Skip to content

Takhle vypadá největší jeskyně na světě!

Příroda vietnamského národního parku Phong Nha-Ke Bang dokáže ohromit. Nejatraktivnějším a turisty nejvyhledávanějším místem je však jeskyně, kterou vědci označili za největší a nejkrásnější na světě.

Nebýt malého kluka, který šel sbírat dřevo, svět by byl ochuzený o jeden z nejúžasnějších divů přírody. Zcela náhodou totiž najde jeskyni, která si žila svým vlastním životem po dobu 2 až 5 milionů let.

Cestu znovu objeví po několika neúspěšných pokusech až o osmnáct let později a přivede k jeskyni také britskou speleologickou expedici.

1
Vstup do jeskyně.

Kdo ví, cos viděl!

„Sbíral jsem palivové dříví nedaleko národního parku. Moje rodina byla velmi chudá a tak jsem se rozhodl zajít hlouběji do lesa, abych se pokusil najít nějaké aloe. Je velmi cenné a mohlo nám to přinést peníze,“ vzpomíná Ho Khanh (*1969). Jde dlouho a cesta ho unaví, sedne si tedy na balvan a odpočívá. Najednou za sebou uslyší zvuk silného větru a tekoucí vody.

Jde zjistit, co to je a nachází vchod do obrovské jeskyně. Bez světla, lan a pomocníků se nedalo pokračovat dále. Chlapec se vrací domů, ale málokdo mu věří. Tím spíš, když nedokáže znovu najít k jeskyni cestu.

Vrací se ke svému každodennímu životu a tajně doufá, že se mu jednou podaří jeskyni opět objevit. Jeho příběh se nakonec stává legendou.

2
Umění přírody je fascinující.

Farmářův splněný sen

Sen je vzkříšen jednoho chladného rána na počátku zimy roku 2006, když za ním přichází skupina britských speleologů, hledající nové jeskyně v oblasti národního parku Phong Nha-Ke Bang. Doslechli se o Khanhově objevu a rádi by jej prozkoumali, žádají proto muže o pomoc.

Ho Khanh souhlasí, ale ani po třídenním putování džunglí se jim nedaří jeskyni najít. Ale není to úplně ztracená cesta, při svém průzkumu najdou britští jeskyňáři řadu dříve neobjevených jeskyní a jednu z nich dokonce pojmenují po svém domorodém průvodci.

Džungle ale nakonec nad expedicí zvítězí a tak Britové odcházejí s nepořízenou. Požádají však Khanha, aby se s nimi spojil, pokud by si na cestu vzpomněl anebo jeskyni znovu našel. To se mu nečekaně podaří v roce 2009.

„Zastavil jsem se u velkého balvanu, byl tam stejně silný vitr a zvuk tekoucí vody, jako před lety. Věděl jsem, že jsem konečně na místě. Nedokážu ani dnes naplno vylíčit své štěstí,“ popisuje Ho Khanh.

Britský speleologický tým se vrací do Vietnamu a na jaře 2009 konečně nachází to, co s takovým úsilím hledali. Při prvním průzkumu se speleologům postaví do cesty vysoká vápencová stěna, kterou pojmenují Velkou Vietnamskou zdí.

Vrátí se opět za rok a tehdy stěnu překonají.

3
Stromy, rostoucí díky světlu, pronikajícím průrvami

Svět sám pro sebe

Nově objevená jeskyně Hang Son Doong (Jeskyně horské řeky) se nachází uprostřed husté džungle v národním parku Phong Nha-Ke Bang nedaleko vietnamsko-laoských hranic a je součástí sítě zhruba 150 jeskyní v této oblasti, z nichž je mnoho ještě neprozkoumaných.

Svými parametry předčila i jeskyni Deer Cave na ostrově Borneo, která byla do té doby považována za největší jeskyni na světě. Hang Son Doong je okolo 9 kilometrů dlouhá, přibližně 200 metrů široká a 150 metrů vysoká.

To znamená, že by se do ní „schoval“ i mrakodrap o několika desítkách pater. Na místech, kde byl vápenec slabý, se strop jeskyně v průběhu času zbortil a vytvořil obří trhliny. Těmi vniká do jeskyně sluneční světlo, což umožňuje růst stromů, které zde dosahují výšky až třicet metrů.

Vědci tady objevili také dosud neznámé druhy rostlin, zejména kolem zdejší řeky a kaskádovitého vodopádu. Džungle v jeskyni skýtá domov pro mnoho zástupců fauny, například hmyzu, netopýrů, opic anebo ptactva.

V jeskyni dovolily příznivé podmínky vzniknout stalagmitům o výšce až 80 metrů a mimořádně velkým jeskynním perlám, což jsou útvary, vznikající srážením kalcitu. Ten pak vytvoří vápencový obal na drobných kamíncích anebo hrubém písku.

I když se původně objevitelé jeskyně přimlouvali za to, aby nebyla zpřístupněna veřejnosti, dnes zde byznys jen kvete. Turisté mohou absolvovat čtyřdenní expedici za cenu 3000 dolarů (asi 72 tisíc Kč).

Foto: http://www.sondoongcave.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Svedla dalšího kolegu?
nasehvezdy.cz

Svedla dalšího kolegu?

JANA HOLCOVÁ (45) se ráda pohybuje v...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Důstojný domov Slovanské epopeje je nadohled
iluxus.cz

Důstojný domov Slovanské...

Velkolepé dílo Alfonse Muchy může nalézt...
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Špagety se žampiony
nasehvezdy.cz

Špagety se žampiony

Luxusní špagety se žampionovou omáčkou...