Domů     4 mýty o starověkém Egyptu: Kterým z nich stále věříte?
4 mýty o starověkém Egyptu: Kterým z nich stále věříte?
10.8.2017

Prastará egyptská civilizace je dodnes opředena mnoha mýty a legendami. V obecném povědomí tyto báje stále přetrvávají, přesto že věda již nalezla vysvětlení, která je vyvrací.

Mýtus: Egypťané vynalezli hieroglyfy

Řada lidí žije v představě, že hieroglyfické písmo pochází ze starého Egypta. Že egyptské hieroglyfy jsou jen ilustracemi, byli po léta přesvědčeni i badatelé, kteří po tajemstvích starého Egypta pátrali už ve středověku a v novověku.

Fakta: Primitivní hieroglyfy do Egypta přinesli nájezdníci z Asie. Stejně tak je mýtem, že hieroglyfy zobrazující například obrázky hadů měly nějakou souvislost s mystikou a magickými zaklínadly.

Přitom se jednalo o zcela obyčejné nápisy, třeba něco na způsob „Pozor, padá omítka.“

Až když při Napoleonově tažení do Egypta byla objevena tzv. Rossetská deska, otevřela se cesta k jejich rozluštění. Tu našel důstojník dělostřelectva Pierre-François-Xavier Bouchard (1771 – 1822) a deska obsahovala nápis kněze vyjadřující vděk roku 196 př. n.

l. králi Ptolemaiovi V. Epifanovi ve třech shodných verzích; ve dvou egyptských a v jednom řeckém překladu. Princip hieroglyfického písma pak ve dvacátých letech devatenáctého století rozluštil francouzský archeolog Jean-François Champollion (1790 – 1832).

Mýtus: Služebnictvo mrtvého faraóna bylo zabíjeno

Jeden z mýtů o Egyptě tvrdí, že služebnictvo faraóna bylo po jeho smrti zabíjeno, aby jej doprovodilo při poslední cestě. Skutečně se tak stalo, ale pouze u dvou faraónů z první dynastie.

Sluhové dalších králů se však mohli radovat, že v dalších letech se tento zvyk již nedodržoval. Lidský sklon určité věci zobecňovat však stál za tím, že pověra o pozabíjeném služebnictvu přetrvává dodnes. Faraóni však do jiných světů neodcházeli sami.

Doprovázely je figury a sochy, které v oněch vzdálených končinách měly obživnout.

Fakta: Ostatně o tom, jakým způsobem byli faraoni vypravováni na poslední cestu, toho víme celkem dost. V listopadu tomu bude 90 let, kdy anglický egyptolog Howard Carter (1874 – 1939) objevil v Údolí králů jednu neporušenou a nevykradenou hrobku.

Ta patřila mladému a tehdy ještě neznámému faraónovi 18. dynastie Tutanchamonovi. V ní se našlo na 3 500 předmětů, z nichž každý měl svůj význam.  Nechyběla zde postel i královský trůn, ale i toaletní potřeby nebo zbraně.

Důležitou roli zde hrála socha faraonova Ka, tedy jeho duše. Hrobka se měla co nejvíce podobat královskému paláci. I faraonova Ka zde měla mít vše, co potřebovala, včetně sošek služebnictva.

Mýtus: Kleopatra byla krasavice

Již William Shakespeare (1564 – 1616) ve své hře Antonius a Kleopatra popsal egyptskou panovnici jako nesmírně krásnou ženu.

Legendu o krasavici ještě více podpořil velkofilm, ve kterém královnu Kleopatru ztvárnila americká herečka Elizabeth Taylorová (1932 -2011).

Fakta: Na ženskou krásu jsou miliony názorů, ale Kleopatřina tvář by asi na první pohled zaujala jen málokoho. Podoba na římských mincích ukazuje, že Kleopatra měla velký nos, velmi vystouplou bradu a téměř žádné rty.

Je samozřejmě otázkou, zda zrovna na římské mince lze spoléhat. Zajímavý pokus o rekonstrukci Kleopatřiny tváře provedla britská egyptoložka Sally Ann Ashton. Ta vygenerovala Kleopatřin 3D obraz jehož výsledkem je hezká žena se smíšenými etnickými kořeny.

Takže jak je to tedy doopravdy? To se už jen stěží dozvíme. Řada Kleopatřiných vyobrazení byla totiž zničena, jiné sochy a portréty vznikly až dlouho po její smrti. Nicméně, nějaké kouzlo a šarm mít musela, když v jejích sítích uvízli i Julius Cesar (100 př.

n. l. – 44 př. n. l.) a Marcus Antonius (83 př. n. l. – 30 př. n. l.). Byla charismatická, chytrá a mocná. Dodnes je vnímána jako ztělesnění smyslnosti.

Mýtus: Pomoc od mimozemšťanů

Postavit pyramidu je přece nadlidský výkon, a tak Egypťanům museli pomáhat mimozemští pomocníci. Některé staroegyptské malby dokonce mimozemšťany znázorňují. Tato informace se i díky některým knižním publikacím poměrně silně usídlila v paměti mnoha lidí.

Fakta: Samozřejmě je to lež jako věž, kterou její šiřitelé chtějí jen na sebe strhnout pozornost a vydělat na lidské naivitě. Egyptské starověké inženýry by podobné výroky o ufonech nejspíše urazily.

Dlouho byli badatelé přesvědčeni, že dvouapůltunové balvany byly zvedány pomocí vnější rampy.

Některé nové teorie však hovoří o vnitřní rampě, a také o tom, že na pyramidě nepracovaly statisíce dělníků, ale stačily jich pouhé 4 000. Dělníci nejprve pro stavbu prvních 43 metrů měli použít vnější rampu.

Pak postavili rampu vnitřní, aby dostali kameny až na špici. Je možné, že se používaly obě metody. A že pyramidy stavěli třeba i Mayové? Je přece naprosto běžnou věcí, že různé kultury časem dospějí do stejné fáze vývoje. Ať se to týká filozofie, techniky či architektury…

Foto: Pinterest, History, Ancient History Encyclopedia
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Zajímavosti
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Zajímavosti
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz