Ne snad, že bychom vášnivě jezdili na kole přes 3 000 kilometrů během pár dní, ale logo závodu Tour de France známe. A určitě jsme netušili, co se v něm skrývá. Stejně tak si sice kupujeme ve čokoládu Toblerone, ale medvěda jsme tam nikdy nehledali. Jaké záludnosti skrývají ty nejznámější loga světa a mají nějaký hlubší význam?
Tour de France
Nejslavnější cyklistický závod světa čítá 21 etap, závodník tak najede 3 500 kilometrů. Logo cyklistického svátku na první pohled nevypadá nijak zvláštně, všimněte si ale písmena R vpravo a oranžového kolečka. V něm uvidíme skrytého závodníka.
Pořadatelé závodů to komentovali tak, že chtěli v logu mít vlastního cyklistu jedoucí svou vlastní tour.
Toyota
Někdo tvrdí, že logo Toyoty značí cowboye se svým typickým kloboukem. Někdo zase to, že logo zobrazuje hlavičku jehly, kterou prochází nit, což poukazuje na minulost firmy – zakladatel Shoichiro Toyoda začínal jako výrobce tkalcovských strojů.
Tak nebo tak, z poměrně zmateného loga si můžete seskládat název firmy písmeno po písmenu.
Quiksilver a Roxy
Určitě každý jsme v pubertě zažili éru, kdy jsme nutně museli mít značkové skejťácké hadry.
Byli jsme s nima cool, daleko cool bychom ale byli, kdybychom věděli, že logo Quiksilveru je vlastně stylizovaná velká vlna u pobřeží Kanagawy a odkazuje na dílo japonského umělce.
Sesterská značka Roxy, určena zejména pro dámy, pak jednoduše logo zdvojuje a tvoří tak srdce.
Toblerone
U nás v Čechách poměrně předražená čokoláda, která ale naprosto všem musí zákonitě chutnat. V logu firmy na první pohled vidíme horu – tvůrci tak vzdávají hold švýcarskému městu Bern, ve kterém čokoláda původně vznikla.
Když se pak zadíváme na bílou šmouhu v hoře, uvidíme medvěda – a hádejte, jakému švýcarskému městu se přezdívá město medvědů? Ano, Bernu.
Wikipedie
Wikipedie je nedokončená zeměkoule postavená z kousků písmen, přičemž některé chybí. Ty, co jsou uvedeny, symbolizují mnohoznačnost stránky. Stejně jako latinské písmeno W, jsou tyto znaky prvním písmenem slova Wikipedie v jiných jazycích a abecedách.
Prázdný prostor nahoře v zeměkouli pak představuje neúplnou povahu projektu – články, které ještě nebyly přidány. A vzhledem k tomu, že na Wikipedii může přispívat téměř kdokoli o čemkoli, web kompletní nebude nikdy.