Skip to content
reklama
reklama

TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny

blank

Nezřízený apetit není výsadou jen nás lidí. I zvířata umí svým žaludkům dopřát vskutku obdivuhodné porce. A na velikosti jedince přitom nezáleží. I ti nejmenší zvládnou během večeře dát v lecčems na frak obrům.

Jako třeba krtek. Kam se na něj hrabe takový slon…

200 až 300 % své tělesné hmotnosti…musí každý den sníst rejsek

Život rejsků rozhodně není záviděníhodný. Celý ho stráví v neustálém kalupu. Aby jejich maličká těla měla dostatek energie, musí každý den sníst 2–3x tolik potravy, co sami váží. Díky své nedokonalé trávící soustavě totiž už několik minut po najedení vyloučí rejsek stolici s velkým množstvím nestráveného jídla a využitelných zbytků.

Jíst je tak nucen každé 2–3 hodiny, čemuž obětuje i svůj spánek, který dělí do krátkých, často i jen několikaminutových intervalů. Více než tři hodiny bez jídla pro něj znamená jistou smrt.

18 hodin…denně věnuje slon krmení

Těžkotonážní tvor doplácí na své nepříliš účinné trávení. Skoro polovina potravy z něj vyjde v podstatě tak, jak do něj zaplula, a tak trus obsahuje množství dále využitelné „slámy“. Tráva a větve, kterými se povětšinou krmí, jsou navíc energeticky tak slabé, že se slon musí cpát celý den, tedy skoro celý – 18 hodin.

Během nich spotřebuje i 150 kg potravy. Přitahuje si ji chobotem. Bez něj by byl nahraný. Má na něm téměř 150 000 svalů, zatímco člověk jich má na celém těle jen asi 700. Dokáže s ním provádět i velmi jemné úkoly – třeba oloupat burský oříšek.

blank
Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel

30 kg masa…je naráz schopný spořádat lev

Když se vás v křížovce zeptají na nejobávanějšího predátora Afriky, moc dlouho pravděpodobně váhat nebudete. Na odpověď vám staří tří písmena. Jasně, je to lev! Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké.

V průměru denně potřebují alespoň 5–7 kg masa, když se ale zadaří, je král džungle schopný na posezení spořádat až 30 kg! Při lovu i jídle se spoléhá hlavně na své zuby. Každý má svou předem danou funkci.

Některé slouží na chytání a zabíjení, jiné na krájení a porcování a zbytek na ostření těch ostatních. A co nezvládne chrup, to obstarají vytahovací drápy – tak ostré, že proříznou i tu nejtužší kůži.

30 000 mravenců…denně uloví mravenečník

Jak už lze uhodnout z jeho jména, hlavní položkou na jídelníčku mravenečníka jsou mravenci. Nepohrdne ale ani termity. Při lovu využívá hlavně výborný čich, zatímco zrak a sluch stojí za starou belu. Jakmile objeví mraveniště, nejprve do něj zaboří svůj dlouhý protažený nos a pak přichází na řadu až 60 centimetrů dlouhý jazyk, vybavený speciálními štětinami a lepkavými slinami k efektivnímu sběru hmyzu.

Vysunout a zase zasunout ho mravenečník při lovu dokáže až 150x za minutu. Za den je schopný spořádat i 30 000 kusů mravenců a termitů a stihnout navštívit i dvě stovky jejich příbytků.

30 druhy eukalyptu…se živí koala

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Ba co víc, pravděpodobně by vás po něm odnesli v dřevěné truhle. Tento roztomilý vačnatec se totiž živí výhradně listy blahovičníku neboli eukalyptu.

Ty obsahují množství prudce jedovatých látek a jsou tak pro většinu živočišných druhů jedovaté. Koaly jsou v podstatě jedinými býložravci, kteří je dokáží strávit. Ze zhruba 680 druhů těchto stromů jich ovšem mají v oblibě jen okolo 30.

Vybírají si je podle vůně. Tak zjistí, jak silně je list jedovatý. Do pusy strkají výhradně ty méně toxické, přičemž jejich játra vylučují kyselinu glukuronovou, která toxiny rozkládá a umožňuje, aby je organismus koaly zneškodnil a vyloučil z těla.

blank
Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash

40 milionů drobných korýšů…pozře denně plejtvák obrovský

Od největšího současného žijícího živočicha se tak nějak očekává, že svým apetitem půjde ostatním příkladem. A také že ano! Na jídelníčku má hlavně kril, zhruba 1–2 centimetry dlouhé malé mořské korýše.

Celé hejno dokáže polapit jediným otevřením tlamy. Denně pozře až 3,6 tuny potravy, což odpovídá zhruba 40 milionům korýšů. Jejich prostřednictvím do sebe za den dostane asi 1,5 milionu kalorií. Tedy jako kdyby člověk za 24 hodin spořádal zhruba 6000 tyčinek Snickers.

Při chuti je plejtvák už od narození. Mláďata vypijí okolo 380 litrů mléka denně.

2500 komárů…za jedinou noc dokáže spořádat netopýr

Nevěřte pověrám. Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci! Třeba regulovat počet hmyzí populace. Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Že na ně v naprosté tmě nemůžou vidět?

Ani nemusí. Odraz ultrazvukových signálů, které vysílají, je informuje nejen o každé překážce, ale také o každé chutné můře či jiné havěti, která je zrovna poblíž. Tento malý okřídlený savec je navíc při lovu schopný poznat nejen směr a rychlost letu hmyzu, ale také jeho jednotlivé druhy.

blank
Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash

Za 227 milisekund…zhltne krtek hvězdonosý potravu

Pokud jde o složení potravy, najdou se i větší zvířecí gurmáni. Co se ale rychlosti jejich konzumace týče, nemá krtek hvězdonosý absolutně žádnou konkurenci. Tady je přehlídka jeho neuvěřitelných výkonů.

K tomu, aby identifikoval, jestli se to, na co právě narazil, dá jíst, mu stačí těžko postřehnutelných 8 milisekund! Pokud je odpověď kladná, je schopný nález pozřít během pouhých 227 milisekund (0,227 sekundy).

V krtčí historii je ovšem zapsán i jedinec, které tuto činnost zvládl za rekordních 120 milisekund! K titulu nejrychlejšího jedlíka ze světa savců mu pomáhá hlavně jeho unikátní, extrémně citlivý čenich, sloužící jako hmatové receptory.

K fungování využívá obdobně velkou mozkovou kapacitu, jakou mají ostatní savci pro svůj zrak.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...