Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“ poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům.
Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným horalem, nýbrž 5000 let starým exemplářem.
Ačkoli se zdálo, že o něm po genetické stránce máme obrázek již skoro kompletní, ukázalo se, že jeho původ může být jiný…
Zkušení kočovníci
Až dosud se předpokládalo, že Ötziho kořeny sahaly na území severní Itálie. Nejnovější výzkum ale ukázal, že 91 % jeho genomu pochází od pravěkých zemědělců, kteří do Evropy přicestovali z asijské části dnešního Turecka před devíti tisíci lety.
Kromě odlišného způsobu života, Evropanům ukázali také první základy dosud neznámého obdělávání půdy. Právě díky svému know-how postupovali světem poměrně rychle, čímž své znalosti přenášeli také do dalších kultur a míst.
Divoký zemědělec
Zbylých 9 % genomu vědci spojili s divokými evropskými lovci. Po celkové analýze proto dospěli k závěru, že „ledový muž“ pocházel z poměrně izolované alpské skupiny, která měla téměř nulový kontakt s ostatními evropskými obyvateli.
„Geneticky to vypadá, že jeho předci přišli přímo z Anatolie, tedy neevropské části dnešního Turecka“ popsal závěry německý biochemik a spoluředitel lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii, Johannes Krause (*1980).
Genetika? Mocná čarodějka
Genetická analýza dále ukázala, že Ötziho kůže „zářila“ výrazně tmavou barvou, dokonce tmavší než je u dnešních Jihoevropanů běžné.
Takto zbarvená pokožka, jakou mumie po svém nálezu disponovala, by podle vědců nemohla být způsobena tisíci lety konzervace v ledu. A podobné by to mělo být také s vlasy. Mužovo tělo totiž bylo nalezeno s většinovou pleší.
K tomuto nepříjemnému problému však přispěla nejspíše genetika, jelikož měl mít sklony k vypadávání vlasů.
Je to hezké, ale…
Nejslavnější evropská mumie nalezla nový domov v archeologickém muzeu v Bolzanu, které návštěvníkům nastiňuje rekonstrukci jeho podoby. Ötzi je zde však stále k vidění se světlou pletí a dlouhými vlasy.
Podle tiskové mluvčí Kathariny Herselové, totiž muzeum nebude mužovu podobu ihned upravovat. A důvod je prostý. Dědičné vlohy sice lze analyzovat, i přesto jsou vědci poněkud skeptičtí.
Nikdy totiž nelze dopředu odhadnout jak, kdy a do jaké míry se v jedinci projeví.