Co kdybychom mohli vnímat barvy z vesmíru, cítit směr severu nebo si posílat sny přes celou planetu? Neil Harbisson, průkopník kybernetiky, ukazuje, že to není vzdálená sci-fi, ale realita.
Od vnímání infračerveného záření až po pomoc lidem stát se kyborgy – prozkoumejte s námi největší zázraky technologie, které mění lidské vnímání a otevírají dveře k nečekané budoucnosti.
Umělý orgán pro vnímání barev poskytuje nevídané možnosti. Neil Harbisson umí slyšet i infračervené a ultrafialové záření. To ale není vše, co jeho kybernetické smysly dokážou.
Jeho příběh otevírá brány k pochopení, jak technologie může rozšířit naše vnímání světa a co to znamená být člověkem v éře kybernetické integrace.
Sny poslané přes celou planetu, vnímání zvuků vesmíru a jiné zázraky vědy
Umělý orgán pro vnímání barev poskytuje nevídané možnosti. Umí slyšet i infračervené a ultrafialové záření. Pět nejdůvěrnějších přátel Harbissona od něj má dovoleno, aby mu v noci posílali přímo do hlavy zvuky, barvy nebo tóny, které se mění ve sny.
Činí tak prostřednictvím internetu, který Neil přijímá prostřednictvím Bluetooth zařízení ve dvou zubech. Harbisson je také schopen připojit se k mezinárodní vesmírné stanici ISS a vnímat barvy i z vesmíru.

„Nejhorší den mého života“
Na jeho nezvyklý vzhled lidé reagují všelijak. Nebezpečné jsou prý hlavně opilé ženy, které se mu snaží anténku vytrhnout z hlavy. Muži kromě bezpečnostních stráží se jí většinou nedotýkají.
Dříve si lidé často mysleli, že jde o handsfree telefon, později anténku považovali za GoPro kameru, a v současné době si většinou myslí, že je to speciální selfie tyč. Nejhorší zážitek má z Barcelony, kde v roce 2012 zažil nejděsivější den svého života.
Náhodou procházel kolem demonstrace. Policisté si mysleli, že je natáčí při zásahu, a anténku mu z hlavy vytrhla.
Pomáhá lidem stát se kyborgy
Když se o Harbissonovi začalo psát v médiích, ozývali se mu lidé z celého světa, kteří si také přáli získat nový smysl. Založil proto společnost Cyborg Nest, která jim tento zážitek má dopřát.
Jejich prvním produktem je „smysl severu“, pomocí kterého mohou vnímat světové strany. Stojí zhruba 8000 korun. Jde o poměrně jednoduché zařízení, které zavibruje, kdykoliv je jeho nositel natočen k severu.
Společnost uvažuje o dalších nových umělých smyslech, které by lidem umožnily například vnímat tok času, detekovat úroveň znečištění nebo rozšířit rozsah lidského sluchu.

Neal Harbisson svou barvoslepost nepovažuje za handicap. Tvrdí že černobílé vidění je lepší, protože dokáže lépe rozeznávat vzdálenosti a obrysy a také má lepší noční vidění. Proč si tedy nechal instalovat anténu? Odmalička prý chtěl mít zcela nový, originální orgán.
Vize kyberneticky vylepšeného člověka, kterou Neil Harbisson ztělesňuje, je podnětná k zamyšlení nad budoucností lidského druhu. Technologie nám nabízí možnost překonávat naše biologické limity a otevírat nové dimenze vnímání.
Ať už se jedná o slyšení barev z vesmíru, nebo o vnímání směru severu, tyto inovace nás nutí přehodnotit, co to znamená být člověkem a jak se naše smysly mohou v budoucnu vyvíjet.