V Mexiku se tyčí gigantické kamenné hlavy. Jejich vrcholky zdobí podivné kamenné přilbice. Tuto památku po sobě zanechala nejstarší americká civilizace. Koho záhadné kamenné výtvory připomínají? A proč má mnoho soch nápadně negroidní rysy?
Dlouho se soudilo, že nejstarší vyspělou civilizaci Střední Ameriky vytvořili Mayové. V devatenáctém století však na povrch vyplouvají prastaré nálezy, které se od tradičních výtvorů mayské kultury liší.
Znamená to, že před legendárními Mayi obýval Latinskou Ameriku ještě jiný vyspělý národ? Teprve v roce 1929 americký archeolog Marshall Howard Saville (1867 – 1935) dá této ztracené civilizaci jméno – Olmékové.
Brzy vyjde najevo, že právě oni byli duchovními otci obdivovaných stavitelů stupňovitých pyramid. Vyznali se v matematice, astronomii i architektuře. Největší a zároveň nejzáhadnější památku na jejich kulturu představují ohromné sochy, které vytvořili.
Vládci, hráči, nebo astronauti?
Americký archeolog Matthew Stirling (1896 – 1975) vykřikne úžasem. Z pod hromady hlíny na něj vykoukne obří kamenná hlava. Archeolog ji objeví roku 1938 v lokalitě Tres Zapotes. Od té doby se s obřími hlavami doslova roztrhne pytel.
Do dnešních dnů jich je známo asi sedmnáct. Ty největší měří na výšku až tři metry a váží kolem dvaceti tun. Všem podivným sochám sedí na hlavách různě tvarované přilbice. Mnoho kamenných hlav se ukrývalo pod nánosem zeminy. Koho znázorňují?
„Jde o portréty olméckých vládců,“ domnívají se někteří historikové. „Ale kdepak. Hlavy představují hráče rituální míčové hry,“ oponují jim jejich kolegové. Další znalci dějin zase vidí v sochách horníky, kteří se při práci v dolech chránili přilbicemi.
Se svou troškou do mlýna přispěchal i švýcarský záhadolog Erich von Däniken (*1935), který tvrdí, že se jedná o dávné mimozemské astronauty. Která z těchto teorií se nejvíce blíží pravdě?
Proč byly zakopané?
Vědci si neví o nic víc rady s účelem hlav. Měly sloužit jen jako památníky, nebo šlo o jakési oltáře? A kdo a za jakým účelem je ukryl pod zem? Někteří se domnívají, že Olmékové je v časech úpadku své kultury zakopali, aby zabránili jejich zničení nepřáteli.
Jiní zase tvrdí, že jejich zahrnutí hlínou bylo součástí tajuplného rituálu, který měl Olméky ochránit před ničivou silou zemětřesení. Záhadou rovněž zůstává, jak předchůdci Mayů dokázali gigantické výtvory přesunout, a to prý i na vzdálenost stovek kilometrů.
Vždyť většina badatelů tvrdí, že vůbec neznali kolo. Nebo že by se mýlili?