Skip to content

Pás cudnosti pro pavouky existuje!

Pás cudnosti je v obecném vědomí spojen se žárlivým šlechticem, který své drahé brání před zálety poněkud krutým způsobem. Avšak podobné zařízení vymyslela příroda už dávno před člověkem.

Aby si byl pavoučí sameček jistý, že se jeho partnerka nespáří s někým jiným, po kopulaci jí „ucpe“ její pohlavní otvor.

Pás cudnosti v muzeu mučicích nástrojů v Freiburg im Breisgau.

Pavoučí samci to nemají v životě jednoduché. Obvykle bývají podstatně menší než samičky a ty této výhody rády využívají tak, že po spáření samečka jednoduše snědí. Ovšem i samečci dokáží samičkám pěkně zavařit.

Pavouci patří mezi nejroztodivnější zástupce živočišné říše.

Ovšem i samečci dokáží samičkám pěkně zavařit. Takový křižák pruhovaný při pohlavním aktu vsune tykadlo, které má na své hlavě, a které je plné spermií, do samiččího pohlavního otvoru.

Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi) je původem subtropický pavouk z oblasti Středomoří, který však vlivem klomatických změn zdomácněl také v České republice.

Spermie vypustí a velkou část svého tykadla si poté ulomí. To pak zůstane v samičce a plní roli jakéhosi špuntu.

Samice dorůstá ve středoevropských poměrech délky 15 mm, samec je zřetelně menší, jen 4-6 mm.

Samička má v tu chvíli dost starostí sama se sebou, takže sameček, má-li štěstí, může v klidu odejít, bez obav, že by se stal partnerčinou večeří a navíc má jistotu, že své geny úspěšně předal dál.

Foto: freenatureimages, wikipedia, amazonaws, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články