Bláznivá honička je v plném proudu. Naštvaný kocour se ze všech sil snaží chytit malého myšáka. Ve chvíli, kdy už ho má na dosah, se rozplácne o překážku nastraženou vychytralým hlodavcem. A dětské tváře u obrazovky se dusí smíchy.
Věční rivalové i kámoši jako hrom. To je kocour Tom a myšák Jerry, hlavní protagonisté oblíbeného amerického animovaného seriálu. Jejich nikdy nekončícím soubojem se baví malí i velcí, a to přesto, že od prvního dílu už utekla pěkná řádka let.
Nejprve Jasper a Jinx
Na konci roku 1939 dvojice ani ne třicetiletých tvůrců William Hanna (1910–2001) a Joseph Barbera (1911–2006), toho času zaměstnanci animované divize studia MGM, usilovně přemýšlí, čím pobavit dětské publikum.
Jeden nápad střídá druhý, až dají jejich myšlenkové pochody dohromady ztřeštěné hašteřící se duo kocoura a myši. Jejich první dobrodružství, poprvé uvedené 10. února 1940, dostává název Jak kočka dostala padáka.
Proti sobě však tehdy ještě nestojí Tom a Jerry, ale Jasper a Jinx. Krátká groteska však hlavouny z MGM příliš neoslní. „Nebylo těch soubojů kočky s myší zpracováno už dost?“ ptají se otráveně. Brzy ale mění názor.
Diváci si kocoura s myšákem rychle oblíbí a pilotní díl s jejich kousky je dokonce nominován na Oscara.
Oscarové hody
Natáčení dalších epizod tak dostane zelenou. Ještě předtím však Hanna a Barbera vypisují soutěž o nová jména hlavních protagonistů. V té vítězí animátor John Carr. Za „Toma a Jerryho“ dostane 50 dolarů odměny.
Animovaný seriál o naivním kocourovi, který se neustále snaží chytit mazaného myšáka a většinou na svou snahu krutě doplácí, si rychle získává srdce dětí i jejich rodičů.
Pod autorskou taktovkou Williama Hanny a Josepha Barbery vznikne více než sto dílů, 13 z nich je nominováno na Oscara a 7 zlatou sošku opravdu získá.
Pražské fiasko
V roce 1957 se však MGM, podobně jako další velká studia na konci 50. let, rozhodne z ekonomických důvodů své animační studio uzavřít. Úspěšní autoři se tak ze dne na den ocitají na dlažbě.
Už bez Hanny a Barbery se výroba seriálu díky smlouvě společnosti MGM s Rembrandt Films přesouvá do Prahy, kde nesourodou dvojici znovu oživí čeští animátoři pod vedením režiséra Genea Deitche (*1924). Výsledek však není příliš valný.
V letech 1961–1962 vznikne v tuzemské metropoli celkem 13 epizod, žádná z nich se však do srdcí fanoušků Toma a Jerryho nijak zvlášť nezapíše.
„Jak jsem se měl vypořádat se zadáním v kolektivu sice schopných, ale Tomem a Jerrym naprosto nepolíbených českých animátorů?“ hájí se později Gene Deitch. Když smlouva s Rembrandt Films skončí, stěhuje se výroba seriálu zpět za moře.
Nový vzhled i charakter
Tady se znovu osiřelého dua ujímá zkušený animátor Chuck Jones (1912–2002). Pod jeho vedením vznikne dalších 34 dílů, opět určených pro kino. Do nové série vtrhnou oba hlavní hrdinové s pozměněným vzhledem i charakterem.
Z Toma se stává ještě větší lump, Jerry získává větší uši a nevinnější kukuč. V roce 1967 však MGM výrobu nových epizod zastavuje, Jones dostává padáka a Tom s Jerrym znovu mizí z pláten kin.
V roce 1975 se naštěstí ke svým kresleným dětem vrací dvojice Hanna a Barbera, aby s nimi natočila nové série pro ranní sobotní televizní vysílání pro nejmenší.