Někdo nedá bez masa ani ránu, jiní se bez něho obejdou. Prvním známým vegetariánem je řecký filosof, matematik a astronom Pythagoras (570 př. n. l. – 510 př. n. l.). Maso odmítá, protože mu vadí zabíjení zvířat.
Není sám, na maso nemají v pozdější době nemá chuť ani renesanční mistr Leonardo da Vinci nebo básník Johann Wolfgang Goethe.
Armand Jean du Plessis (1585 – 1642), známý jako kardinál Richelieu je pěkný mlsal. Oblíbí si majonézu. Ta ale kupodivu nevznikla ve Francii, ale v přístavu Mahon na ostrově Menorca v západním Středomoří.
Duchovnímu ji doveze jeho synovec z válečného tažení roku 1636 a podle města svého vzniku dostává název mayonaise. Kardinál také nedá dopustit na úplně nový nápoj pocházející z Ameriky – čokoládu.
Markýzova omáčka
Na dvoře Ludvíka XIV. se potkává Louis de Béchamel (1630 – 1703) a kuchař La Varenne. Kuchař nazve po markýzovi omáčku jako bešamelovou. Ta se objevuje už v La Varennově kuchařce z roku 1651.
Recept zní asi takto: „Do kastrolu dej několik ořechů másla s trochou petrželky, česneku, sekané šalotky, osol, opepři, přidej muškátový oříšek, zasyp moukou a zřeď smetanou. Pak trpělivě míchej na ohni do zhoustnutí.“
Sandwich podle lorda
Anglický lord John Montagu Sandwich (1718 – 1792) se při hazardní hře nechce zdržovat jídlem. Světlo světa proto roku 1776 spatří „něco do ruky“ – dva kusy chleba namazané máslem a přitisknuté k sobě. Uvnitř je maso.
Lordovu oblíbenému jídlu se ve šlechtických kruzích nejdřív smějí, ale později získává velkou popularitu.
Neobejdou se bez konzerv
Nasytit vojáky během války není jednoduché. 12 000 franků získá ten, kdo vymyslí způsob, jak dlouhodobě uchovat potraviny, tak zní nabídka velení francouzské armády. Nelehkého úkolu se ujme vinař a sládek Nicholas Appert (1749 – 1841). Podaří se mu to roku 1810. Získává odměnu za konzervaci potravin v lahvích.
První horký pes
Řezník Charles Feltman (1841 – 1910) má v americkém Brooklynu (New York) malý vůz na pečení pirohů, které dodává do hostinců. Jenže péct něco takového v pojízdném voze je problém. Chce to lepší nápad.
To pravé je roku 1867 horký párek – hot dog. Za první rok provozu svého nového zařízení jich prodá dokonce 3684.
Instantní polévka místo masa
V Evropě se venkované stěhují do měst za pracovními příležitostmi, často ale nemají co jíst. Maso je pro ně drahé. Luštěniny jsou ale stejně bohaté na bílkoviny jako maso.
Švýcarský podnikatel Julius Maggi (1846 – 1912) proto v roce 1886 vyrobí první instantní polévku z hrachu a fazolí. Zároveň uvádí na trh čtverhrannou lahvičku s tekutým kořením do polévky.