Domů     Tornádo, vichřice, hurikán… Který vítr je nejničivější?
Tornádo, vichřice, hurikán… Který vítr je nejničivější?
23.5.2018

Lidé se odnepaměti musí potýkat s katastrofami, které způsobuje silný vítr. V roce 1900 si třeba Galveston, nejsmrtonosnější hurikán v dějinách USA, vyžádal 8000 obětí! 

Největší zaznamenaný tajfun v historii lidstva

Rok: 1970

Země: někdejší východní Pákistán (dnešní Bangladéš)

Počet obětí: 500 000

Tajfun Bhola vtrhl do ústí řeky Gangy dne 12. listopadu 1970. Přímo při bouři pak zahynulo 500 000 lidí, přičemž hlavní příčinou tak vysokého počtu obětí byla zvednutá vodní hladina, která téměř zcela zatopila většinu ostrovů v deltě řeky.

Bhola byl v tom roce již sedmou, a zároveň nejsilnější tropickou cyklonou, která se v Indickém oceánu rozpoutala. V okamžiku největší síly dosahovala rychlost větru 205 km/hod.

Nejvíce bylo zasaženo město Tazumuddin, ve kterém zahynulo 45 % tamějšího obyvatelstva. Celkem bouře způsobila škody za tehdejších 86 000 000 dolarů (405 000 000 dnešních dolarů).

Ve městě Tazumuddin zemřela téměř polovina jeho tehdejších obyvatel.
Ve městě Tazumuddin zemřela téměř polovina jeho tehdejších obyvatel.

CO JE CO?

Tropická cyklona – je to atmosférický útvar, konkrétně obrovský vír s charakteristickým okem uprostřed. Rychlost větru může dosáhnout až 300 km/h. V různých oblastech světa pro ni mají různý název.

V Indii a v Austrálii jí říkají cyklon, v jihovýchodní Asii tajfun, v Atlantském oceánu hurikán.

Tornádo Jedná se o silně rotující vzdušný vír. Ve srovnání s tropickou cyklonou je to ale trpaslík, jeho průměr se pohybuje v desítkách až stovkách metrů a po zemském povrchu či vodní hladině se prohání maximálně desítky minut.

Tornáda ovšem bývají doprovázena dvakrát silnějším větrem než cyklony, takže lokálně mohou způsobit výraznější škody. I když nejčastěji zasahují Spojené státy americké, nejvíc obětí tornáda bylo zaznamenáno v Bangladéši.

Když tuto zemi totiž roku 1989 zasáhlo tornádo Daulatpur-Saturia, stálo to život 1300 lidí. Nejhorší americké tornádo přitom roku 1925 zabilo „jen“ 695 lidí.

Tornáda se nejčastěji vyskytují ve Spojených státech.
Tornáda se nejčastěji vyskytují ve Spojených státech.

Beaufortova stupnice

V roce 1805 vytvořil sir Francis Beaufort, kontraadmirál britského námořnictva, dvanáctibodovou škálu, jež později vešla do povědomí jako Beaufortova stupnice.

Původně nesloužila jen k odhadu rychlosti větru, ale na jejím základě se i vydávala doporučení pro plavbu s určitým počtem plachet.

Pro nenámořní účely byla upravena v roce 1850. Od roku 1969 má pak stupňů šestnáct (byla totiž nastavena o Saffir-Simpsonovu stupnici hurikánů).

1. Vánek

Rychlost: 1–5 km/h

Projevy: Například kouř z ohně nestoupá přímo vzhůru a na moři vznikají malé, šupinovité vlny bez pěnových vrcholků.

2. Větřík

Rychlost: 6–11 km/h

Projevy: Vítr je cítit na tváři, listí šelestí, korouhev se pohybuje. Na moři vznikají malé vlny, ještě krátké, ale výraznější, se sklovitými hřebeny, které se nelámou.

3. Slabý vítr

Rychlost: 12–19 km/h

Projevy: Listy a větvičky jsou v pohybu, vítr napíná prapory. Hřebeny vln na moři se začínají lámat, pěna je převážně skelná. Ojediněle se vyskytují malé pěnové vrcholky.

4. Mírný vítr

Rychlost: 20–28 km/h

Projevy: Vítr zvedá prach a papíry, pohybuje větvičkami a slabšími větvemi. Vlny na moři jsou ještě pořád malé, ale prodlužují se, hojně se vyskytují pěnové vrcholky.

5. Čerstvý vítr

Rychlost: 29–38 km/h

Projevy: Hýbe listnatými keři, malé stromky se ohýbají. Na moři vznikají dosti velké a výrazně prodloužené vlny, všude jsou bílé pěnové vrcholy, ojediněle se vyskytuje vodní tříšť.

Při čerstvém větru na moři vznikají velké vlny.
Při čerstvém větru na moři vznikají velké vlny.

6. Silný vítr

Rychlost: 39–49 km/h

Projevy: Pohybuje silnějšími větvemi, používání deštníku se stává obtížným. Na moři vznikají velké vlny, jejichž hřebeny se lámou a zanechávají větší plochy bílé pěny.

7. Prudký vítr

Rychlost: 50–61 km/h

Projevy: Pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná. Moře se bouří, bílá pěna vzniklá lámáním hřebenů vytváří po větru pruhy.

8. Bouřlivý vítr

Rychlost: 62–74 km/h

Projevy: Láme větve, vzpřímená chůze proti němu je nemožná. Na moři se vytvářejí dosti vysoké vlnové hory s hřebeny výrazné délky, od jejich okrajů se začíná odtrhávat vodní tříšť.

9. Vichřice

Rychlost: 75–88 km/h

Projevy: Vítr způsobuje menší škody na stavbách – strhává komíny nebo tašky ze střechy. Na moři vznikají vysoké vlnové hory a husté pásy pěny po větru. Moře se začíná valit, vodní tříšť snižuje dohlednost.

10. Silná vichřice

Rychlost: 89–102 km/h

Projevy: Vyvrací stromy, ničí domy. Na moři pozorujeme velmi vysoké vlnové hory s překlápějícími se a lámajícími se hřebeny.

11. Mohutná vichřice

Rychlost: 103–118 km/h

Projevy: Rozsáhle pustoší zemský povrch. Na moři vznikají mimořádně vysoké pěnové hory.

12. Hurikán kategorie 1 (neboli orkán)

Rychlost: 119–153 km/h

Projevy: Může převrhnout neukotvený mobilní dům, případně i vyvrácený nebo krátce zasazený strom.

13. Hurikán 2

Rychlost: 154–177 km/h

Projevy: Poškozuje střešní materiály. Ukotvené, ale nezabezpečené mobilní domy jsou obvykle těžce poškozeny.

14. Hurikán 3

Rychlost: 178–209 km/h

Projevy: Budovy bez pevných základů bývají zničeny a čelní zdi obyčejných domů strženy.

15. Hurikán 4

Rychlost: 210–249 km/h

Projevy: Rozsáhle poškozuje závěsné stěny menších sídel, hroutí se střechy, mobilní a prefabrikované domy bývají sraženy.

16. Hurikán 5

Rychlost: nad 250 km/h

Projevy: Naprosto ničí střechy na mnoha obydlích a průmyslových budovách, menší užitné budovy bývají odfouknuty.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz