Skip to content

Tajemství zívání

Zívání je „nakažlivé“, alespoň se to říká, když zívání jednoho člověka spustí nutkavou potřebu u dalších osob. Je to zkrátka tak silné, že tomu nelze odolat! Tento projev sociální empatie trvá v průměru přibližně 6 sekund, během nichž se z těla vyplaví toxiny, dojde k prokrvení mozku a k mnoha dalším procesům, prospěšných pro náš organismus.

Původem a smyslem zívání se po celém světě zabývalo mnoho odborníků, kteří přišli hned s několika teoriemi. Foto: mita81 / pixabay

Frekventované zívání podle vědců indikuje rovněž kvalitní partnerský vztah, u kterého dochází k této reakci častěji. Je nepopiratelným faktem, že zívání je fenoménem, který není stále plně objasněn.

Přenáší se mezidruhově

Doposud bylo zaznamenáváno zívání jen u primátů a čtyřnohých psích a kočičích společníků člověka, avšak ani tato pozorování nebyla zcela dokonalá, aby přinesla přesvědčivé výsledky. Nová studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Frontiers in Veterinary Science, přišla s tvrzením, že člověk zívání může „nakazit“ také největší suchozemské savce – slony.

Pokud by „nakažení“ zíváním souviselo s empatií, tedy schopností vcítit se do potřeb druhého, u šimpanzů by se to dalo vysvětlit tak, že jsou našimi blízkými příbuznými, u psů a koček zase, že žijí v těsném vztahu s člověkem, který je domestikoval.

Sloni však zůstávají záhadou…

Jednou takovou hypotézou je například to, že se jedná o snahu o okysličení krve, odlišný názor operuje s předpokladem sociálního potenciálu zívání. Foto: Legolasek / pixabay

Je to zkrátka silnější

Badatelé bohužel nepřišli s jednoznačnou odpovědí, na základě výzkumu pouze vypozoroval, že sloni „nakažlivé“ zívání napodobují jen a pouze podle jediného druhu – podle člověka. K výsledkům se dopracovali pozorováním slonů v jihoafrickém parku Knysna, kde zdejší ošetřovatelé před zvířaty předstírali zívání v průběhu dvou týdnů. Tzv.

mezidruhové nakažlivé chování se nakonec u slonů afrických (Loxodonta africana) podařilo úspěšně odhalit. „Naznačuje to, že jsou toho schopní i ostatní sloni, zejména ti výjimečně inteligentní. A současně to ukazuje, jak moc jsou tato zvířata citlivá na podněty z lidské strany,“ sdělila hlavní autorka studie Zoe Rossmanová.

K zívání dochází i u mnoha jiných savců. Zcela novou informací však je, že člověk může zívání přenést třeba i na slony. Foto: janeb13 / pixabay

Ve skupině se zívá více

Italská skupina odborníků v čele se zooložkou Elisabettou Palagiovou z Muzea přírodní historie university v Pise přišla s tvrzením, že zívání je tím nakažlivější, čím bližší vztah k zívající osobě máme.

Lidé zívají více ve skupině, než když jsou sami, což může znamenat, že zívání plní určitou „společenskou funkci“. „Zívnutí, jež je přítomné u bezpočtu živočichů, je nakažlivé jen mezi těmi druhy, které mají pokročilejší inteligenci.

U těch se vyvinulo ve způsob komunikace. A ještě konkrétněji – zívnutí v reakci na jiného zívajícího je projevem empatie,“ popsala vědkyně.

Experimenty prokázaly, že zívat začne přibližně 50 % lidí, kteří na videu pozorují jiného člověka, jak zívá, přestože sami nejsou ospalí. Foto: Izzyliz / pixabay
Foto: Úvodní foto: NanaCola / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
Záhadná stopařka se vždy nechá vysadit u hřbitova a zmizí
enigmaplus.cz

Záhadná stopařka se vždy...

Několik řidičů v okolí třetího největšího...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Je na dně Dračího oka kosmická loď?
enigmaplus.cz

Je na dně Dračího oka...

Byla by to ideální turistická atrakce s...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Ten zákaz v lese jsme měli poslechnout
skutecnepribehy.cz

Ten zákaz v lese jsme měli...

Byli jsme s manželem tak...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...