Domů     Tornádo, vichřice, hurikán… Který vítr je nejničivější?
Tornádo, vichřice, hurikán… Který vítr je nejničivější?
23.5.2018

Lidé se odnepaměti musí potýkat s katastrofami, které způsobuje silný vítr. V roce 1900 si třeba Galveston, nejsmrtonosnější hurikán v dějinách USA, vyžádal 8000 obětí! 

Největší zaznamenaný tajfun v historii lidstva

Rok: 1970

Země: někdejší východní Pákistán (dnešní Bangladéš)

Počet obětí: 500 000

Tajfun Bhola vtrhl do ústí řeky Gangy dne 12. listopadu 1970. Přímo při bouři pak zahynulo 500 000 lidí, přičemž hlavní příčinou tak vysokého počtu obětí byla zvednutá vodní hladina, která téměř zcela zatopila většinu ostrovů v deltě řeky.

Bhola byl v tom roce již sedmou, a zároveň nejsilnější tropickou cyklonou, která se v Indickém oceánu rozpoutala. V okamžiku největší síly dosahovala rychlost větru 205 km/hod.

Nejvíce bylo zasaženo město Tazumuddin, ve kterém zahynulo 45 % tamějšího obyvatelstva. Celkem bouře způsobila škody za tehdejších 86 000 000 dolarů (405 000 000 dnešních dolarů).

Ve městě Tazumuddin zemřela téměř polovina jeho tehdejších obyvatel.
Ve městě Tazumuddin zemřela téměř polovina jeho tehdejších obyvatel.

CO JE CO?

Tropická cyklona – je to atmosférický útvar, konkrétně obrovský vír s charakteristickým okem uprostřed. Rychlost větru může dosáhnout až 300 km/h. V různých oblastech světa pro ni mají různý název.

V Indii a v Austrálii jí říkají cyklon, v jihovýchodní Asii tajfun, v Atlantském oceánu hurikán.

Tornádo Jedná se o silně rotující vzdušný vír. Ve srovnání s tropickou cyklonou je to ale trpaslík, jeho průměr se pohybuje v desítkách až stovkách metrů a po zemském povrchu či vodní hladině se prohání maximálně desítky minut.

Tornáda ovšem bývají doprovázena dvakrát silnějším větrem než cyklony, takže lokálně mohou způsobit výraznější škody. I když nejčastěji zasahují Spojené státy americké, nejvíc obětí tornáda bylo zaznamenáno v Bangladéši.

Když tuto zemi totiž roku 1989 zasáhlo tornádo Daulatpur-Saturia, stálo to život 1300 lidí. Nejhorší americké tornádo přitom roku 1925 zabilo „jen“ 695 lidí.

Tornáda se nejčastěji vyskytují ve Spojených státech.
Tornáda se nejčastěji vyskytují ve Spojených státech.

Beaufortova stupnice

V roce 1805 vytvořil sir Francis Beaufort, kontraadmirál britského námořnictva, dvanáctibodovou škálu, jež později vešla do povědomí jako Beaufortova stupnice.

Původně nesloužila jen k odhadu rychlosti větru, ale na jejím základě se i vydávala doporučení pro plavbu s určitým počtem plachet.

Pro nenámořní účely byla upravena v roce 1850. Od roku 1969 má pak stupňů šestnáct (byla totiž nastavena o Saffir-Simpsonovu stupnici hurikánů).

1. Vánek

Rychlost: 1–5 km/h

Projevy: Například kouř z ohně nestoupá přímo vzhůru a na moři vznikají malé, šupinovité vlny bez pěnových vrcholků.

2. Větřík

Rychlost: 6–11 km/h

Projevy: Vítr je cítit na tváři, listí šelestí, korouhev se pohybuje. Na moři vznikají malé vlny, ještě krátké, ale výraznější, se sklovitými hřebeny, které se nelámou.

3. Slabý vítr

Rychlost: 12–19 km/h

Projevy: Listy a větvičky jsou v pohybu, vítr napíná prapory. Hřebeny vln na moři se začínají lámat, pěna je převážně skelná. Ojediněle se vyskytují malé pěnové vrcholky.

4. Mírný vítr

Rychlost: 20–28 km/h

Projevy: Vítr zvedá prach a papíry, pohybuje větvičkami a slabšími větvemi. Vlny na moři jsou ještě pořád malé, ale prodlužují se, hojně se vyskytují pěnové vrcholky.

5. Čerstvý vítr

Rychlost: 29–38 km/h

Projevy: Hýbe listnatými keři, malé stromky se ohýbají. Na moři vznikají dosti velké a výrazně prodloužené vlny, všude jsou bílé pěnové vrcholy, ojediněle se vyskytuje vodní tříšť.

Při čerstvém větru na moři vznikají velké vlny.
Při čerstvém větru na moři vznikají velké vlny.

6. Silný vítr

Rychlost: 39–49 km/h

Projevy: Pohybuje silnějšími větvemi, používání deštníku se stává obtížným. Na moři vznikají velké vlny, jejichž hřebeny se lámou a zanechávají větší plochy bílé pěny.

7. Prudký vítr

Rychlost: 50–61 km/h

Projevy: Pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná. Moře se bouří, bílá pěna vzniklá lámáním hřebenů vytváří po větru pruhy.

8. Bouřlivý vítr

Rychlost: 62–74 km/h

Projevy: Láme větve, vzpřímená chůze proti němu je nemožná. Na moři se vytvářejí dosti vysoké vlnové hory s hřebeny výrazné délky, od jejich okrajů se začíná odtrhávat vodní tříšť.

9. Vichřice

Rychlost: 75–88 km/h

Projevy: Vítr způsobuje menší škody na stavbách – strhává komíny nebo tašky ze střechy. Na moři vznikají vysoké vlnové hory a husté pásy pěny po větru. Moře se začíná valit, vodní tříšť snižuje dohlednost.

10. Silná vichřice

Rychlost: 89–102 km/h

Projevy: Vyvrací stromy, ničí domy. Na moři pozorujeme velmi vysoké vlnové hory s překlápějícími se a lámajícími se hřebeny.

11. Mohutná vichřice

Rychlost: 103–118 km/h

Projevy: Rozsáhle pustoší zemský povrch. Na moři vznikají mimořádně vysoké pěnové hory.

12. Hurikán kategorie 1 (neboli orkán)

Rychlost: 119–153 km/h

Projevy: Může převrhnout neukotvený mobilní dům, případně i vyvrácený nebo krátce zasazený strom.

13. Hurikán 2

Rychlost: 154–177 km/h

Projevy: Poškozuje střešní materiály. Ukotvené, ale nezabezpečené mobilní domy jsou obvykle těžce poškozeny.

14. Hurikán 3

Rychlost: 178–209 km/h

Projevy: Budovy bez pevných základů bývají zničeny a čelní zdi obyčejných domů strženy.

15. Hurikán 4

Rychlost: 210–249 km/h

Projevy: Rozsáhle poškozuje závěsné stěny menších sídel, hroutí se střechy, mobilní a prefabrikované domy bývají sraženy.

16. Hurikán 5

Rychlost: nad 250 km/h

Projevy: Naprosto ničí střechy na mnoha obydlích a průmyslových budovách, menší užitné budovy bývají odfouknuty.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Zdánlivě pomalé želvy: Tichý a dlouhověký společník
Když nejmocnější z řeckých bohů – Zeus chystá veselku s manželkou Hérou, pozve všechny. Želva ale odmítne opustit svůj dům, a tak na ni vládce sesílá kletbu. Od té doby si musí své obydlí tahat všude s sebou! Plouží se po souši, jejich mořští kolegové zase neohroženě brázdí oceány. Zvláštní skupina plazů je častým terčem posměchu kvůli těžkopádnosti […]
Věda a technika
Zákoutí neurogastronomie: Sluch je nejlepší kuchař
Že výběr hudby ovlivní náš kulinářský zážitek, asi nikoho nepřekvapí. Zákazníci například v restauraci utratí až o 10 % víc, pokud na pozadí hraje klasika. Hlasitá hudba zase zvyšuje prodej soft-drinků a při poslechu hudby rychlé rychleji jíme. Sluchové vjemy se ale také zcela zásadně podílejí na tom, jak nám samotné jídlo chutná.   Když […]
Věda a technika
Sklerosteóza: Mutace nezlomitelných kostí
Na první pohled se tato genetická mutace může zdát jako něco, co by chtěl mít v genomu každý. Její nositel disponuje kostmi s několikrát hustější strukturou, než je obvyklé. Jsou tak prakticky nezlomitelné. Už ale prostý fakt, jak málo je známo podobných případů, naznačuje, že majitelé tohoto haplotypu nemají dobré podmínky pro přenos svých genů na další […]
Věda a technika
Štola 88: Ponorková nemoc cestou na Mars
Republikou se koncem 80. let šířily fámy o tajných pokusech na lidech probíhající kousek za Brnem. Tak si někteří vysvětlovali kolony nákladních vozů, které se sjížděly k důlní štole u Tišnova. Skutečnost ale předčila všechny představy – v opuštěné podzemní chodbě totiž probíhal let na Mars.   Lidská povaha je komplikovaná. Ačkoliv se vztahy mezi […]
reklama
historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
reklama
zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej