Málokdo by si představoval soba jako nějaké drsné, velmi odolné zvíře. Váš názor na tento zvířecí druh by ale mohl změnit jeden ze zástupců tohoto živočišného druhu, jehož kostru objevili v Severní Karolíně.
Tento sob vyvázl po střetu s lovcem v uvozovkách jen s jedním zásahem od šípu. Ten sobovi zlomil několik žeber a zůstal v sobím těle zabodnutý. Zvíře přesto přežilo. Jeho tělo se bránilo tak, že šíp obrostl novou kostí, která se napojila na srůstající žebra.
Sob tak přežil několik dalších let, dokud se nesetkal s dalším z lovců. Podruhé už z tohoto setkání ale živý nevyvázl. Teprve poté, co lovec zvíře rozřízl a vykuchal, odhalil tajemství, které jeho tělo skrývalo.
Kostra byla poté lovcem předána do rukou odborníků. Šíp, který proťal bok zvířete, křižuje celkem pět žeber ve velmi těsné blízkosti ke kostem. Šíp tak v podstatě posloužil jako dlaha, která napomáhala hojení zlomených kostí.
Zároveň s tím se sám stal součástí skeletu zvířete. Podle výpovědi lovce zvíře vypadalo na první pohled naprosto zdravé, a lovec tak neměl o nějaké anomálii ani tušení do chvíle, než spatřil jeho kostru.
Původně chtěl lovec nezvyklou část kostry předat jako narozeninový dar svému synovi. U lidí, ani u zvířat, není takovéto dorůstaní kostí příliš obvyklé.
„Viděla jsem podobné případy hlavně u zubů,“ uvedla Yara Haridy z přírodovědeckého muzea v Berlíně. „Když zub predátora zůstane zaklíněn v těle oběti, dokáže si s ním tělo poradit.
Děje se to tak, že se okolo cizího objektu v těle utvoří krevní sraženina, která je poté nahrazena měkkou tkání, ze které se následně formuje kost. Podobné to muselo být i v tomto případě,“ vysvětlila Haridy.