Domů     TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
14.11.2021

Nezřízený apetit není výsadou jen nás lidí. I zvířata umí svým žaludkům dopřát vskutku obdivuhodné porce. A na velikosti jedince přitom nezáleží. I ti nejmenší zvládnou během večeře dát v lecčems na frak obrům. Jako třeba krtek. Kam se na něj hrabe takový slon…

200 až 300 % své tělesné hmotnosti…musí každý den sníst rejsek

Život rejsků rozhodně není záviděníhodný. Celý ho stráví v neustálém kalupu. Aby jejich maličká těla měla dostatek energie, musí každý den sníst 2–3x tolik potravy, co sami váží.

Díky své nedokonalé trávící soustavě totiž už několik minut po najedení vyloučí rejsek stolici s velkým množstvím nestráveného jídla a využitelných zbytků.

Jíst je tak nucen každé 2–3 hodiny, čemuž obětuje i svůj spánek, který dělí do krátkých, často i jen několikaminutových intervalů. Více než tři hodiny bez jídla pro něj znamená jistou smrt.

18 hodin…denně věnuje slon krmení

Těžkotonážní tvor doplácí na své nepříliš účinné trávení. Skoro polovina potravy z něj vyjde v podstatě tak, jak do něj zaplula, a tak trus obsahuje množství dále využitelné „slámy“.

Tráva a větve, kterými se povětšinou krmí, jsou navíc energeticky tak slabé, že se slon musí cpát celý den, tedy skoro celý – 18 hodin. Během nich spotřebuje i 150 kg potravy. Přitahuje si ji chobotem. Bez něj by byl nahraný.

Má na něm téměř 150 000 svalů, zatímco člověk jich má na celém těle jen asi 700. Dokáže s ním provádět i velmi jemné úkoly – třeba oloupat burský oříšek.

Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel
Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel

30 kg masa…je naráz schopný spořádat lev

Když se vás v křížovce zeptají na nejobávanějšího predátora Afriky, moc dlouho pravděpodobně váhat nebudete. Na odpověď vám staří tří písmena. Jasně, je to lev! Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké.

V průměru denně potřebují alespoň 5–7 kg masa, když se ale zadaří, je král džungle schopný na posezení spořádat až 30 kg! Při lovu i jídle se spoléhá hlavně na své zuby. Každý má svou předem danou funkci.

Některé slouží na chytání a zabíjení, jiné na krájení a porcování a zbytek na ostření těch ostatních. A co nezvládne chrup, to obstarají vytahovací drápy – tak ostré, že proříznou i tu nejtužší kůži.

30 000 mravenců…denně uloví mravenečník

Jak už lze uhodnout z jeho jména, hlavní položkou na jídelníčku mravenečníka jsou mravenci. Nepohrdne ale ani termity. Při lovu využívá hlavně výborný čich, zatímco zrak a sluch stojí za starou belu.

Jakmile objeví mraveniště, nejprve do něj zaboří svůj dlouhý protažený nos a pak přichází na řadu až 60 centimetrů dlouhý jazyk, vybavený speciálními štětinami a lepkavými slinami k efektivnímu sběru hmyzu.

Vysunout a zase zasunout ho mravenečník při lovu dokáže až 150x za minutu. Za den je schopný spořádat i 30 000 kusů mravenců a termitů a stihnout navštívit i dvě stovky jejich příbytků.

30 druhy eukalyptu…se živí koala

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Ba co víc, pravděpodobně by vás po něm odnesli v dřevěné truhle. Tento roztomilý vačnatec se totiž živí výhradně listy blahovičníku neboli eukalyptu.

Ty obsahují množství prudce jedovatých látek a jsou tak pro většinu živočišných druhů jedovaté. Koaly jsou v podstatě jedinými býložravci, kteří je dokáží strávit.

Ze zhruba 680 druhů těchto stromů jich ovšem mají v oblibě jen okolo 30. Vybírají si je podle vůně. Tak zjistí, jak silně je list jedovatý.

Do pusy strkají výhradně ty méně toxické, přičemž jejich játra vylučují kyselinu glukuronovou, která toxiny rozkládá a umožňuje, aby je organismus koaly zneškodnil a vyloučil z těla.

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash
Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash

40 milionů drobných korýšů…pozře denně plejtvák obrovský

Od největšího současného žijícího živočicha se tak nějak očekává, že svým apetitem půjde ostatním příkladem. A také že ano! Na jídelníčku má hlavně kril, zhruba 1–2 centimetry dlouhé malé mořské korýše. Celé hejno dokáže polapit jediným otevřením tlamy.

Denně pozře až 3,6 tuny potravy, což odpovídá zhruba 40 milionům korýšů. Jejich prostřednictvím do sebe za den dostane asi 1,5 milionu kalorií. Tedy jako kdyby člověk za 24 hodin spořádal zhruba 6000 tyčinek Snickers. Při chuti je plejtvák už od narození. Mláďata vypijí okolo 380 litrů mléka denně.

2500 komárů…za jedinou noc dokáže spořádat netopýr

Nevěřte pověrám. Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci! Třeba regulovat počet hmyzí populace. Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Že na ně v naprosté tmě nemůžou vidět? Ani nemusí.

Odraz ultrazvukových signálů, které vysílají, je informuje nejen o každé překážce, ale také o každé chutné můře či jiné havěti, která je zrovna poblíž.

Tento malý okřídlený savec je navíc při lovu schopný poznat nejen směr a rychlost letu hmyzu, ale také jeho jednotlivé druhy.

Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash
Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash

Za 227 milisekund…zhltne krtek hvězdonosý potravu

Pokud jde o složení potravy, najdou se i větší zvířecí gurmáni. Co se ale rychlosti jejich konzumace týče, nemá krtek hvězdonosý absolutně žádnou konkurenci. Tady je přehlídka jeho neuvěřitelných výkonů.

K tomu, aby identifikoval, jestli se to, na co právě narazil, dá jíst, mu stačí těžko postřehnutelných 8 milisekund! Pokud je odpověď kladná, je schopný nález pozřít během pouhých 227 milisekund (0,227 sekundy).

V krtčí historii je ovšem zapsán i jedinec, které tuto činnost zvládl za rekordních 120 milisekund! K titulu nejrychlejšího jedlíka ze světa savců mu pomáhá hlavně jeho unikátní, extrémně citlivý čenich, sloužící jako hmatové receptory.

K fungování využívá obdobně velkou mozkovou kapacitu, jakou mají ostatní savci pro svůj zrak.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz