Domů     4 mýty o starověkém Egyptu: Kterým z nich stále věříte?
4 mýty o starověkém Egyptu: Kterým z nich stále věříte?
10.8.2017

Prastará egyptská civilizace je dodnes opředena mnoha mýty a legendami. V obecném povědomí tyto báje stále přetrvávají, přesto že věda již nalezla vysvětlení, která je vyvrací.

Mýtus: Egypťané vynalezli hieroglyfy

Řada lidí žije v představě, že hieroglyfické písmo pochází ze starého Egypta. Že egyptské hieroglyfy jsou jen ilustracemi, byli po léta přesvědčeni i badatelé, kteří po tajemstvích starého Egypta pátrali už ve středověku a v novověku.

Fakta: Primitivní hieroglyfy do Egypta přinesli nájezdníci z Asie. Stejně tak je mýtem, že hieroglyfy zobrazující například obrázky hadů měly nějakou souvislost s mystikou a magickými zaklínadly.

Přitom se jednalo o zcela obyčejné nápisy, třeba něco na způsob „Pozor, padá omítka.“

Až když při Napoleonově tažení do Egypta byla objevena tzv. Rossetská deska, otevřela se cesta k jejich rozluštění. Tu našel důstojník dělostřelectva Pierre-François-Xavier Bouchard (1771 – 1822) a deska obsahovala nápis kněze vyjadřující vděk roku 196 př. n.

l. králi Ptolemaiovi V. Epifanovi ve třech shodných verzích; ve dvou egyptských a v jednom řeckém překladu. Princip hieroglyfického písma pak ve dvacátých letech devatenáctého století rozluštil francouzský archeolog Jean-François Champollion (1790 – 1832).

Mýtus: Služebnictvo mrtvého faraóna bylo zabíjeno

Jeden z mýtů o Egyptě tvrdí, že služebnictvo faraóna bylo po jeho smrti zabíjeno, aby jej doprovodilo při poslední cestě. Skutečně se tak stalo, ale pouze u dvou faraónů z první dynastie.

Sluhové dalších králů se však mohli radovat, že v dalších letech se tento zvyk již nedodržoval. Lidský sklon určité věci zobecňovat však stál za tím, že pověra o pozabíjeném služebnictvu přetrvává dodnes. Faraóni však do jiných světů neodcházeli sami.

Doprovázely je figury a sochy, které v oněch vzdálených končinách měly obživnout.

Fakta: Ostatně o tom, jakým způsobem byli faraoni vypravováni na poslední cestu, toho víme celkem dost. V listopadu tomu bude 90 let, kdy anglický egyptolog Howard Carter (1874 – 1939) objevil v Údolí králů jednu neporušenou a nevykradenou hrobku.

Ta patřila mladému a tehdy ještě neznámému faraónovi 18. dynastie Tutanchamonovi. V ní se našlo na 3 500 předmětů, z nichž každý měl svůj význam.  Nechyběla zde postel i královský trůn, ale i toaletní potřeby nebo zbraně.

Důležitou roli zde hrála socha faraonova Ka, tedy jeho duše. Hrobka se měla co nejvíce podobat královskému paláci. I faraonova Ka zde měla mít vše, co potřebovala, včetně sošek služebnictva.

Mýtus: Kleopatra byla krasavice

Již William Shakespeare (1564 – 1616) ve své hře Antonius a Kleopatra popsal egyptskou panovnici jako nesmírně krásnou ženu.

Legendu o krasavici ještě více podpořil velkofilm, ve kterém královnu Kleopatru ztvárnila americká herečka Elizabeth Taylorová (1932 -2011).

Fakta: Na ženskou krásu jsou miliony názorů, ale Kleopatřina tvář by asi na první pohled zaujala jen málokoho. Podoba na římských mincích ukazuje, že Kleopatra měla velký nos, velmi vystouplou bradu a téměř žádné rty.

Je samozřejmě otázkou, zda zrovna na římské mince lze spoléhat. Zajímavý pokus o rekonstrukci Kleopatřiny tváře provedla britská egyptoložka Sally Ann Ashton. Ta vygenerovala Kleopatřin 3D obraz jehož výsledkem je hezká žena se smíšenými etnickými kořeny.

Takže jak je to tedy doopravdy? To se už jen stěží dozvíme. Řada Kleopatřiných vyobrazení byla totiž zničena, jiné sochy a portréty vznikly až dlouho po její smrti. Nicméně, nějaké kouzlo a šarm mít musela, když v jejích sítích uvízli i Julius Cesar (100 př.

n. l. – 44 př. n. l.) a Marcus Antonius (83 př. n. l. – 30 př. n. l.). Byla charismatická, chytrá a mocná. Dodnes je vnímána jako ztělesnění smyslnosti.

Mýtus: Pomoc od mimozemšťanů

Postavit pyramidu je přece nadlidský výkon, a tak Egypťanům museli pomáhat mimozemští pomocníci. Některé staroegyptské malby dokonce mimozemšťany znázorňují. Tato informace se i díky některým knižním publikacím poměrně silně usídlila v paměti mnoha lidí.

Fakta: Samozřejmě je to lež jako věž, kterou její šiřitelé chtějí jen na sebe strhnout pozornost a vydělat na lidské naivitě. Egyptské starověké inženýry by podobné výroky o ufonech nejspíše urazily.

Dlouho byli badatelé přesvědčeni, že dvouapůltunové balvany byly zvedány pomocí vnější rampy.

Některé nové teorie však hovoří o vnitřní rampě, a také o tom, že na pyramidě nepracovaly statisíce dělníků, ale stačily jich pouhé 4 000. Dělníci nejprve pro stavbu prvních 43 metrů měli použít vnější rampu.

Pak postavili rampu vnitřní, aby dostali kameny až na špici. Je možné, že se používaly obě metody. A že pyramidy stavěli třeba i Mayové? Je přece naprosto běžnou věcí, že různé kultury časem dospějí do stejné fáze vývoje. Ať se to týká filozofie, techniky či architektury…

Foto: Pinterest, History, Ancient History Encyclopedia
Související články
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejbezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
Zajímavosti
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
Zajímavosti
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
reklama
lifestyle
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
reklama
lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz