Domů     Tajemství tarotu: Podvod nebo brána do nevědomí?
Tajemství tarotu: Podvod nebo brána do nevědomí?
18.11.2016

Na italských tarocchini, francouzském tarot nebo českých tarokách mnoho kouzelného nenajdeme. Tarotové karty, s nimiž se hrají, nabírají sílu až v rukou esoteriků, mystiků a čarodějů.

Jejich využití je stejně proměnlivé jako variace balíčku – někteří podle nich vykládají budoucnost, jiní věří, že představují bránu do lidského nevědomí. A jiní je zamíchají, rozdají a zahrají si kanastu.

Ve zšeřelé místnosti sedí podivná ženština ověšená prsteny, vzduch prosycuje těžká vůně kadidla a na blízké komodě odpočívá černá kočka. Jedna po druhé přistávají na stůl z balíčku pestré karty. Věštkyně se zazubí kovovým úsměvem. Přišel čas číst budoucnost…

Z islámských zemí

První hrací karty přicházejí do Evropy na konci 14. století z blízkého východu, pravděpodobně z Mamlúckého sultanátu v Egyptě, kam se předtím v průběhu staletí rozšiřují z až daleké Číny. Od současných kanastových  hracích karet se příliš neliší.

Také obsahují čtyři různé barvy (namísto piků, kárů, srdcí a křížů jde však o meče, hole, poháry a disky) s číselnou řadou od jedné do deseti.

Na ně navazují spodobněními krále, královny a kluka (v původním balíčku je navíc ještě rytíř a v některých variantách jsou král a páže nahrazeni princem a princeznou), doplněné jedním žolíkem na balíček. Taroty, zvané také trionfi (ital.

trumfy), vznikají nejspíše v polovině 15. století na severu Itálie, v okolí Milána, Ferrary a Boloně, když je ke klasickému balíčku 56 karet přidána nová sada 22 obrázkových trumfů.

První doloženou zmínku nacházíme v dopise milánského vévody Filippa Marii Viscontiho (1392-1447) z roku 1440, v němž si objednává několik balíčků „trumfů“ pro speciální příležitost.

Karty se posléze rozšiřují do zbytku Evropy a nabírají na popularitě především ve Francii.

Zábava a okultismus

Konotaci tajemna tarotové karty získávají až mnohem později, zhruba v druhé polovině století 18. Do té doby jsou používány především k hazardu a zábavě, neboť původní italská hra trionfi, pro kterou jsou určeny, je charakterem a pravidly poměrně podobná bridži.

Jejich největší rozšíření probíhá s příchodem deskotiskové verze v polovině 15. století, do té doby jsou kresleny ručně, díky čemuž jsou velice nákladné. Spolu s expanzí se začínají pozvolna objevovat variace balíčku.

Každý umělec, který dostane karty do rukou, k vyobrazením něco přidá nebo na něm něco upraví. Tento trend se ještě znásobí ve chvíli, kdy se taroty ocitnou v hledáčku okultistů.

Známý anglický mág, mystik a básník Aleister Crowley (1875-1947) vytváří například tzv. Thothův balíček založený na egyptské mytologii a hermetickém učení.

V zásadě platí, že v současnosti existuje tolik variací, kolik je esoterických hnutí a spolků. Nalezli bychom balíčky wiccanské, buddhistické, toltécké nebo i společnosti kočičích lidí a fanoušků Hello Kitty nebo seriálu Star Trek.

Nejrozšířenější (hlavně v USA) je balíček Rider-Waite, považovaný také za uživatelsky nejpřívětivější. Po celém světě dnes koluje bezmála 1300 variant původní sady a jejich počet neustále narůstá. Existují nicméně i tací, kteří řekli dost.

Ke kořenům

Jedním z nich je ve Francii žijící režisér artových filmů, básník, spisovatel, zakladatel psychomagické metody a vykladač tarotu Alejandro Jodorowsky (*1929).

Tento dřívější vášnivý sběratel exotických tarotových balíčků původem z Chille se stává svého druhu puristou po svém setkání s André Bretonem (1896-1966). „Řekl mi, že jediný dobrý tarot je ten Marseilleský,“ vzpomíná Jodorowsky.

„Protože je nejstarší a nejčistší, s jasnými, univerzálními spodobněními.“ Ani po extenzivním několikaletém pátrání se mu však kompletní balíček najít nepodaří.

Kontaktuje tedy potomky rodiny Camoinů, která stojí za původním designem karet a spolu s nimi ho restauruje do někdejší podoby.

Na svých seminářích, které pořádá v Paříži vždy jednou do měsíce, používá ke svým diagnostickým metodám vycházejícím z genealogie právě Marseilleský tarot. Snahy o věštění budoucnosti z karet ale striktně odsuzuje.

„Když tvrdíte, že někomu vykládáte budoucnost, zároveň ho tím indoktrinujete k jejímu hledání,“ vysvětluje. „Takový výklad se stává sebenaplňujícím se proroctvím, což je k ničemu.

Tarot dokáže odhalit skutečnost o člověku, o jeho přítomnosti a problémech a ukázat mu, jaký je v realitě a co může udělat, aby si dokázal pomoci.“

Vyložení významů

Běžný balíček tarotu tvoří celkem 78 karet, z toho 56 Malých a 22 Velkých arkán, která se navzájem doplňují.

Velká arkána zahrnují karty s alegorickými obrazy jako Čaroděj, Věž, Slunce, Hvězdy, Papežka, Viselec, Vůz či Ďábel a jsou číslované od 1 do 21. Karta Blázna nebo Šaška žádné číslo nemá a je považována za nultou kartu začátku.

Druhy výkladů mohou být různé, stejně jako počet vykládaných karet.

Osoba, které se má výklad týkat, obyčejně sama balíček zamíchá a vytáhne požadovaný počet karet, které jsou následně naaranžovány do určitého obrazce neboli schématu (typický je například keltský kříž tvořený deseti listy).

Karty působí v párech a záleží i na jejich orientaci (jakožto jednohlavé mohou být vyloženy i vzhůru nohama). Každá pozice má svůj vlastní význam v závislosti na použitém typu schématu.

K výkladu postačí většinou sada Velkých arkán, z nichž nese svůj specifický význam, proměnlivý v kombinaci s ostatními. Kupříkladu zvláštní karta Smrti, která je ve starších verzích bezejmenná, znamená jak konec, tak i přechod či změnu.

Blázen zase kromě inherentního šaškovství reprezentuje i počátek, spontánnost nebo víru. V konečném důsledku záleží vždy na přístupu a zkušenosti vykládajícího a jeho schopnosti objevující se symboly věrohodně rozklíčovat a interpretovat.

„Tarot je posvátný,“ uzavírá Jodorowsky, který si s sebou na svých cestách nikdy nezapomíná balíček 22 Velkých arkán.

„Ale nesmíte zapomínat, že je to celé hra.“ Především na člověku záleží, jestli bude pokládat tarot za nástroj výkladu nepříčinných událostí v životě, které Jodorowsky nazývá Tancem reality, anebo jen za náhodu a sadu obrázků, pro které by ta dříve zmíněná kanasta byla zdaleka nejlepším využitím.

Foto: bookstore.washington.edu, wikia.org, wikipedia.org, tarotpassages.com
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz