Skip to content

Tajemství v jezeře Kok-Kol v Kazachstánu: Co číhá na jeho dně?

Jezero Kok-Kol najdeme v kazachstánském regionu Zhambyl. Obklopují ho hory a přístup k němu tak může být občas obtížný. Možná i proto se o příšeře, která v něm údajně žije, nemluví až zas tak často.

Už v době studené války, kdy západ měl svou Lochnesku, měl východ svého Ajdachara, tak se totiž tamní nestvůra nazývá. Na svědomí má prý ztracené lidi i potopené lodě. Jeden bača v 19. století spatřil dva mladíky, jak se v jezeře koupou.

Po chvíli zaslechl jejich křik a než stačil doběhnout k vodě, spatřil jen rozčeřenou hladinu, plavci zmizeli.

Žije v kazachstánském jezeře další lochneska?
Žije v kazachstánském jezeře další lochneska?

Slavné svědectví

K nejslavnějšímu pozorování obřího vodního hada došlo v roce 1975. Ruský geograf Anatoly Pečerskij a jeho syn spatřili tvora jen pár metrů od nich. „Pečerskij pak tvrdil, že se nad vlny zvedl obrovský hadí ďábel s asi dvoumetrovou hlavou a tělem nejméně 15 metrů dlouhým,“ popisuje americký kryptozoolog Rob Morphy. Nemohli ale vidět jen nějakou velkou rybu?

Jezero leží na hranicích Kazachstánu a Ruska.
Jezero leží na hranicích Kazachstánu a Ruska.

Had nebo vodní víry?

Pečerskij se stal kvůli svému svědectví terčem posměchu. Jenže začátkem 80. let uviděli příšeru další ruští vědci a jezero se stalo cílem výzkumných expedic i dobrodruhů. Nikdo však nic nenašel a nakonec zvítězila hypotéza, že za legendy o hadovi a zmizelé lidi mohou silné víry a vodní proudy, které způsobuje členité dno plné podvodních jeskyní.

Spatřili svědci na hladině něco takového?
Spatřili svědci na hladině něco takového?
Foto: www.youtube.com, zoopedia.blogspot.cz, www.mysterycasebook.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články