Domů     Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
27.5.2024

K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska.

Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. Někdy se ale z unesených stávají překvapivě hrdinové.

Některé oběti se svým únoscům naprosto podvolí, jiné bojují až do konce, další dokážou dokonce vybojovat si na násilnících alespoň určitou míru svobody. A některým se nakonec podaří uprchnout, a dokonce i přispět k dopadení svých věznitelů. Provedeme vás nejslavnějšími dlouhodobými únosy.

Tanya Nicole Kachová: Únos z velké lásky

Studentka a muž z ochranky. Že by nová telenovela? Kéž by. Bohužel jde smutný únos mladé a naivní Nicole, která podlehla představám o věčné lásce. Její únosce jí i mění identitu a přivádí ji domů po letech jako svou přítelkyni.

Nebýt prodejce potravin, možná by se nikdy nedostala na svobodu. Místo toho ale dnes pomáhá dalším uneseným. A pachatel by se už nikdy neměl dostat na svobodu.

V hledání se nepolevilo... Foto: NCMEC
V hledání se nepolevilo… Foto: NCMEC

Žačka a securiťák

Za začátku to vypadá jako milostný příběh, jenž má ale kruté rozuzlení. Thomas Hose pracuje jako příslušník ochranky na Cornell Middle School v pensylvánském McKeesportu. Sem dochází také studentka Tanya Nicole Kachová.

Jednou ji Thomas osloví, občas od té doby prohodí slovo, když jde dívka ze třídy, a jednoho dne ji Hose dokonce políbí. V únoru 1996, když je Tanye pouhých čtrnáct let, ji Thomas přesvědčuje, aby s ním utekla. Celé čtyři roky potom Kachová neopouští jeho dům.

Protože únosce bydlí s rodiči a synem, schovává dívku v ložnici, umístěné ve druhém podlaží. Na záchod může Tanya chodit pouze do kbelíku. V roce 2000 už má pro ni Hose novou identitu a jméno. Představuje ji rodině jako Nikki Allenovou. Od té doby může z domu, ale musí se řídit striktními pravidly vycházení.

Nový život s novou rodinou

O šest let později dívka konečně uprchne, vše oznámí na policii a únosce putuje za mříže. Je obžalován nejen z únosu, ale také sexuálního násilí a uloupení identity. Dohromady si odnáší trest 5 x 15 let ve vězení.

Soudu je jasné, že takový člověk nemá mezi slušnými lidmi co dělat. Samotná Kachová přiznává, že vztahy s Hosem nebyly zrovna v normě a v pořádku.

K útěku jí dopomáhá vlastník obchodu s potravinami ze sousedství, který zjišťuje její pravou identitu a posílá policii do domu Hoseových. I když je Tanya šťastná ze shledání s rodinou, cítí, že otec ji bere jako cizí ženu.

Z manželství v roce 2018 získává nevlastní dceru a syna a stává se dokonce babičkou synových pravnoučat. O svém únosu píše knihu a pomáhá řadě organizací na pomoc obětem únosů a jejich rodinám.

Fusako Sanová: Vězení v sousedství policie

I školní basketbal může skončit špatně, a nemusí to být prohrou na góly. Když si únosce takhle jednou vyhlédne malou školačku, aby ji mučil, bil a stříhal jí vlasy, nemůže to skončit jinak.

Máslo na hlavě mají ale také policisté, kteří mají stanici jen 200 metrů od příbytku únosce, protože se zdá, že raději hrají společenské hry. Jenom náhoda napomáhá tomu, že je únosce chycen a potrestán. Po propuštění z vězení podezřele rychle umírá. To Fusako pracuje doma s rodiči na rýžovém poli.

Únos na basketu

Devítiletá Fusako Sanová zrovna sleduje basketbalový zápas na základní škole v Sanjo v japonské prefektuře Niigata, když se najednou ztratí. Bezradná policie se spojuje i se severokorejskou tajnou službou. Únoscem Fusako je Nobuyuki Sato.

Duševně rozpolcený 28letý podivín unáší dívenku autem do svého apartmá v horním patře domu v Kashiwazaki. Ten se nachází jen 200 metrů od policejní stanice a 55 kilometrů od místa únosu. Malá Sanová je nejprve vyděšená, ale nakonec je smířena s únosem.

Nic jiného jí ani nezbývá, když jí třeba za odmítnutí sledování koňských dostihů dává Sato elektrošoky. Nobuyuki jí střihá vlasy, bije ji a také mučí pomocí nože. Dostává ale jídlo třikrát denně.

Jsou to buď instantní jídla, nebo něco z toho, co vaří únoscova matka v dolním patře. V horním patře také není možnost, jak vykonat potřebu nebo se umýt. Sprchu a záchod může dívka využít, pouze když to občas její únosce dovolí.

Kashiwazaki, malebné město se stane pro děvče hororem. Foto: Drph17 / CC BY-SA 4.0
Kashiwazaki, malebné město se stane pro děvče hororem. Foto: Drph17 / CC BY-SA 4.0

Matka možným komplicem

Mnoho času tráví Fusako sledováním televize a posloucháním radia. Její věznitel se od ní nehne na krok a ona je pořád ve stresu. Později policii vypoví:

„Na útěk jsem byla příliš vystrašená a neměla k němu dost sil.“ Satova matka žije dál v dolním patře a nemá o Fusako ani tušení. To se ale později zdá policii podezřelé. Mezi zbožím, které matka nakupuje, jsou totiž také pomůcky používané při ženské menstruaci.

Nakonec je to ale právě matka, která přivádí policii na stopu únosu. Její syn se k ní totiž chová tak hrubě, že o tom komunikuje s linkou pomoci kvůli synově možné psychické nemoci. Nakonec volá i policii.

Ta během prohlídky domu objeví tehdy již devatenáctiletou Fusako Sanovou. Ta se identifikuje a celý únos vysvětluje: „Byla jsem unesena a natlačena do auta nedaleko školy. Po devět lety jsem nevykročila z toho domu. Dnes je to poprvé.“

Záhadné úmrtí

Policie slaví, ale je také kritizována. Zachrání dívku zdravou i po tolika letech, i když je Sanová dehydratovaná, podvyživená a těžko se jí chodí. Je tu také otázka, proč na ni nepřišli dříve.

Zdá se, že je to proto, že policie včetně náčelníka z nejbližší policejní stanice se více věnují hře mahjong než pátrání. Sato je poslán na 14 let do vězení, a když je v roce 2017 propuštěn, záhadně umírá ve svém bytě v Chibě.

Je s podivem, že muž sotva po padesátce je nalezen ve svém bytě mrtvý bez zjevného zranění. Fusako se musí nejprve dát dohromady fyzicky i psychicky, protože trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Po propuštění z nemocnice se věnuje práci na rýžových polích spolu se svými rodiči. Ti o celém případu odmítají vypovídat. Psychika Fusano se ale podle sousedů lepší, protože je nyní známá jako veselá a zábavná žena s nadšením pro basketbal.

Policisté radši hrají mahjong, než aby hledali holčičku... Foto: Pixabay
Policisté radši hrají mahjong, než aby hledali holčičku… Foto: Pixabay

Steven Stainer: Z oběti hrdina

„Jmenuji se Steven Stainer. Je mi čtrnáct let. Neznám skutečné datum svého narození, ale používám 18. duben 1965. Vím, že mé křestní jméno je Steven.

Jsem přesvědčen, že příjmení je Stainer,“ začíná výpověď Stevena Stainera na policii v březnu 1980. S sebou má pětiletého chlapce, jenž byl také unesen. Policisté mají za chvíli jasno.

Jedná se o čtrnáctiletého Stainera, jenž zmizel před sedmi lety. Kromě toho, že v příjmení píše chybně ypsilon místo měkkého i, si pamatuje všechno kolem svého únosu a doby zajetí.

Menšího kamaráda sice nemohl zachránit před únosem, ochránil ho ale před sexuálním zneužíváním, jemuž byl sám vystaven. Díky svému svědectví ochrání další možné oběti únosu a pachatele dostane za mříže. Celá Amerika ho zná jako hrdinu. Jeho bratra ale znají paradoxně jako vraha.

Nechceš svézt?

„Byl jsem už jen pár bloků od domova, když mě zastavil muž. Zeptal se mě, zda by moje máma nepřispěla do církevní sbírky. Řekl jsem, že by to asi udělala. A tak mi ten muž nabídl, že mě sveze domů,“ popisuje Stainer svůj únos.

Tehdy se píše rok 1972 a sedmiletý Steven nejprve odmítá přátelskou nabídku svezení domů ze školy. Pak se ale nechá přesvědčit. Domů se ale sedm let nedostane, protože v autě sedí ještě další muž. Ten, který si celý únos objednal.

Jmenuje se Kenneth Parnell a už dříve byl souzen za zneužití dítěte. Vymýšlí si i další lež, když nechá auto zastavit a jde k telefonní budce, aby chlapci po údajném telefonátu sdělil, že ho rodiče nechtějí.

Steven žije v tom, že se ho rodiče chtějí zbavit kvůli dalším sourozencům, aby je uživili. Navíc je vychován v tom, že dospělí nelžou. Zůstává proto s Kennethem, který mu zhruba po týdnu nařizuje říkat tati.

