Domů     Také věříte těmto mýtům o lidském těle?
Také věříte těmto mýtům o lidském těle?
13.2.2020

Některé mýty a pověry se v průběhu času často potvrdí. Existuje také několik mýtů o lidském těle, kterým stále věříme. Jsou otisky prstů opravdu tak unikátní? Rostou nám vlasy a nehty i po smrti?

Mýtus 1: Unikátní otisky prstů

Všeobecně se traduje, že naše otisky prstů jsou jedinečné a žádní dva lidé člověk na světě je nemají stejné. Dá se ale tento fakt vědecky potvrdit? Nejstarší otisky se našly už na babylonských hliněných destičkách, pečetidlech a keramice.

Staří Babyloňané už si uvědomovali jejich jedinečnost a používali je místo podpisu. Pozadu nezůstávala ani čínská civilizace. Archeologové si všimli, že na čínské keramice jsou hluboce vtlačené otisky prstů. Podle vědců se už v té době jednalo o značku, identifikující výrobce.

Rozvod jen s otiskemČínský zákoník, který vznikl mezi lety 618 až 906, dokonce nařizoval, aby manžel požadující rozvod, připojil k dokumentu své otisky prstů – tím byl proces dokončen.

V Evropě se otisky začali lidé zabývat až v 17. století v rámci anatomického zkoumání těla. Největší pokrok přišel až v roce 1888 díky vědci a lékaři Henrymu Fauldsovi, který tvrdil, že každá osoba má zcela jedinečné otisky prstů.

I v otiscích prstů se našla chyba.
I v otiscích prstů se našla chyba.

Je všechno jinak?

Ve skutečnosti ale neexistuje žádný způsob, jak toto tvrzení potvrdit.

V roce 2005 přišel kriminolog Simon Cole z Univerzity v Irvinu v Kalifornii se studií, ve které podrobně popisuje celkem 22 známých případů chyb otisků prstů v historii amerického právního systému.

To znamená, že i na základě otisků prstů byli nevinní lidé odsouzeni za zločiny, které nespáchali. Proto ani otisky nejsou stoprocentní.

Mýtus 2: Máme pět smyslů

Vědci obvykle definují smysly jako senzory, kterými můžeme zjišťovat různé typy informací. Mezi naše základní smysly patří zrak, sluch, chuť, čich a hmat. S tímto pojetím smyslů přišel ve svém spisu O duši v polovině 4. století př. n. l.

slavný antický filozof Aristoteles. Toto rozdělení později převzali i středověcí učenci a renesanční umělci. S počátkem lékařského a vědeckého výzkumu pak ale tyto kategorie přestaly stačit.

Někdy se mluví o šestém smyslu.
Někdy se mluví o šestém smyslu.

Víc než pět smyslů

Vědci přišli s tvrzením, že máme ve skutečnosti něco mezi 20 až 30 smysly. A jedná se o životně důležité schopnosti. Patří mezi ně pocit rovnováhy, vnímání teploty, bolesti nebo smysl pro pohyb.

Obrovský význam má smysl, který pomáhá tělu udržovat hladinu hydratace. Bez něj bychom zemřeli žízní. Samostatnou zmínku si zaslouží smyslový orgán umístěný ve vnitřním uchu, díky jemuž jsme schopni udržovat rovnováhu a chodit vzpřímeně i poslepu.

Mýtus 3: Nehty a vlasy rostou i po smrti

Nehty nám slouží jako ochrana a prostředník přenosu tlaku na prsty z okolí, jelikož umožňuje okolní kůži lépe přenášet informace o dotýkaných věcech. Během života rostou rychlostí zhruba 0,1 mm za den, celá délka nehtu pak naroste za 6 až 12 měsíců.

U nohou je tento proces 3–4x pomalejší. U vlasů je celý proces rychlejší, každý den povyrostou o 0,2–0,45 mm.

S mýtem o růstu nehtů a vlasů přišel spisovatel Ericha Maria Remarque.
S mýtem o růstu nehtů a vlasů přišel spisovatel Ericha Maria Remarque.

Bez kyslíku není růst

Růst by byl možný pouze v případě, že by tělo produkovalo nové buňky, což je po skonu nemožné. Podle amerického soudního lékaře Williama Maplese tvoří základní podmínku pro růst tkáně hormonální výměna.

Ani u vlasů to není možné, jelikož k dělení buněk potřebují kyslík. A jakmile se srdce zastaví, přestane tělu dodávat kyslík a buněčné dělení uvnitř vlasových folikul se zastaví.

Mýtus 4: Spolknutá žvýkačka zůstane v těle 7 let

Už jako malé děti jsme slyšeli od rodičů, že spolknout žvýkačku se nesmí, protože se jinak přilepí na stěnu žaludku a zůstane v těle dalších 7 let. Původ tohoto mýtu bohužel nelze zjistit, jeho vyvrácení je ale celkem snadné.

Žvýkačky obsahují syntetické materiály a pryskyřici, která je pro naše tělo nestravitelná.

Žvýkačka se během pár dnů dostane z těla ven.
Žvýkačka se během pár dnů dostane z těla ven.

Nikde se nezastaví

Nedochází ale k situaci, kdy by se žvýkačka přilepila a nedokončila cestu trávicím traktem. Na tom má zásluhu hlavně naše peristaltika neboli pozvolný rytmický pohyb stěn některých dutých orgánů. Trvá to ale maximálně tři dny a žvýkačka je vyloučena ven.

Podle lékařů je naše tělo schopné vyloučit předměty až do velikosti mince, a nic se nestane.

Může nastat problém

Riziko by nastalo pouze v případě, že bychom polykali naráz nebo pravidelně, což by způsobilo zablokování trávicího traktu. K tomu došlo u jednoho chlapce, který neustále žvýkačky polykal.

V trávicím ústrojí se mu vytvořila lepivá substance, která zablokovala průchod ostatních trávených potravin, a musel na operaci.

Mýtus 5: Schopnost srolovat jazyk se dědí

Jazyk patří k důležitým orgánům našeho těla. Díky jeho velké ohebnosti umožňuje vytvářet širokou škálu zvuků, čehož lidé využívají hlavně při mluvení. Často se tvrdí, že se jedná o nejsilnější sval v těle. To se ale zatím nepodařilo prokazatelně potvrdit.

Jazyk také obsahuje mnoho chuťových pohárků, díky nimž rozlišuje základní chutě: slanou, sladkou, kyselou a hořkou. V posledních letech k nim přibyla chuť umami, která reaguje na kyselinu glutamovou nebo její soli – glutamáty.

Rolování jazyka

S jazykem můžeme také velmi hbitě hýbat, a dokonce ho rolovat. V roce 1940 totiž vydal genetik Alfred Sturtevant článek, v němž tvrdil, že má genetika významný podíl na schopnosti srolovat jazyk. Podle něj rodiče předávají stejnou schopnost svým dětem.

O 12 let později tuto teorii vyvrátil genetik Phillip Matlock, který porovnal 33 dvojic identických dvojčat.

Rolování jazyka dědičné není.
Rolování jazyka dědičné není.

Experiment na dvojčatech

Při tomto výzkumu zjistil, že u sedmi párů dvojčat došlo k tomu, že jedno jazyk dokázalo srolovat, zatímco druhé ne. Genetické informace tak nejsou v tomto případě rozhodujícím faktorem. I přesto je tento mýtus stále živý.

Například americký evoluční biolog John McDonald dostává e-maily od dětí, které se obávají, že jsou adoptované, protože neumějí srolovat jazyk jako jejich rodiče.

Mýtus 6: Nejvíce tepla uniká hlavou

Od malička jsme poslouchali, ať si chráníme hlavu nějakou pokrývkou hlavy, abychom neprochladli. Desítky let kolovala fáma, že téměř polovinu tepla, které naše tělo vyprodukuje, odchází právě hlavou. Ale odkud se informace vzala?

Mýtus vznikl v 50. letech minulého století, kdy americká armáda provedla studii, ve které chtěla zjistit, jak bude mít chladné počasí vliv na vojáky.

Teplo uniká celým tělem, nejen hlavou.
Teplo uniká celým tělem, nejen hlavou.

Důležitá pokrývka

Výzkumníci oblékli dobrovolníky do arktických obleků a pozorovali, jak jejich těla reagují na minusové teploty. Armádní studie dospěla k závěru, že vojáci ztratili většinu tepla hlavou.

Paradoxně ale nebrali v potaz skutečnost, že hlava byla jediná část hlavy, kterou neměli chráněnou.

O dvacet let později armáda dokonce vydala příručku pro přežití, kde zdůraznila důležitost pokrytí hlavy a upozornila, že tím dochází ke ztrátě 40 až 45 % tělesného tepla.

Pravda je taková, že teplo uniká tělem rovnoměrně a žádná část nemá při udržení tepla větší důležitost než jiná.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Javorový sirup: Tekuté zlato z kmene stromů
Na palačinky, vafle, ovesné vločky, do marinád i smoothie. A to není zdaleka všechno! Javorový sirup je oblíbený hlavně v Severní Americe, ale získává si čím dál více příznivců i v dalších částech světa včetně Evropy. Ačkoliv je chutný a má v sobě cenné živiny, obsahuje také hodně cukru a kalorií. Javorový sirup je nejen […]
Zajímavosti
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném […]
Zajímavosti
Elvis žije!
Slavná jména, zářné kariéry, miliony fanoušků. To přinášejí životy celosvětových celebrit z řad umělců. A mezi ty nejslavnější a nejznámější bezesporu dodnes patří Elvis Presley.  Pro mnohé lidi znamenalo datum 16. srpna 1977 tragédii. Právě tehdy se totiž do světa rozletěla zpráva, že zemřel král rock´n´rollu Elvis Presley. Fanoušci tomu nemohli uvěřit, vždyť slavnému zpěvákovi […]
Zajímavosti
Pelmel zajímavostí! Proč býky dráždí červená? A mají zvířata sny?
Když se řeknou býčí zápasy, každý si okamžitě vybaví neohroženého toreadora a proti němu běžícího funícího býka. Toreador se následně zavlní, zamává na býka rudou muletou, načež býčí zuřivost dosáhne maxima a rozběhne se směrem k toreadorovi s úmyslem nabrat ho na své mohutné rohy. Proč býky dráždí červená? Překvapivě se tak ale neděje kvůli rudé barvě. […]
reklama
historie
Jak láska krále o trůn připravila
Tenhle příběh můžeme číst dvěma způsoby. Jako pohádkový příběh lásky, která překoná všechny potíže a kdy obětování je vyváženo sladkou odměnou. Anebo jako horor o bestii, která z toho druhého vysaje i morek z kostí a nezůstane nic hezkého. On je budoucí král. Edvard VIII. (1894–1972) je následníkem trůnu, třetím z dynastie Winsdorů. Je oblíbený, udává […]
Rodokmen Karla III.: Jeho babičkou byla nejnebezpečnější žena Evropy!
2 868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů. To je rychlý výčet skvostů Britské imperiální koruny. Roku 2023 usedla na hlavě nového panovníka… Pravnučka britské královny Viktorie (1819–1901), Alice (1885–1969), přijde na svět jako první ze čtyř potomků prince Ludvíka Battenberga (1854–1921) a hesenské princezny Viktorie (1863–1950). Brzy je jasné, že […]
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
reklama
svět zločinu
Joseph Massino: První kmotr který porušil zákon mlčení
Mafie se rodí jako zločinecká organizace s vlastními pravidly a rituály. Jejich základem je naprostá poslušnost a jedním z nejdůležitějších zákonů je proto omerta – zákon mlčení. V původním významu dělá omerta ze zločinu osobní věc, kterou lidé řeší mezi sebou, bez policie. Později spíš nástrojem jak udržet mafii ve stínu. Každé porušení zákona, zakazujícího […]
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz