Domů     U koníčků rodí samci. Někdy jen 5, ale někdy až 1500 mláďat!
U koníčků rodí samci. Někdy jen 5, ale někdy až 1500 mláďat!
16.11.2023

Elegantně se vznášejí vedle sebe, a stejně, jako se my držíme za ruku s vyvoleným protějškem, zapletou ocásky. Tenhle páreček spolu vydrží celý život. Při až devítihodinovém pravidelném namlouvacím tanci se něžně čumáčkují přerostlými rypci.

Pozornému pozorovateli neunikne, že oba umí měnit barvu – a krásně spolu ladí!

Kdo je v tomhle páru koníčků mořských (Hippocampus guttulatus) samec a kdo samička? Jeden z nich je zhruba o dva centimetry větší – a je to samice. Skutečné překvapení pro člověka ale přijde až s koncem námluv.

Tření při romantickém plavání vedle sebe míří ke kladení vajíček. Samička se chopí své úlohy. 2milimetrová vajíčka nebude klást mezi korály nebo pod lístky mořských rostlin, ale do speciálního břišního vaku samečka, kde si ještě 3 až 5 týdnů pobudou.

Koníčci jsou dospělí ve chvíli, kdy měří alespoň 10 centimetrů. Povyrůst ale mohou ještě o dalších 8. Aby se mohl zhostit s plnou vervou své otcovsky-mateřské role, má sameček vpředu velký břišní vak, co kterého se poté vejde plůdek.

A jak často tihle mořští tátové chovají? Za jediné léto i 4krát. Počet mladých se velmi liší, záleží i na druhu koníka, ale v průměru to bývá mezi 300 až 700 mladými. Tím jeho úkol končí.

Ratolesti vyrazí do okolí a rovnou svým roztodivným rypcem nasávají živiny z okolí.

Musí neustále jíst. Nemá totiž žaludek – potrava skrz něj v podstatě protéká. Foto: Pixabay
Musí neustále jíst. Nemá totiž žaludek – potrava skrz něj v podstatě protéká. Foto: Pixabay

Koníčkovské running sushi

Co se dnes maličkým koníkům servíruje? Jako obvykle směs drobných korýšů a planktonu. Koníci jsou sice druhem mořských ryb, ale už na první pohled je jasné, že řada věcí u nich bude fungovat trochu jinak. Jídlo nikdy nekoušou. Nemají totiž zuby.

To by ještě nebylo tak podivné jako to, že jim chybí také žaludek! Zvláštní cesta evolucí je tak dovede k životní náplni, ve které pro neustálé jídlo není čas na nic jiného.

Potrava totiž prosviští trávicím traktem tak rychle, že by koníci bez neustálého přísunu živin nerostli a pomřeli. Jediný koníček tak za den spolyká na 3000 primitivních korýšů jménem žábronožky (Anostraca).

Pokud byste si chtěli představit život koníka v lidském světě, bylo by to jako sednout si na nočník k running sushi a celý den do sebe ládovat jeden kousek za druhým.

Vody rozvíří bleskový žralok

Koníček se zakymácí. Stejně jako ostatní jeho příbuzní tráví dny přichycen ocasem k rostlinám a rypcem filtruje z vody potravu. Poklidné ráno v Atlantiku ale naruší něco pekelně rychlého.

Kolem se právě prohnal rychlostí 70 kilometrů v hodině žralok mako (Isurus oxyrinchus) z čeledi lamnovitých. Pro koníčka jde o rychlost, která je zcela mimo jeho chápání.

A tak, zatímco mako se honosí titulem nejrychlejšího ze žraloků, koníček se může pravděpodobně pochlubit titulem nejpomalejšího zvířete vůbec. Nejraději se nepohybuje vůbec, ale když už, tak průměrnou rychlostí 0,0015 kilometru za hodinu.

Závodit by nemohl. Průměrná rychlost mořského koníčka je pouhých 0,0015 kilometru za hodinu. Foto: Pixabay
Závodit by nemohl. Průměrná rychlost mořského koníčka je pouhých 0,0015 kilometru za hodinu. Foto: Pixabay

Dokonalé mimikry

Na první pohled nepoznáte vůbec nic. V hloubce 10 metrů je nádherný bílo-vínový korál. Až z úplné blízkosti jde poznat, že se mezi ním ukrývá nachlup stejný a dokonale maskovaný koníček droboučký (Hippocampus denise). Koníčci jsou mistři mimiker.

Totéž zvládá hravě třeba i koníček bradavičnatý (Hippocampus bargibanti). Musí totiž nějak vyvážit svou rychlostní indispozici. Dokážou měnit barvy a časem se přizpůsobit okolí tak dokonale, že si je lehce spletete s korálem nebo nějakou rostlinou.

Ostatně, mezi čeledí jehlovitých (Syngnathidae), pod kterou spadají, nejde o nic výjimečného.

Po stopách jehlovitých

Jehlovití sdružují na 300 druhů koníčků, volnoostných mořských ryb, jehel a nádherných řasovníků. Jde o monogamní tvory, u kterých se donášení mladých otcem počítá za standard.

V tatínkově vaku dostává omladina dostatek živin a tvoří se jim skvělá imunita na patogeny. Ostatně, na specifický vývoj měla čeleď času až dost, existuje už od dob oligocénu, tedy přinejmenším 50 000 000 let.

Pamatuje tak třeba začátky vzniku dnešního Středozemního moře a pokles hladiny moří kvůli ochlazení klimatu.

Nové místo, nové výrůstky

Koníčků je nejméně 47 druhů. Když už se rozhodnou svým pozvolným tempem změnit působiště, hlídají si okolí dvojící malých očiček, která se umí pohybovat do stran nezávisle na sobě. Koníček tak zmapuje mnohem větší území.

Kmitá vzpřímený hřbetní ploutví a jeho tělíčko pokryté až 50 kostěnými destičkami se pomalu hýbe vpřed. Za vteřinu udělá 35 pohybů. Kormidluje také maličkými ploutvemi na stranách hlavy. Až si vybere nové místo, bude muset změnit mimikry.

Časem mu dokonce narostou nitkovité brvy, takzvané ciry, které mu pomohou splynout s okolím.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz