Domů     TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
14.11.2021

Nezřízený apetit není výsadou jen nás lidí. I zvířata umí svým žaludkům dopřát vskutku obdivuhodné porce. A na velikosti jedince přitom nezáleží. I ti nejmenší zvládnou během večeře dát v lecčems na frak obrům. Jako třeba krtek. Kam se na něj hrabe takový slon…

200 až 300 % své tělesné hmotnosti…musí každý den sníst rejsek

Život rejsků rozhodně není záviděníhodný. Celý ho stráví v neustálém kalupu. Aby jejich maličká těla měla dostatek energie, musí každý den sníst 2–3x tolik potravy, co sami váží.

Díky své nedokonalé trávící soustavě totiž už několik minut po najedení vyloučí rejsek stolici s velkým množstvím nestráveného jídla a využitelných zbytků.

Jíst je tak nucen každé 2–3 hodiny, čemuž obětuje i svůj spánek, který dělí do krátkých, často i jen několikaminutových intervalů. Více než tři hodiny bez jídla pro něj znamená jistou smrt.

18 hodin…denně věnuje slon krmení

Těžkotonážní tvor doplácí na své nepříliš účinné trávení. Skoro polovina potravy z něj vyjde v podstatě tak, jak do něj zaplula, a tak trus obsahuje množství dále využitelné „slámy“.

Tráva a větve, kterými se povětšinou krmí, jsou navíc energeticky tak slabé, že se slon musí cpát celý den, tedy skoro celý – 18 hodin. Během nich spotřebuje i 150 kg potravy. Přitahuje si ji chobotem. Bez něj by byl nahraný.

Má na něm téměř 150 000 svalů, zatímco člověk jich má na celém těle jen asi 700. Dokáže s ním provádět i velmi jemné úkoly – třeba oloupat burský oříšek.

Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel
Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel

30 kg masa…je naráz schopný spořádat lev

Když se vás v křížovce zeptají na nejobávanějšího predátora Afriky, moc dlouho pravděpodobně váhat nebudete. Na odpověď vám staří tří písmena. Jasně, je to lev! Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké.

V průměru denně potřebují alespoň 5–7 kg masa, když se ale zadaří, je král džungle schopný na posezení spořádat až 30 kg! Při lovu i jídle se spoléhá hlavně na své zuby. Každý má svou předem danou funkci.

Některé slouží na chytání a zabíjení, jiné na krájení a porcování a zbytek na ostření těch ostatních. A co nezvládne chrup, to obstarají vytahovací drápy – tak ostré, že proříznou i tu nejtužší kůži.

30 000 mravenců…denně uloví mravenečník

Jak už lze uhodnout z jeho jména, hlavní položkou na jídelníčku mravenečníka jsou mravenci. Nepohrdne ale ani termity. Při lovu využívá hlavně výborný čich, zatímco zrak a sluch stojí za starou belu.

Jakmile objeví mraveniště, nejprve do něj zaboří svůj dlouhý protažený nos a pak přichází na řadu až 60 centimetrů dlouhý jazyk, vybavený speciálními štětinami a lepkavými slinami k efektivnímu sběru hmyzu.

Vysunout a zase zasunout ho mravenečník při lovu dokáže až 150x za minutu. Za den je schopný spořádat i 30 000 kusů mravenců a termitů a stihnout navštívit i dvě stovky jejich příbytků.

30 druhy eukalyptu…se živí koala

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Ba co víc, pravděpodobně by vás po něm odnesli v dřevěné truhle. Tento roztomilý vačnatec se totiž živí výhradně listy blahovičníku neboli eukalyptu.

Ty obsahují množství prudce jedovatých látek a jsou tak pro většinu živočišných druhů jedovaté. Koaly jsou v podstatě jedinými býložravci, kteří je dokáží strávit.

Ze zhruba 680 druhů těchto stromů jich ovšem mají v oblibě jen okolo 30. Vybírají si je podle vůně. Tak zjistí, jak silně je list jedovatý.

Do pusy strkají výhradně ty méně toxické, přičemž jejich játra vylučují kyselinu glukuronovou, která toxiny rozkládá a umožňuje, aby je organismus koaly zneškodnil a vyloučil z těla.

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash
Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash

40 milionů drobných korýšů…pozře denně plejtvák obrovský

Od největšího současného žijícího živočicha se tak nějak očekává, že svým apetitem půjde ostatním příkladem. A také že ano! Na jídelníčku má hlavně kril, zhruba 1–2 centimetry dlouhé malé mořské korýše. Celé hejno dokáže polapit jediným otevřením tlamy.

Denně pozře až 3,6 tuny potravy, což odpovídá zhruba 40 milionům korýšů. Jejich prostřednictvím do sebe za den dostane asi 1,5 milionu kalorií. Tedy jako kdyby člověk za 24 hodin spořádal zhruba 6000 tyčinek Snickers. Při chuti je plejtvák už od narození. Mláďata vypijí okolo 380 litrů mléka denně.

2500 komárů…za jedinou noc dokáže spořádat netopýr

Nevěřte pověrám. Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci! Třeba regulovat počet hmyzí populace. Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Že na ně v naprosté tmě nemůžou vidět? Ani nemusí.

Odraz ultrazvukových signálů, které vysílají, je informuje nejen o každé překážce, ale také o každé chutné můře či jiné havěti, která je zrovna poblíž.

Tento malý okřídlený savec je navíc při lovu schopný poznat nejen směr a rychlost letu hmyzu, ale také jeho jednotlivé druhy.

Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash
Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash

Za 227 milisekund…zhltne krtek hvězdonosý potravu

Pokud jde o složení potravy, najdou se i větší zvířecí gurmáni. Co se ale rychlosti jejich konzumace týče, nemá krtek hvězdonosý absolutně žádnou konkurenci. Tady je přehlídka jeho neuvěřitelných výkonů.

K tomu, aby identifikoval, jestli se to, na co právě narazil, dá jíst, mu stačí těžko postřehnutelných 8 milisekund! Pokud je odpověď kladná, je schopný nález pozřít během pouhých 227 milisekund (0,227 sekundy).

V krtčí historii je ovšem zapsán i jedinec, které tuto činnost zvládl za rekordních 120 milisekund! K titulu nejrychlejšího jedlíka ze světa savců mu pomáhá hlavně jeho unikátní, extrémně citlivý čenich, sloužící jako hmatové receptory.

K fungování využívá obdobně velkou mozkovou kapacitu, jakou mají ostatní savci pro svůj zrak.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.