii, miluje pizzu a kuřecí jídla z jednoho fastfoodového řetězce.

O tom, jak moc pestrý jídelníček měl se vedou spekulace, tvrdí se, že ugandský kruťas mohl být také kanibalem. Ten ještě za svého života odpovídá na podobná nařčení slovy, že lidské maso je pro něj příliš slané.

„Lidské maso je na mou chuť příliš slané,“ tvrdil Idi Amin.
„Lidské maso je na mou chuť příliš slané,“ tvrdil Idi Amin.

Já jím, vy pracujte!

Během vlády vůdce Rudých Khmerů a premiéra Pol Pota, vlastním jménem Saloth Sar (1925-1998) třetina až polovina obyvatel Kambodže trpí (nejenom) hladem.

Zatímco obyčejní lidé přežívají na vodě a rýži, premiér si rád pochutnává na zvěřině včetně pokrmů z hadího masa, zapíjeného brandy. Existuje recept, který si nejvíce oblíbil. Kobra s odříznutou hlavou se pověsí na strom a nechá se sušit na slunci.

Hadí maso je posléze nakrájeno na kousky a rozmačkáno s hrstkou arašídů. Potom se vaří ve vodě, smíchané s trochou citrónové trávy, vinnými listy a mletým zázvorem nejméně hodinu.

Foto: www.businessinsider.com, www.welt.de, www.politico.eu, www.europe1.fr, www.thesun.co.uk,
Související články
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Historie
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Historie
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,