Již od počátku nového milénia probíhá v USA vývoj bezpilotního raketoplánu X-37 pod taktovkou americké firmy Boeing. Po prvních čtyřech rocích, kdy projekt řídí civilní vesmírná agentura NASA, je v roce 2004 převzat Ministerstvem obrany Spojených států amerických a vojenskou agenturou DARPA.
První dokončený stroj Boeing X-37 se do vesmíru „podívá“ v dubnu 2010 a od té doby ještě během dalších čtyř misí. Ne vždy probíhají jeho lety a zkoušky hladce, o čemž se můžete přesvědčit i na následujícím videu.
Během předposlední mise se jeden z vyrobených raketoplánů nacházel ve vesmíru dokonce dlouhých 718 dnů! Co během těchto letů odehrávalo?
Konkrétní cíle těchto strojů podléhají – až na drobné výjimky, přísnému utajení. Během předposlední vesmírné mise je zřejmě na palubě jednoho z raketoplánů X-37 testován takzvaný Hallův motor (jde o typ iontového motoru pro pohon kosmických sond).
Kromě zkoušení nových technologií a materiálů, však zřejmě probíhají pomocí těchto speciálních Boeingů, také jiné experimenty.
Možná raketoplány plní i špionážní fotografické úkoly, nebo pomáhají při kompletování speciálních zbraňových systémů na oběžné dráze Země. Ty by mohly být určeny k sestřelování nepřátelských raket, nebo i k zásahu nepřátelských pozemních cílů.
Anebo mají tyto raketoplány sledovat mimozemskou aktivitu, jak míní někteří radikální ufologové? O účelu „X třicetsedmiček“ se totiž běžný smrtelník nedozví téměř nic..
https://www.youtube.com/watch?v=J7Wc1tfjWww