„Možná jsme na stopě Nefetiti,“tvrdí egyptolog Nicholas Reeves, poté co zjistí, že hrobka faraona Tutanchamona pravděpodobně ukrývá další prostory. Spustí tak další lavinu zájmu o proslulou egyptskou královnu.
Skutečně skrývá nejslavnější hrobka v Údolí králů další mumii? Umožní někdy vedení Egypta ověření Reevesovy hypotézy?
Snad žádná egyptská královna nevyvolává takové vášně jako právě Nefertiti (1370 – 1331 př. n. l.), manželka a zřejmě i spoluvládkyně „kacířského“ faraona Achnatona (vláda 1352 -1336 př. n. l.).
Všichni egyptologové touží najít její hrob nejlépe i s neporušenou mumií.
Není proto divu, že když britský archeolog Nicholas Reeves (*1956) v létě 2015 přijde s tvrzením, že v hrobce faraona Tutanchamona (vláda 1328 – 1318) se nachází dva zazděné vstupy, které by údajně mohly vést k pohřební komoře Nefertiti, vyvolá tím senzaci.
Jenže mnozí odborníci neskrývají svoji skepsi. Humbuk kolem egyptské královny totiž propukl již několikrát.
Poprask s mumiemi
Achnatonově hlavní manželce je přisouzena například záhadná mumie z hrobky KV55 nalezená v roce 1907 Američanem Theodorem Davisem (1838 – 1915). Identita této mumie dosud nebyla spolehlivě určena. Nejprve ji doprovází spory o její pohlaví.
Později je určena jako muž, takže Nefertiti se ocitá mimo hru. Genetická analýza odhalí, že se jedná o blízkého příbuzného Tutanchamona. Byl to snad samotný otec mladého faraona Achnaton, jehož mumie je také velmi žádaným nálezem?
Nebo snad záhadný Smenchkare (1336 – 1333 př. n. l.), který vládne velmi krátkou dobu po Achnatonovi? Kdo ví. Po opuštění možnosti, že by Nefertiti byla v hrobce KV 55, upřou egyptologové zrak jiným směrem.
V únoru 2003 tvrdí americká egyptoložka Joan Fletcherová (*1966): „Nefetiti patří mumie ženy z hrobky KV35.“ Jaké je její roztrpčení, když analýza DNA o rok později prokáže, že údajná žena je muž! Nečeká nás zklamání i v případě Tutanchamonovy hrobky?
Na stopě objevu
V březnu 2016 začne Reevesova domněnka o dosud neobjevených komorách v nejslavnější hrobce v Údolí králů nabývat jasnějších obrysů. Radarový výzkum odhalí přítomnost dvou dalších místností za zdmi hrobky.
Dokonce je prý zjištěna i přítomnost organických a kovových materiálů. Jenže odpočívá zde právě Nefertiti? Reeves svou hypotézu opírá o skutečnost, že Tutanchamonova hrobka je nápadně malá a že faraon byl kvůli své brzké smrti pohřben v cizí hrobce.
Četná vyobrazení podle britského egyptologa svědčí o tom, že by původním vlastníkem mohla být Nefertiti. Reevesovi kolegové však jeho přesvědčení nesdílejí.
„Egyptští panovníci vůbec neměli ve zvyku nechat se pohřbívat společně s jiným panovníkem,“ říká český egyptolog Miroslav Bárta (*1969).
Podle jeho názoru je docela dobře možné, že za zdmi se skrývají pouze nedokončené komory, které byly kvůli spěchu jednoduše zazděny.
Ministr pro egyptské památky Mahmúd Damátí se domnívá, že se zde mnohem spíše skrývá mumie královny Kije, která je považována za Tutanchamonovu matku.
Egyptský archeolog Zahí Hawáss (*1946) soudí, že Nefetiti je pohřbena nejspíše v Amarně, bývalém Achetatonu a sídelním města faraona Achnatona. Dozvíme se někdy pravdu?
Navždy skryté tajemství?
Jistotu o tom, kdo a jestli vůbec někdo, je pohřben společně s Tutanchamonem, by přineslo pouze probourání otvoru ve stěnách se skrytými vchody. A právě s tím se pojí zásadní problém. Tyto stěny jsou totiž pokryty velice cennou výmalbou.
„Jsem přesvědčen o tom, že nikdo nedá žádnému egyptologovi svolení, aby kopal v Tutanchamonově hrobce,“ prohlašuje Hawáss. Zůstane tedy obsah tajných místností v hrobce faraona Tutanchamona na věky utajen?