Skip to content
reklama
reklama

Tajemství rajské zahrady: Bylo zakázané ovoce opravdu jablko?

Okolnosti vyhnání prvních lidí z ráje zná snad každý. Eva poslechne zrádného hada a ochutná ovoce ze zakázaného stromu poznání, navíc nabídne i Adamovi a následuje vyhazov z rajské zahrady. Ale podle badatelů je v celém příběhu jablko zřejmě úplně nevinně.

Co vlastně Eva nabízí Adamovi v zahradě Eden totiž Bible neupřesňuje. Mluví se v ní o ovoci, případně plodech. Experti různých oborů se proto chopili této hravé výzvy a pokoušejí se přijít na to, na čem si první dvojice za branami ráje vlastně pochutnávala.

Úvahy o ovoci

Stěžejní scéna je popsána v knize Genesis a odehrává se poté, co Bůh varuje Adama, aby nejedl ze stromu poznání. „Nevíme, co to bylo. V textu se neobjevuje ani druh stromu, ani ovoce. Ale nic nenasvědčuje tomu, že šlo o jablko,“ poznamenává k tomu Ari Zivotofsky, profesor z izraelské Bar-Ilan University. Hebrejské slovo, původně použité v tomto verši, je „peri“, což je podle Zivotofského obecný výraz pro ovoce v biblické i moderní hebrejštině. Už v Talmudu, sbírce rabínských učení a biblického práva, i dalších spisech, dokončených v prvních staletích našeho letopočtu, se objevují některé představy o identitě záhadného plodu, ale jablko není zmíněno ani v jednom případě.

blank
Jeden z kandidátů na ovoce z rajské zahrady je také fík. (Foto: PollyDot, Pixabay)

Fík, citron, hrozny…

Jedním ze žhavých kandidátů, který by mohl být oním zakázaným ovocem, je fík. Adam a Eva si po ochutnání ovoce ze stromu poznání totiž uvědomí, že jsou nazí a zakryjí se fíkovými listy. Další možností jsou podle odborníků hrozny, citron anebo etrog, druh hořkosladkého ovoce, používaného při rituálech během židovského podzimního svátku Sukot a jde o některé kultivary citrusové rostliny zvané cedrát.

Jak se tedy ale jablka, která ani nepocházejí z Blízkého východu, stala převládající interpretací ovoce, které mělo mít podle Bible na dějiny lidstva zásadní dopad?

Všechny cesty vedou do Říma?

Badatelé se domnívají, že tato cesta začíná v Římě v roce 382, kdy papež Damasus I. (?304-384) žádá učence jménem Jeroným (?347-420), aby přeložil Bibli z hebrejštiny do latiny. „Ten pro hebrejské slovo „peri“ použije latinský výraz „malum“,“ vysvětluje Robert Appelbaum, emeritní profesor literatury z univerzity ve švédské Uppsale.

Podle něj má toto slovo při označení ovoce stejně obecný význam a teprve později se překládá jako jablko. Je to zároveň určitá slovní hříčka, protože znamená také zlo, špatnost nebo hřích, který byl v Bibli spojený s první velkou chybou člověka.

blank
Nebo že by to snad byl citron? (Foto: Pexels, Pixabay)

Umělecká fantazie

Pozici jablka pomohou upevnit i umělci. Na obrazech totiž na rozdíl od psaných textů musí mít „ovoce hříchu“ konkrétní podobu. Přesto existují výjimky, které potvrzují, že ani v minulých staletích není jablko jednoznačnou volbou.

Někdy mu malíři dají podobu citronu, jako třeba na Gentském oltáři, který malbami vyzdobili belgičtí umělci Hubert van Eyck (1370-1426) a Jan van Eyck (1390-1441), jindy meruňky jako na obrazu Eva v pokušení, který namaloval italský malíř Defendente Ferrari (1490-1540) a v dalším případě třeba granátového jablka.

Tak totiž vypadá záhadné rajské ovoce na malbě Pád člověka od vlámského mistra Petera Paula Rubense (1577-1640). Od 16. století však už malíři víceméně automaticky kreslí jablka. K nim se poté přidávají i spisovatelé a básníci a cesta k jablku je pak už jasně vytyčena.

blank
Zhruba od 16. století se na malbách začínají téměř automaticky objevovat jablka.(Foto: Dozemode, Pixabay)
Foto: Pixabay Titulka (Foto: Mylene2401, Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Podzimní očista pokožky
iluxus.cz

Podzimní očista pokožky

Nastává čas dlouhých, bylinkami provoněných...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Daniela chce od Ondřeje jediné… Mít společné děťátko!
nasehvezdy.cz

Daniela chce od Ondřeje jediné…...

Vztah moderátorky...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Rada zesnulé matky pomohla
skutecnepribehy.cz

Rada zesnulé matky pomohla

Měla jsem dva věštecké...
Bájný fénix: Dokáže obelstít smrt?
enigmaplus.cz

Bájný fénix: Dokáže...

Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří...
UFO skončilo v oceánu. Bude jednou nalezeno?
enigmaplus.cz

UFO skončilo v oceánu. Bude...

Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...