Skip to content
reklama
reklama

Teleportace: Kdy budeme moci přemisťovat předměty na dálku?

V roce 2012 se podařilo úspěšně teleportovat shluk atomů o rozměrech jednoho milimetru na vzdálenost 150 metrů. Možná se malými krůčky blížíme fantastické budoucnosti. Dočkáme se brzy revolučního způsobu cestování?

Moderní věda již několik let usilovně pracuje na tom, aby se tento zdánlivě neskutečný vynález, stal běžnou realitou našich životů. První úspěšná teleportace proběla už v roce 1997. Vědci tehdy dokázali přenést fotony.

Koncem roku 2012 experiment vylepšují vědci v Číně a přenášejí hmotný objekt. Na okamžitý přenos lidí a všech živých tvorů si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat. Podle současných teorií totiž může jít o život.

Photo by Jacqueline Godany
Anton Zeilinger, muž, který takřka vymyslel a již praktikoval tzv. kvantovou teleportaci.

Teleportace a bezpečný internet

V roce 2012 čínští vědci přenášejí přibližně 100 milionů atomů rubidia o rozměru jednoho milimetru na vzdálenost 150 metrů. Vědci věří, že jejich poznatky budou brzy využívány také v přenosu dat, díky kterému bychom se mohli dočkat chráněné komunikace či bezpečného internetu.

Bude ve vzdálenější budoucnosti vystavěna celá síť zařízení, po nichž bychom mohli libovolně cestovat i my? K teleportaci tak, jak si jí představujeme, mají známé metody ještě daleko. K přenosu je za potřebí dvou základních částic, z nichž první slouží jako vysílač a druhá jako přijímač.

Cílový objekt je pouze rekonstruován na základě své původní předlohy.

foto2
Při současné podobě teleportace neprobíhá přemístění objektu z místa na místo. V cíli pouze dochází k vytvoření jeho přesné kopie.

Smrtelné cestování

Objekty jako takové se nepřenášejí. Putují pouze komplexní informace představující veškeré vlastnosti originálu. Jakkoliv bude výsledný předmět k nerozeznání od původního, bude jeho pouhou kopií. Vytváření „kopií“ by pro cestování budoucnosti mohlo představovat eitcký problém.

Vstoupíme-li do pomyslného teleportu, na jeho druhé straně se buňku po buňce vytvoří naprosto totožný člověk, se stejným charakterem, chováním a myšlenkami a originál ve výchozím bodě bude zničen. Původní osoba při teleportaci zemře.

Pokud by přenos dat s vytvořením kopie proběhl dostatečně rychle, nemusela by si nová osoba v cílové stanici přerušení kontinuity vůbec všimnout a nic byl nepostřehlo ani její okolí. Přesto jsme při cestování zabili člověka, aby mohl vzniknout jinde.

Dokázali bychom se vůbec „zabít“, abychom se dostali na jiné místo?

Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články