Domů     TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
TOP zvířecí jedlíci: Celodenní šichta i večeře za zlomek vteřiny
14.11.2021

Nezřízený apetit není výsadou jen nás lidí. I zvířata umí svým žaludkům dopřát vskutku obdivuhodné porce. A na velikosti jedince přitom nezáleží. I ti nejmenší zvládnou během večeře dát v lecčems na frak obrům. Jako třeba krtek. Kam se na něj hrabe takový slon…

200 až 300 % své tělesné hmotnosti…musí každý den sníst rejsek

Život rejsků rozhodně není záviděníhodný. Celý ho stráví v neustálém kalupu. Aby jejich maličká těla měla dostatek energie, musí každý den sníst 2–3x tolik potravy, co sami váží.

Díky své nedokonalé trávící soustavě totiž už několik minut po najedení vyloučí rejsek stolici s velkým množstvím nestráveného jídla a využitelných zbytků.

Jíst je tak nucen každé 2–3 hodiny, čemuž obětuje i svůj spánek, který dělí do krátkých, často i jen několikaminutových intervalů. Více než tři hodiny bez jídla pro něj znamená jistou smrt.

18 hodin…denně věnuje slon krmení

Těžkotonážní tvor doplácí na své nepříliš účinné trávení. Skoro polovina potravy z něj vyjde v podstatě tak, jak do něj zaplula, a tak trus obsahuje množství dále využitelné „slámy“.

Tráva a větve, kterými se povětšinou krmí, jsou navíc energeticky tak slabé, že se slon musí cpát celý den, tedy skoro celý – 18 hodin. Během nich spotřebuje i 150 kg potravy. Přitahuje si ji chobotem. Bez něj by byl nahraný.

Má na něm téměř 150 000 svalů, zatímco člověk jich má na celém těle jen asi 700. Dokáže s ním provádět i velmi jemné úkoly – třeba oloupat burský oříšek.

Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel
Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké. Foto: pxfuel

30 kg masa…je naráz schopný spořádat lev

Když se vás v křížovce zeptají na nejobávanějšího predátora Afriky, moc dlouho pravděpodobně váhat nebudete. Na odpověď vám staří tří písmena. Jasně, je to lev! Někteří samci dosahují váhy až 250 kg a nasytit takové tělo není zrovna lehké.

V průměru denně potřebují alespoň 5–7 kg masa, když se ale zadaří, je král džungle schopný na posezení spořádat až 30 kg! Při lovu i jídle se spoléhá hlavně na své zuby. Každý má svou předem danou funkci.

Některé slouží na chytání a zabíjení, jiné na krájení a porcování a zbytek na ostření těch ostatních. A co nezvládne chrup, to obstarají vytahovací drápy – tak ostré, že proříznou i tu nejtužší kůži.

30 000 mravenců…denně uloví mravenečník

Jak už lze uhodnout z jeho jména, hlavní položkou na jídelníčku mravenečníka jsou mravenci. Nepohrdne ale ani termity. Při lovu využívá hlavně výborný čich, zatímco zrak a sluch stojí za starou belu.

Jakmile objeví mraveniště, nejprve do něj zaboří svůj dlouhý protažený nos a pak přichází na řadu až 60 centimetrů dlouhý jazyk, vybavený speciálními štětinami a lepkavými slinami k efektivnímu sběru hmyzu.

Vysunout a zase zasunout ho mravenečník při lovu dokáže až 150x za minutu. Za den je schopný spořádat i 30 000 kusů mravenců a termitů a stihnout navštívit i dvě stovky jejich příbytků.

30 druhy eukalyptu…se živí koala

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Ba co víc, pravděpodobně by vás po něm odnesli v dřevěné truhle. Tento roztomilý vačnatec se totiž živí výhradně listy blahovičníku neboli eukalyptu.

Ty obsahují množství prudce jedovatých látek a jsou tak pro většinu živočišných druhů jedovaté. Koaly jsou v podstatě jedinými býložravci, kteří je dokáží strávit.

Ze zhruba 680 druhů těchto stromů jich ovšem mají v oblibě jen okolo 30. Vybírají si je podle vůně. Tak zjistí, jak silně je list jedovatý.

Do pusy strkají výhradně ty méně toxické, přičemž jejich játra vylučují kyselinu glukuronovou, která toxiny rozkládá a umožňuje, aby je organismus koaly zneškodnil a vyloučil z těla.

Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash
Až vás koaly budou zvát na oběd, s díky odmítněte. Na tomto jídle byste si rozhodně nepochutnali. Foto: unsplash

40 milionů drobných korýšů…pozře denně plejtvák obrovský

Od největšího současného žijícího živočicha se tak nějak očekává, že svým apetitem půjde ostatním příkladem. A také že ano! Na jídelníčku má hlavně kril, zhruba 1–2 centimetry dlouhé malé mořské korýše. Celé hejno dokáže polapit jediným otevřením tlamy.

Denně pozře až 3,6 tuny potravy, což odpovídá zhruba 40 milionům korýšů. Jejich prostřednictvím do sebe za den dostane asi 1,5 milionu kalorií. Tedy jako kdyby člověk za 24 hodin spořádal zhruba 6000 tyčinek Snickers. Při chuti je plejtvák už od narození. Mláďata vypijí okolo 380 litrů mléka denně.

2500 komárů…za jedinou noc dokáže spořádat netopýr

Nevěřte pověrám. Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci! Třeba regulovat počet hmyzí populace. Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Že na ně v naprosté tmě nemůžou vidět? Ani nemusí.

Odraz ultrazvukových signálů, které vysílají, je informuje nejen o každé překážce, ale také o každé chutné můře či jiné havěti, která je zrovna poblíž.

Tento malý okřídlený savec je navíc při lovu schopný poznat nejen směr a rychlost letu hmyzu, ale také jeho jednotlivé druhy.

Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash
Netopýr se vám nezamotá do vlasů, ani nevysaje krev. Zato umí jiné věci!Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů! Foto: unsplash

Za 227 milisekund…zhltne krtek hvězdonosý potravu

Pokud jde o složení potravy, najdou se i větší zvířecí gurmáni. Co se ale rychlosti jejich konzumace týče, nemá krtek hvězdonosý absolutně žádnou konkurenci. Tady je přehlídka jeho neuvěřitelných výkonů.

K tomu, aby identifikoval, jestli se to, na co právě narazil, dá jíst, mu stačí těžko postřehnutelných 8 milisekund! Pokud je odpověď kladná, je schopný nález pozřít během pouhých 227 milisekund (0,227 sekundy).

V krtčí historii je ovšem zapsán i jedinec, které tuto činnost zvládl za rekordních 120 milisekund! K titulu nejrychlejšího jedlíka ze světa savců mu pomáhá hlavně jeho unikátní, extrémně citlivý čenich, sloužící jako hmatové receptory.

K fungování využívá obdobně velkou mozkovou kapacitu, jakou mají ostatní savci pro svůj zrak.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
Věda a technika
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
reklama
věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
Všemocná Wi-Fi: Může škodit našemu zdraví?
V řeči čísel dokáže nejrychlejší bezdrátový internet přenést za jedinou sekundu obsah 220 milionů disket, chcete-li 457 tisíc cédéček. Pokud bychom měli ujít nejdelší vzdálenost, kam až Wi-Fi dosáhne, museli bychom se trmácet téměř tři dny. Doma je doma, a hlavně doma je tam, kde se automaticky připojíme na Wi-Fi. Přitom nechybělo málo a mohli […]
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
enigmaplus.cz
Strašidelné jevy na zámku Lemberk: Neobjasnil je ani tým záhadologů!
Barokní zámek Lemberk, který najdeme nedaleko Jablonného v Podještědí, patří mezi velmi tajemná a mystická místa. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
21stoleti.cz
V Zambii byla objevena 476 tisíc let stará dřevěná konstrukce. Kdo je jejím autorem?
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud naleze
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,