Domů     Třeskutý osud svatovítské katedrály: Na otevření se čeká téměř 600 let!
Třeskutý osud svatovítské katedrály: Na otevření se čeká téměř 600 let!

Po vystoupení na pražském Wilsonově nádraží odjíždí novopečený prezident Masaryk za svou manželkou Charlottou. V dalších dnech vyrazí na obhlídku Pražského hradu. Ten je ale v žalostném stavu, stejně jako místní katedrála. Masaryk bouchne rázně do stolu – to se musí opravit!

Známe ji jako Svatovítskou katedrálu, čímž vzdává hold sv. Vítovi (?297–303), kterému byla jako první zasvěcena. Jenže v celém názvu jsou ještě další dva svatí, a to Václav (?907–929/935) a Vojtěch (?956–997). Kde se tam vzali? A proč musela tato nejslavnější církevní stavba u nás chátrat stovky let?

Katedrála, na níž se podílí například Matyáš z Arrasu, patří mezi architektonické klenoty. (Alvesgaspar / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Katedrála, na níž se podílí například Matyáš z Arrasu, patří mezi architektonické klenoty. (Alvesgaspar / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Krvavé okolnosti

V 10. století byste katedrálu, která dnes měří na výšku téměř 97 metrů, hledali marně. Na jejím místě totiž stojí kostelík, který jen pár měsíců před smrtí iniciuje sv. Václav.

Od krále sousední východofranské říše Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) obdrží část ruky sv. Víta, a tak je o jméně nové stavby rozhodnuto. Po tragické události ve Staré Boleslavi, kdy je Václav zavražděn, se nevelká rotunda stává domovem jeho ostatků.

Do Prahy je nechává převézt jeho bratr a údajný vykonavatel vraždy Boleslav I. (?915–967/972). Roku 973 se budoucí katedrála stává sídlem nově založeného biskupství. Po Dětmarovi se funkce ujímá sv. Vojtěch, jenže ani jeho osud nepatří mezi nejveselejší.

Přežije vyvraždění většiny svých příbuzných a utíká za hranice. Nakonec se rozhodne pro misijní činnost v oblasti dnešního Polska, kde ho však jeden z pohanských vládců zabije.

Jeho ostatky nejdříve končí v polském Hnězdně, odkud je v roce 1038 přiveze do Čech kníže Břetislav I. (1002/1005–1055). A tak je trojice, po níž katedrála získává jméno, kompletní.

Na fasádě najdeme také podobiznu Kamila Hilberta, jenž stavbu dokončoval. (Elros Metal Blade / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Na fasádě najdeme také podobiznu Kamila Hilberta, jenž stavbu dokončoval. (Elros Metal Blade / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Zemřete před věží…

Čas běží a místo rotundy Pražané navštěvují staveniště, z něhož má vyrůst majestátní katedrála. Duchovním otcem je český král Jan Lucemburský (1296–1346), který za přítomnosti svého syna Karla (1316–1378) pokládá základní kámen!

Ještě netuší, že stavba přinese jeho rodu zkázu. Zatímco Otec vlasti vesele plánuje a shání architekty po všech čertech, dalšímu panovníkovi, Václavovi IV. (1361–1419), způsobí vrásky na královském čele. Jednoho dne zamíří do podhradí k vyhlášené vědmě.

„Zemřete před jednou ze svatovítských věží,“ dozví se Václav. Zatímco věštkyně končí v hladomorně, král přemýšlí, jak by se mohl osudu vzepřít. Při prvních týdnech se stavbě cíleně vyhýbá, to ale nemůže dělat donekonečna.

Sám má na paměti povídačku, která se šířila Prahou. V den smrti Karla IV. se ještě před jeho odchodem na onen svět zničehonic rozezvonil umíráček na katedrále. „Nechám ji strhnout!“ definitivně oznamuje svým rádcům a odjíždí na své sídlo.

Než odstartují demoliční práce, rozkřikne se po celé zemi šokující zpráva: „král Václav je mrtvý!“ Věštba se nakonec naplní, protože panovník umírá před zbořením věže. S osobou nejistého Lucemburka ale začíná pád katedrály. Václav na ni v průběhu své vlády zanevře a hlavně mu chybí peníze!

Lék na Turky?

Na Čechy se také valí dlouho neřešené problémy v podobě husitů a také uherského krále Zikmunda Lucemburského (1368–1437). Druhou ránu inkasuje sakrální torzo právě od kališníků, kteří ji v roce 1421 zdemolují a ukradnou řadu cenných obrazů a soch.

Podobně si počínají i křižáci, a tak se plánovaná katedrála mění na smutné memento našich dějin. Čeští panovníci sice chtějí stavbu dokončit, často ale chybí finance, nebo mají prostě jiné starosti. Hozenou rukavici nakonec zvedá Leopold I. (1640–1705).

