V roce 1847 známá pařížská kurtizána Marie Duplessisová podléhá souchotinám plic, které dnes známe spíše jako tuberkulózu. Nikdo v tu chvíli netuší, jakou odezvu její smrt mezi lidmi vyvolá. Souchotiny se stanou módním výstřelkem!
Nedlouho po skonu Marie Duplessiové (1824–1847) usedne za psací stůl Alexandre Dumas mladší (1824–1895), aby svým románem uctil svou nepříliš ctnostnou přítelkyni.
Tak se zrodí román Dáma s kaméliemi, který bude vhánět slzy do očí mnoha krásných žen. Chorobná bledost, jež doprovází hrdinku společně se zákeřnou chorobou, se stane rázem jakýmsi módním doplňkem 19. století.
Tuberkulóza (TBC) neboli ftíza, souchotiny či úbytě jsou chronickou infekční chorobou, jejíž první známky byly zjištěny již na pozůstatcích bizona starého zhruba 18 000 let! Za nejstarší druh TBC bakterií je považováno Mycobacterium tuberculosis.
Kosterní pozůstatky z neolitu ve východním Středomoří potvrzují, že někteří lidé z období 7000 let před naším letopočtem již tímto onemocněním trpěli. Choroba se nejčastěji přenáší hlenem a kapénkovou infekcí.
Nakazit se ale můžete i kontaktem s močí, menstruační krví, sekretem z mužských pohlavních orgánů. Tuberkulózu můžete chytit i od zvířat. Přenašeči jsou hlavně vepři, skot, drůbež, ale také domácí mazlíčci.
Vyhráno však nemáte, ani když se vyvarujete nakažených zvířat a lidí. Zdroj nákazy v sobě přechovávají i přírodní zdroje. Nebezpečí se ukrývá v důlních vodách, ve vdechování prachu nebo ve vodovodním potrubí.
Člověk se může infikovat i takzvanou alimentární cestou, tedy z mléka a z mléčných produktů.
Jde o jednu z nejagresivnějších nemocí vůbec. Napadá nejen dýchací, ale také nervovou soustavu. Neblaze ovlivňuje funkčnost kostí, kloubního aparátu, močové a pohlavní soustavy, střev a dalších částí těla.
V zásadě je schopna zachvátit většinu tělesných orgánů, které jsou imunitně oslabeny. Málokdo tuší, že existuje i oční a ušní forma TBC. Souchotiny neboli TBC byly v 19. a 20. století vnímány jako onemocnění chudých.
V roce 1815 měly na svědomí jedno ze čtyř úmrtí v Anglii, v roce 1918 jedno ze šesti ve Francii. Mycobacterium tuberculosis roku 1882 objeví tentýž muž, který rozklíčoval mikroskopické tajemství cholery.
Německý lékař a mikrobiolog a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu, Robert Koch (1843–1910).
Naděje na lék přišla až roku 1943 s vývojem léku streptomycin, prvního antibiotika, které zabírá proti tuberkulóze. Streptomycin prvně izoloval americký vědec Albert Schatz (1920–2005).
Tuberkulóza si ročně po celém světě vybere na 3 000 000 lidských životů. Bakteriemi skupiny Mycobacterium tuberculosis, které způsobují většinu forem TBC, je přitom infikována téměř třetina světové populace!
Bavíme se o těžko představitelných dvou miliardách lidí! Z toho přibližně jen u jedné desetiny infikovaných dojde během života k projevům choroby. Každý den zemře na TBC přibližně 8000 lidí. Zhruba 90 procent obětí připadá na Afriku a jihovýchodní Asii.
Až do roku 1933 byla tuberkulóza v českých zemích hlavní příčinou úmrtnosti. Účinná antituberkulotika se objevila až po skončení války, ne všem ale pomohla. Současná antituberkulotika byla uvedena na trh na konci šedesátých let.
V 60. letech 20. století počet nákaz tuberkulózou pomalu klesal. V roce 1988 se čísla poprvé dostala pod hranici 20 nemocných na 100 000 obyvatel. Oproti okolním státům jsme si mohli pískat.
Počet ještě klesl na 17 až 19 nakažených na 100 000 obyvatel a stali jsme se jednou ze zemí s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě.
V současné době existuje v České republice systém povinných kontrolních hlášení, které jsou součástí Registru TBC. Oproti západním zemím má přitom Česká republika vyšší úmrtnost na tuberkulózu. Jak poznáte, že máte TBC? Symptomy jsou kašel s krvavými hleny, horečka, pocení, bledost a ztráta tělesné hmotnosti.
Léčba má dlouhodobý a náročný průběh. V posledních letech je vždy zhruba dvakrát vyšší počet mužů nemocných na tuberkulózu dýchacího ústrojí než žen. Pokud se nalézáte ve věkové kategorii od 55 do 75 let, jste nejrizikovější skupinou. U žen je nejčastějším rizikovým obdobím věk 75 let.