Skip to content
reklama
reklama

Těší mě: Od kdy si vlastně podáváme ruce?

blank

V dnešní době zcela všední záležitost. Dva lidé k sobě přistoupí, podají si ruce a vzájemně jimi potřesou, ať už na znamení pozdravu, uzavření dohody, gratulace, či nabídky tykání. Odkud se ale tento celosvětově rozšířený zvyk vzal?

Na základě nálezu starověkých textů a run archeologové usuzují, že podání ruky je poměrně běžným gestem již pro naše prapředky, obývajícími Zemi před tisíci let. V antickém Řecku si cizí lidé vzájemně podávají ruce na znamení důvěry a míru – nabízená otevřená dlaň ukazuje, že dotyčný nesvírá žádnou zbraň, kterou by mohl zaútočit.

Potřesení rukou je pak ještě větší prověrkou, protože může z rukávu oděvu uvolnit případné skryté nože či dýky. Z Řeků si však ruce nepodávají pouze vojáci, zvyk je rozšířen celou tehdejší společností, což dokládají obrazy, na kterých si ruce tisknou ženy, politici či dokonce bohové z Olympu.

Spojenci dobra

Dnes všední gesto dříve platí i za to samé jako podpis smlouvy – sevřením ruky lidé dokazují, že na jejich slovo může být spolehnutí.

„Dohoda může být rychle a prostě vyjádřena slovy. Platit ale začne až ve chvíli, kdy si obě strany podají ruce,“ vysvětluje německý historik Walter Burkert (1931–2015). Nejstarší dochované vyobrazení lidí podávajících si ruce pochází z 9.

století př. n. l. a má podobu kamenného reliéfu. Zachycuje asyrského vládce Salmanassara III. (vládne 858–824 př. n. l.), třesoucího rukou babylonského krále Marduka-zakir-šumiho I. (vládne 855–819 př. n.

l.), se kterým uzavřel spojenectví ve snaze potlačit povstání jeho mladšího bratra.

blank
Nejstarší vyobrazení lidí praktikujících oblíbené gesto pochází z 9. století př. n. l. (Foto: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Poslední rozloučení

Hned několik zmínek o stisku rukou na znamení vzájemné důvěry můžeme najít také v eposech Ilias a Odyssea slavného řeckého básníka a pěvce Homéra (žije v 8. století př. n. l.). O tři staletí později se gesto stane oblíbeným motivem řeckého umění zhotovovaného ku příležitosti pohřbů.

Nejeden náhrobní kámen v té době zdobí rytiny zesnulých, třesoucích si rukou s rodinnými příslušníky, které mají symbolizovat poslední rozloučení i věčné pouto mezi živými a mrtvými.

Tvrdý oříšek

Podání rukou sice ve starověkém světě plní hned několik funkcí, na tu dnes zažitou a denně praktikovanou si ale musí ještě počkat. Vypátrat kořeny podání ruky na znamení pozdravu je ale tvrdý oříšek. „Při studiu gest je historik nucen vytěžit maximum z pouhých několika indicií,“ potvrzuje holandský sociolog Herman Roodenburg (*1951). Řada historiků věří, že tento krátký rituál zpopularizují v 17. století kvakeři, členové náboženského hnutí vycházejícího z křesťanství, kteří ho považují za více rovnostářský než uklánění se či smekání pokrývky hlavy.

blank
Podání ruky s rodinnými příslušníky je populárním motivem řeckých náhrobních kamenů. (Foto: Marcus Cyron / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)

Nepřijatelná urážka

Tento (staro)nový způsob pozdravu se brzy uchytí i ve zbytku společnosti a s příchodem 18. století si pravidla s ním spojená najdou své místo i na stránkách společenských příruček. Již v dobách vlády britské královny Viktorie (1819–1901) platí, že by stisk ruky měl být pevný, ale ne přespříliš.

„Muži, který k pozdravu napřaženou ruku stiskne příliš hrubě, nebo s ní příliš prudce potřese, by se již nikdy neměla naskytnout příležitost takovou urážku opakovat,“ radí například jedna příručka z roku 1877.

Má na kahánku?

Oblíbenému zvyku s pradávnou historií však v posledních měsících příliš nepřeje doba koronavirová, a není se čemu divit. „Tento pozdrav se dá vyložit tak, že člověk, kterému podáváte ruku, je pro vás natolik důvěryhodný, že jste s ním ochoten sdílet jeho bakterie a viry,“ usmívá se Val Curtisová (1958–2020) z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny.

„Abych byl upřímný, nemyslím si, že si zase budeme potřásat rukou,“ dodává americký lékař Anthony Fauci (*1940).

blank
Je možné, že se během pandemie koronaviru uchytí bezpečnější alternativa podání ruky? (Foto: martin-dm / istockphoto)
Foto: commons.wikimedia.org, istockphoto.com, pixabay.com Titulka (Foto: geralt / Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...