Domů     4 mýty o starověkém Egyptu: Kterým z nich stále věříte?
4 mýty o starověkém Egyptu: Kterým z nich stále věříte?
10.8.2017

Prastará egyptská civilizace je dodnes opředena mnoha mýty a legendami. V obecném povědomí tyto báje stále přetrvávají, přesto že věda již nalezla vysvětlení, která je vyvrací.

Mýtus: Egypťané vynalezli hieroglyfy

Řada lidí žije v představě, že hieroglyfické písmo pochází ze starého Egypta. Že egyptské hieroglyfy jsou jen ilustracemi, byli po léta přesvědčeni i badatelé, kteří po tajemstvích starého Egypta pátrali už ve středověku a v novověku.

Fakta: Primitivní hieroglyfy do Egypta přinesli nájezdníci z Asie. Stejně tak je mýtem, že hieroglyfy zobrazující například obrázky hadů měly nějakou souvislost s mystikou a magickými zaklínadly.

Přitom se jednalo o zcela obyčejné nápisy, třeba něco na způsob „Pozor, padá omítka.“

Až když při Napoleonově tažení do Egypta byla objevena tzv. Rossetská deska, otevřela se cesta k jejich rozluštění. Tu našel důstojník dělostřelectva Pierre-François-Xavier Bouchard (1771 – 1822) a deska obsahovala nápis kněze vyjadřující vděk roku 196 př. n.

l. králi Ptolemaiovi V. Epifanovi ve třech shodných verzích; ve dvou egyptských a v jednom řeckém překladu. Princip hieroglyfického písma pak ve dvacátých letech devatenáctého století rozluštil francouzský archeolog Jean-François Champollion (1790 – 1832).

Mýtus: Služebnictvo mrtvého faraóna bylo zabíjeno

Jeden z mýtů o Egyptě tvrdí, že služebnictvo faraóna bylo po jeho smrti zabíjeno, aby jej doprovodilo při poslední cestě. Skutečně se tak stalo, ale pouze u dvou faraónů z první dynastie.

Sluhové dalších králů se však mohli radovat, že v dalších letech se tento zvyk již nedodržoval. Lidský sklon určité věci zobecňovat však stál za tím, že pověra o pozabíjeném služebnictvu přetrvává dodnes. Faraóni však do jiných světů neodcházeli sami.

Doprovázely je figury a sochy, které v oněch vzdálených končinách měly obživnout.

Fakta: Ostatně o tom, jakým způsobem byli faraoni vypravováni na poslední cestu, toho víme celkem dost. V listopadu tomu bude 90 let, kdy anglický egyptolog Howard Carter (1874 – 1939) objevil v Údolí králů jednu neporušenou a nevykradenou hrobku.

Ta patřila mladému a tehdy ještě neznámému faraónovi 18. dynastie Tutanchamonovi. V ní se našlo na 3 500 předmětů, z nichž každý měl svůj význam.  Nechyběla zde postel i královský trůn, ale i toaletní potřeby nebo zbraně.

Důležitou roli zde hrála socha faraonova Ka, tedy jeho duše. Hrobka se měla co nejvíce podobat královskému paláci. I faraonova Ka zde měla mít vše, co potřebovala, včetně sošek služebnictva.

Mýtus: Kleopatra byla krasavice

Již William Shakespeare (1564 – 1616) ve své hře Antonius a Kleopatra popsal egyptskou panovnici jako nesmírně krásnou ženu.

Legendu o krasavici ještě více podpořil velkofilm, ve kterém královnu Kleopatru ztvárnila americká herečka Elizabeth Taylorová (1932 -2011).

Fakta: Na ženskou krásu jsou miliony názorů, ale Kleopatřina tvář by asi na první pohled zaujala jen málokoho. Podoba na římských mincích ukazuje, že Kleopatra měla velký nos, velmi vystouplou bradu a téměř žádné rty.

Je samozřejmě otázkou, zda zrovna na římské mince lze spoléhat. Zajímavý pokus o rekonstrukci Kleopatřiny tváře provedla britská egyptoložka Sally Ann Ashton. Ta vygenerovala Kleopatřin 3D obraz jehož výsledkem je hezká žena se smíšenými etnickými kořeny.

Takže jak je to tedy doopravdy? To se už jen stěží dozvíme. Řada Kleopatřiných vyobrazení byla totiž zničena, jiné sochy a portréty vznikly až dlouho po její smrti. Nicméně, nějaké kouzlo a šarm mít musela, když v jejích sítích uvízli i Julius Cesar (100 př.

n. l. – 44 př. n. l.) a Marcus Antonius (83 př. n. l. – 30 př. n. l.). Byla charismatická, chytrá a mocná. Dodnes je vnímána jako ztělesnění smyslnosti.

Mýtus: Pomoc od mimozemšťanů

Postavit pyramidu je přece nadlidský výkon, a tak Egypťanům museli pomáhat mimozemští pomocníci. Některé staroegyptské malby dokonce mimozemšťany znázorňují. Tato informace se i díky některým knižním publikacím poměrně silně usídlila v paměti mnoha lidí.

Fakta: Samozřejmě je to lež jako věž, kterou její šiřitelé chtějí jen na sebe strhnout pozornost a vydělat na lidské naivitě. Egyptské starověké inženýry by podobné výroky o ufonech nejspíše urazily.

Dlouho byli badatelé přesvědčeni, že dvouapůltunové balvany byly zvedány pomocí vnější rampy.

Některé nové teorie však hovoří o vnitřní rampě, a také o tom, že na pyramidě nepracovaly statisíce dělníků, ale stačily jich pouhé 4 000. Dělníci nejprve pro stavbu prvních 43 metrů měli použít vnější rampu.

Pak postavili rampu vnitřní, aby dostali kameny až na špici. Je možné, že se používaly obě metody. A že pyramidy stavěli třeba i Mayové? Je přece naprosto běžnou věcí, že různé kultury časem dospějí do stejné fáze vývoje. Ať se to týká filozofie, techniky či architektury…

Foto: Pinterest, History, Ancient History Encyclopedia
Související články
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
reklama
věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,