S uneseným hochem se stále stěhuje... Foto: Pixabay
S uneseným hochem se stále stěhuje… Foto: Pixabay

Táta predátor

Jako otec se ale Parnell nechová. Bije Stevena a znásilňuje ho. Dá se říct, že je přes den otcem a v noci predátorem. Je s podivem, že chlapce nechá chodit i do školy, když přespávají po různých ubikacích, pronajatých chatách a motelech.

Chlapec tak vystřídá velké množství škol, neboť se neustále stěhují po celé Kalifornii. Aby měl Kenneth peníze, bere různé námezdní práce a chlapci neustále mění jméno. Jednou je třeba Dennis Parnell.

Steven přitom dále myslí na rodiče, ale také na to, co mu řekl Parnell. Opravdu na něj zapomněli? Zbavili se ho? Má úplně vymytý mozek z Kennethových lží. Chlapec ale také začíná dospívat a pro Kennetha není najednou dostatečně zajímavý a atraktivní.

Unáší proto novou oběť, Timothyho Whitea. A Stevenovi je jasné, co se bude dít. Rozhodne se konat.

Bratr vrah

Šestnáct dní poté popadne Steven Timothyho za ruku, když je Parnell na noční směně, a oba míří nejbližší policejní stanici v Ukiahu. Zde se Steven se vším svěří strážníkům.

Ti si dávají dvě a dvě dohromady a zatýkají Parnella.  „Parnell byl při pozdějším soudním líčení odsouzen k osmi letům vězení. U soudu svědčili Steven Stainer i tehdy šestiletý Timothy White.

Muž, který Parnellovi pomáhal Stevena v roce 1972 nalákat do auta, si z pětiletého trestu odseděl dva roky,“ informuje list Seattle Times. Zatímco Timothyho návrat domů je poměrně jednoduchý, Steven má problémy.

Už je zvyklý na alkohol i drogy a často odchází z domu, takže než se osamostatní, mají s ním rodiče starosti. V roce 1999 přichází pro rodinu další rána, když se z jejich druhého syna Caryho stává sériový vrah.

U soudu vypovídají, že je to tím, že mladšího syna zanedbávali při pátrání po Stevenovi. Steven se ožení a má dvě děti. Po noční směně v pizzerii, když jede na motorce domů, mu ale do cesty vjíždí auto a on umírá, protože nemá helmu. Chlapec, kterého zachránil, pomáhá nést na pohřbu jeho rakev.

Coleen Stanová: Dívka v bedně

Stopování se někdy nevyplácí. O tom vypovídá nejen známý krimi film Smrt stopařek. Zkušená stopařka Coleen má jednoho dne smůlu a upadá do zajetí rodiny podivínů, kde se musí starat o dům i cizí dítě a tátovi od rodiny dělat sexuální otrokyni.

Jen její důvtip a výmluvnost nakonec způsobí, že je manželkou únosce propuštěna. Únosci soud napaří 104 let a z Coleen je obhájkyně unesených dívek a žen.

Únos stopařky

Colleen Stanová je mladá a nebojácná stopařka, která se snaží jen dostat ke kamarádce několik set mil daleko. Využívá proto stopování, protože nevlastní auto a často takto cestuje. Jednoho dne má ale smůlu. Zastavuje jí modrá dodávka.

Na předních sedadlech sedí manželský pár. Vzadu má dítě, zdá se tedy se, že Colleen je v bezpečí. Zdání ale může klamat. Muž za volantem je Cameron Hooker, sexuální deviant, jenž zrovna hledá novou otrokyni pro své choutky.

Dívce přikládá nůž na hrdlo a spolu s rodinou ji odváží neznámo kam. Následuje etapa mučení a znásilňování, která je ale jen slabou předehrou daleko zvrhlejší zábavy. Svoji zajatkyni drží ve vlastnoručně vyrobené krabici. Když do ní dívka poprvé vleze, Hooker ji zavře a schová pod postel.

Sedm let v rakvi

V rakvi střídavě pobývá dlouhých sedm let. Únosce mladou ženu bičuje, dává jí elektrošoky a pálí ji ohněm. Colleen zažívá i tvrdý psychický teror. Muž jí dává nové jméno, nebo spíše přezdívku.

Mozek jí doslova vymývá falešnými informacemi, že pracuje pro tajnou organizaci, a když nebude poslouchat jeho rozkazy, stihne ji krutý trest. Hookerova manželka je zároveň spolupachatelkou.

Mužovu otrokyni označovala jednoduše za kus nábytku a stejně mile se k ní chovala. Společně zavírají Colleen až na 23 hodin denně do rakve. Ve tmě se dívka s klaustrofobickými pocity může upínat jen na zvuk ventilátoru, jenž jí dovnitř vhání vzduch.

Manželé pro nevinnou dívku dokonce připravují smlouvu, kterou musí bez odmlouvání podepsat. Podle dokumentu se stávají prakticky majiteli jejího těla. Musí pro ně pracovat, hlídat děti a vařit, když jsou v práci. Oba manželé jsou paradoxně krutými vězniteli a zároveň milujícími rodiči.

Z oběti je obhájkyně

Po letech má Colleen tak vymytý mozek, že dobrovolně poslechne, když jí Hooker dává do ruky pistoli a nařídí, ať si ji vloží do úst a zmáčkne spoušť.

Colleen automaticky poslechne, ale zbraň naštěstí cvakne naprázdno, protože není nabitá.  Po téměř čtyřech letech ji Hooker pouští na návštěvu k rodičům, ale nutí ji přísahat, že ho neprozradí, jinak pošle k nim domů zabijácké komando a to je všechny povraždí.

Colleen se opravdu setkává s rodiči a tvrdí jim, že se jí žije dobře. Touto lží se ale odsuzuje k dalšímu několikaletému věznění. Až když dostává Colleen do rukou Bibli od únoscovy manželky, podaří se jí ženu obměkčit.

Ta ji časem propouští a vysvětluje, že žádná tajná organizace neexistuje. Colleen utíká domů, ale nikomu není schopna nic říct o tom, co se s ní dělo. Až její bývala věznitelka se svěřuje pastorovi, který ji posílá na policii.

Tam se se vším svěří a Hooker je zatčen a odsouzen na 104 let. Colleen dnes pracuje jako obhájkyně zneužívaných žen.

Shawn Hornbeck: Celá řádka trestů

Malý Shawn Hornbeck musí přísahat svému vězniteli, že pro něj udělá cokoli, aby ho dotyčný zločinec neuškrtil. Sousedé vnímají únosce a oběť za otce a syna a nic netuší.

Hornbeck ale nechce, aby někdo další dopadl jako on, a tak později chrání novou rukojmí. Policie náhodou objeví obě oběti únosu a spravedlnost dostává volný průchod.

Nečekaný objev

V lednu 2007 vyšetřuje policie zmizení třináctiletého chlapce ze St. Louis, aby paradoxně našla jiného.

Nedaleko bytového komplexu, kde dělá policie razii, spatří ještě bílý pick-up, jenž odpovídá vozidlu spojovanému s hledanou osobou, která byla naposledy viděna u svého bytu v Beaufortu ve státě Missouri, přibližně 60 kilometrů od St. Louis.

V bytě podezřelého Michaela Devlina je nalezen jak čtyři dny hledaný Ben Ownby, tak nezvěstný Hornbeck. Ten je pohřešován od října 2002, když byl spatřen na svém kole v Richwoodsu, 50 kilometrů jihozápadně od St. Louis.

Lekce autoškoly

Nastává období výslechů, kdy se samozřejmě řeší, jak mohl Devlin zadržovat chlapec po dobu čtyř let, aniž by se Hornbeck nepokusil o útěk. Sousedé hlásí, jak pozorovali mladého Hornbecka doma bez dozoru nebo na skateboardu a na kole.

Často není ani sám, ale má kamaráda z bytového komplexu. Když se blíží věku, kdy lze získat řidičský průkaz, Devlin mu dává řidičské lekce a celé okolí má za to, že se jedná prostě o otce se synem.

Mladý Hornbeck také kontaktuje policii, když má podezření na ukradenou motorku. Na internetových stránkách, jež zakládají jeho rodiče, se jich ptá, jak dlouho myslí, že ho budou hledat, a podepisuje se jako Shawn Devlin.

Věznění a týrání je na denním pořádku... Foto: Pixabay
Věznění a týrání je na denním pořádku… Foto: Pixabay

Doživotí

Poté, co Devlin unáší Hornbecka, několikrát ho znásilní a zbije a plánuje ho zabít. Když se o to pokusí a začíná chlapce škrtit, ten mu přísahá, že udělá vše, co bude chtít. „Dohoda s ďáblem,“ označují situaci prokurátoři.

Devlin užívá řadu metod, jak Shawna ovládat. Většina z nich nemohla být zveřejněna, tak hrozné praktiky to jsou. Únosce dokonce přiznává, že pořizoval pornografické fotografie a videokazety.

Prohlašuje Shawna i za komplice při zločinu, protože s ním byl v autě během únosu Bena Ownbyho. Úřady prohlašují Shawna za hrdinu, jenž se snaží zabránit Devlinovi v zavraždění Bena. Únosce si odnáší rozsudek hned od čtyř soudů.

Na posledním stání dostává souhrnně 74 doživotních trestů, takže nehrozí, že by ještě kdy někomu ublížil.

Foto v úvodu: Pixabay
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při