„Ten, kdo dostaví katedrálu sv. Víta, odvrátí tureckou expanzi do Evropy,“ donáší jeden z našeptávačů císařskému uchu. Ten na nic nečeká a začíná plánovat rozsáhlé opravy. Vedení města také slibuje vynaložení značných finančních prostředků.

Jenže o povídačce se dozvídají Turci a jdou štěstí naproti. Přezbrojují a doplňují vojska, což s nelibostí sleduje i sám Leopold. Nakonec však ustupuje a veškeré peníze dá armádě.

Není mu to ale nic platné, protože za jeho vlády vpadnou turečtí vojáci na Moravu a odvlečou řadu lidí do otroctví! Kvůli tomu stále stojí katedrála stranou.

Dechberoucí je také interiér. (Aconcagua / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Dechberoucí je také interiér. (Aconcagua / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Otevřeno! (konečně)

V dalších letech se sice stane cílem, míří na ni však děla pruské armády. Vojsko Fridricha II. Velikého (1712–1786) obléhá Prahu, z této doby si katedrála odnáší několik nevzhledných jizev na fasádě.

Barabizna, v níž se mezi tím dílo Matyáše z Arrasu (?1290–1352) a Petra Parléře (1333–1399) proměnilo, nedá spát buditelům v čele s knězem Václavem Pešinou (1782–1859). Založí spolek jménem Jednota pro dostavbu katedrály sv.

Víta v Praze, jenže nic moc se neděje. Nadšenci naráží na stejný problém – chybí peníze. Situaci ještě zhorší první světová válka. Když osud někde zavře dveře, musí je jinde otevřít. To se děje v případě katedrály a budoucí dominanty.

Když do Prahy dorazí v prosinci 1918 Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937), zhrozí se nad stavem Pražského hradu. Vymlácená okna a střechy, do kterých zatéká, mu vhání slzy do očí.

Nic nenasvědčuje tomu, že by tu za pár let mělo stát reprezentativní sídlo prezidenta. Jenže slovinský architekt Jože Plečnik (1872–1957) a jeho český kolega Kamil Hilbert (1869–1933) udělají nemožné.

Ruku k dílu přidávají čeští umělci v čele s Alfonsem Muchou (1860–1939) či Maxem Švabinským (1873–1962). Mnohem méně radostněji vnímá rekonstrukci Antonín Zápotocký (1884–1957), budoucí prezident totiž na stavbě dře jako kameník.

Československo si 28. září 1929 připomíná tisícileté výročí smrti sv. Václava a při této příležitosti otvírá po 585 letech své brány i samotná katedrála.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Flickr / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
reklama
Související články
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Historie
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Historie
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
reklama
záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
historie
Leopold I. Habsburský omezil robotu na tři dny
Ač flegmatik, rozhodně není lhostejný k tomu, co se v jeho zemi děje. Když v roce 1679 vypuká v celé zemi epidemie moru, šířící se z Uher, bojí se i on. Na jeho příkaz mají úředníci mají vytvořit protimorová opatření na ochranu hlavního města říše. To se jim ale nepodaří. Černá smrt proniká i do Vídně a kosí zdejší chudinu, […]
Střelný prach přivezl do Evropy Čingischán
Burtaj, manželka mongolského vládce Čingischána je v roce 1180 unesena, a to kmenem Merkitů. Temüdžin ihned svolá své spojence Wangchána a Džamuchu a společně vyrážejí do boje. Slaví úspěch, když se jim podaří dívku osvobodit. Jenže přátelství mezi Čingischánem (1162–1227) a Džamuchou brzy začíná dostávat první trhliny. Oba by chtěli vládnout, a proto kolem shromažďují další […]
Malý Čingischán posílal šípy rychlostí 130 km za hodinu
Malý Temüdžin dostává jméno podle vůdce jednoho sousedního tatarského kmene, zajatého jeho otcem Jesügejem, náčelníkem kmene Bodrdžiginů. Na svět přichází v roce 1162 v asijských stepích dnešní mongolské provincie Chentii. Válečnému umění se budoucí mongolský vládce Čingischán (1162–1227) učí již od útlého věku. Legendy dokonce vyprávějí, že když ho matka porodila, chlapeček svíral v malé pěstičce krvavou […]
Budování komunismu v Československu: Z JZD chtělo vystoupit 70 000 zemědělců
„Vážení soudruzi, při prověrce místní lidové knihovny v Žebráku pracovníky ONV (Okresního národního výboru – pozn. red.) v Hořovicích přišly k vyřazení mj. i spisy R. Kiplinga, jako Kniha džunglí,“ píše v roce 1954 knihovník ze Žebráku u Hořovic svým nadřízeným. Ocitáme se v první polovině 50. let 20. století v době budování socialistického Československa. Z knihoven mizí část fondu podle jednoho z […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá