Skip to content

Tajemství zívání

Zívání je „nakažlivé“, alespoň se to říká, když zívání jednoho člověka spustí nutkavou potřebu u dalších osob. Je to zkrátka tak silné, že tomu nelze odolat! Tento projev sociální empatie trvá v průměru přibližně 6 sekund, během nichž se z těla vyplaví toxiny, dojde k prokrvení mozku a k mnoha dalším procesům, prospěšných pro náš organismus.

Původem a smyslem zívání se po celém světě zabývalo mnoho odborníků, kteří přišli hned s několika teoriemi. Foto: mita81 / pixabay

Frekventované zívání podle vědců indikuje rovněž kvalitní partnerský vztah, u kterého dochází k této reakci častěji. Je nepopiratelným faktem, že zívání je fenoménem, který není stále plně objasněn.

Přenáší se mezidruhově

Doposud bylo zaznamenáváno zívání jen u primátů a čtyřnohých psích a kočičích společníků člověka, avšak ani tato pozorování nebyla zcela dokonalá, aby přinesla přesvědčivé výsledky. Nová studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Frontiers in Veterinary Science, přišla s tvrzením, že člověk zívání může „nakazit“ také největší suchozemské savce – slony.

Pokud by „nakažení“ zíváním souviselo s empatií, tedy schopností vcítit se do potřeb druhého, u šimpanzů by se to dalo vysvětlit tak, že jsou našimi blízkými příbuznými, u psů a koček zase, že žijí v těsném vztahu s člověkem, který je domestikoval.

Sloni však zůstávají záhadou…

blank
Jednou takovou hypotézou je například to, že se jedná o snahu o okysličení krve, odlišný názor operuje s předpokladem sociálního potenciálu zívání. Foto: Legolasek / pixabay

Je to zkrátka silnější

Badatelé bohužel nepřišli s jednoznačnou odpovědí, na základě výzkumu pouze vypozoroval, že sloni „nakažlivé“ zívání napodobují jen a pouze podle jediného druhu – podle člověka. K výsledkům se dopracovali pozorováním slonů v jihoafrickém parku Knysna, kde zdejší ošetřovatelé před zvířaty předstírali zívání v průběhu dvou týdnů. Tzv.

mezidruhové nakažlivé chování se nakonec u slonů afrických (Loxodonta africana) podařilo úspěšně odhalit. „Naznačuje to, že jsou toho schopní i ostatní sloni, zejména ti výjimečně inteligentní. A současně to ukazuje, jak moc jsou tato zvířata citlivá na podněty z lidské strany,“ sdělila hlavní autorka studie Zoe Rossmanová.

blank
K zívání dochází i u mnoha jiných savců. Zcela novou informací však je, že člověk může zívání přenést třeba i na slony. Foto: janeb13 / pixabay

Ve skupině se zívá více

Italská skupina odborníků v čele se zooložkou Elisabettou Palagiovou z Muzea přírodní historie university v Pise přišla s tvrzením, že zívání je tím nakažlivější, čím bližší vztah k zívající osobě máme.

Lidé zívají více ve skupině, než když jsou sami, což může znamenat, že zívání plní určitou „společenskou funkci“. „Zívnutí, jež je přítomné u bezpočtu živočichů, je nakažlivé jen mezi těmi druhy, které mají pokročilejší inteligenci.

U těch se vyvinulo ve způsob komunikace. A ještě konkrétněji – zívnutí v reakci na jiného zívajícího je projevem empatie,“ popsala vědkyně.

blank
Experimenty prokázaly, že zívat začne přibližně 50 % lidí, kteří na videu pozorují jiného člověka, jak zívá, přestože sami nejsou ospalí. Foto: Izzyliz / pixabay
Foto: Úvodní foto: NanaCola / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
33 hodinek Frederique Constant oslavující 33 let svobody
iluxus.cz

33 hodinek Frederique...

Ženevská hodinářská manufaktura Frederique Constant...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...
Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...