Skip to content

Tajemství zívání

Zívání je „nakažlivé“, alespoň se to říká, když zívání jednoho člověka spustí nutkavou potřebu u dalších osob. Je to zkrátka tak silné, že tomu nelze odolat! Tento projev sociální empatie trvá v průměru přibližně 6 sekund, během nichž se z těla vyplaví toxiny, dojde k prokrvení mozku a k mnoha dalším procesům, prospěšných pro náš organismus.

Původem a smyslem zívání se po celém světě zabývalo mnoho odborníků, kteří přišli hned s několika teoriemi. Foto: mita81 / pixabay

Frekventované zívání podle vědců indikuje rovněž kvalitní partnerský vztah, u kterého dochází k této reakci častěji. Je nepopiratelným faktem, že zívání je fenoménem, který není stále plně objasněn.

Přenáší se mezidruhově

Doposud bylo zaznamenáváno zívání jen u primátů a čtyřnohých psích a kočičích společníků člověka, avšak ani tato pozorování nebyla zcela dokonalá, aby přinesla přesvědčivé výsledky. Nová studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Frontiers in Veterinary Science, přišla s tvrzením, že člověk zívání může „nakazit“ také největší suchozemské savce – slony.

Pokud by „nakažení“ zíváním souviselo s empatií, tedy schopností vcítit se do potřeb druhého, u šimpanzů by se to dalo vysvětlit tak, že jsou našimi blízkými příbuznými, u psů a koček zase, že žijí v těsném vztahu s člověkem, který je domestikoval.

Sloni však zůstávají záhadou…

Jednou takovou hypotézou je například to, že se jedná o snahu o okysličení krve, odlišný názor operuje s předpokladem sociálního potenciálu zívání. Foto: Legolasek / pixabay

Je to zkrátka silnější

Badatelé bohužel nepřišli s jednoznačnou odpovědí, na základě výzkumu pouze vypozoroval, že sloni „nakažlivé“ zívání napodobují jen a pouze podle jediného druhu – podle člověka. K výsledkům se dopracovali pozorováním slonů v jihoafrickém parku Knysna, kde zdejší ošetřovatelé před zvířaty předstírali zívání v průběhu dvou týdnů. Tzv.

mezidruhové nakažlivé chování se nakonec u slonů afrických (Loxodonta africana) podařilo úspěšně odhalit. „Naznačuje to, že jsou toho schopní i ostatní sloni, zejména ti výjimečně inteligentní. A současně to ukazuje, jak moc jsou tato zvířata citlivá na podněty z lidské strany,“ sdělila hlavní autorka studie Zoe Rossmanová.

K zívání dochází i u mnoha jiných savců. Zcela novou informací však je, že člověk může zívání přenést třeba i na slony. Foto: janeb13 / pixabay

Ve skupině se zívá více

Italská skupina odborníků v čele se zooložkou Elisabettou Palagiovou z Muzea přírodní historie university v Pise přišla s tvrzením, že zívání je tím nakažlivější, čím bližší vztah k zívající osobě máme.

Lidé zívají více ve skupině, než když jsou sami, což může znamenat, že zívání plní určitou „společenskou funkci“. „Zívnutí, jež je přítomné u bezpočtu živočichů, je nakažlivé jen mezi těmi druhy, které mají pokročilejší inteligenci.

U těch se vyvinulo ve způsob komunikace. A ještě konkrétněji – zívnutí v reakci na jiného zívajícího je projevem empatie,“ popsala vědkyně.

Experimenty prokázaly, že zívat začne přibližně 50 % lidí, kteří na videu pozorují jiného člověka, jak zívá, přestože sami nejsou ospalí. Foto: Izzyliz / pixabay
Foto: Úvodní foto: NanaCola / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Löwiho zlatý poklad
enigmaplus.cz

Löwiho zlatý poklad

V obci Podbřezí na Rychnovskuje v lesním...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Co ukrývá kalifornské městečko Zzyzx?
enigmaplus.cz

Co ukrývá kalifornské...

Nejen v Čechách, ale i v USA mají někdy...