Domů     Tajemné srdce a modré zuby: Příběhy nejznámějších symbolů
Tajemné srdce a modré zuby: Příběhy nejznámějších symbolů
30.3.2020

Rozumí jim každý, bez ohledu na svou rodnou řeč. Zdají se jednoduché, jasné, jako by tu byly odjakživa. Ale samozřejmě nebyly – jak vznikly nejpoužívanější symboly našeho světa?

Navrhuji, aby následující skupina znaků označovala vtip :-),“ píše 19. září 1982 svým kolegům elektronický vzkaz vysokoškolský profesor Scott Fahlman (*1948) a zahajuje tak éru emotikonů. Ano, u některých značek a symbolů je původ zcela jasný. U jiných však ani trochu…

SRDCE: Aristotelův klam?

Nad významem symbolu dnes nikdo neváhá, ovšem napadlo vás někdy, že hlavní životní orgán notoricky známý obrázek vlastně moc nepřipomíná? Původ symbolu srdce je totiž tak trochu záhadou.

Někdo vidí obrácené ženské pozadí či poprsí, někdo list břečťanu jako symbol věrnosti, jiný zas otisk semenného lusku vyhynulé rostliny Silphium, kterou staří Řekové či Římané používají především jako antikoncepci.

Věrohodnější se zdá teorie pramenící u Aristotela (asi 384-322 př. n. l.), který ve svém spise Historia animalium popisuje srdce jako skládající se ze tří částí, nahoře „kulaté“ a dole „špičaté“.

Ve 14. století se inspiruje italský lékař Guido da Vigevano (1280-1349) a podle Aristotelových popisů srdce nakreslí. A vypadá podobně, jako právě náš dnešní oblíbený symbol, který nabývá na popularitě v době renesance a stane se ikonou lásky a citů.

Lékař Guido da Vigevano se při kresbě hlavního orgánu inspiroval u Aristotela. Nepřipomíná vám ten tvar něco?
Lékař Guido da Vigevano se při kresbě hlavního orgánu inspiroval u Aristotela. Nepřipomíná vám ten tvar něco?

BLUETOOTH: Ať žije král sjednotitel!

Dánský král Harald I. (asi 911-986) miluje borůvky, má od nich neustále modré zuby a vyslouží si tak přezdívku Blåtand neboli Modrozub. Některé teorie sice historku s borůvkami popírají, ovšem důležité je tu něco jiného.

Harald Modrozub je především skvělým diplomatem a uznávaným vládcem a podaří se mu sjednotit dánské kmeny do jednoho království.

„Všichni budou spojeni a budou tak lépe komunikovat,“ představuje si nejen on, ale i švédská společnost Ericsson v roce 1994, když vytváří novou technologii pro přenos fotek, videí či dalších souborů z jednoho zařízení do druhého.

Proč by se nejmenovala právě na počest slavného skandinávského krále! Jeho iniciály, zapsané severskou runovou abecedou, vytvoří tedy dnes světoznámý znak. A jak se řekne „Modrozub“ anglicky, aby byla technologie opravdu světová? Samozřejmě „Bluetooth“.

Harald I. Modrozub spojil dánské kmeny, technologie Bluetooth nejrůznější zařízení.
Harald I. Modrozub spojil dánské kmeny, technologie Bluetooth nejrůznější zařízení.

MUŽ A ŽENA: Bůh a bohyně

Známá kolečka se šipkou a křížkem nejsou na začátku ničím jiným než označením planet. Namalují si je tak již starověcí astronomové, kteří nebeská tělesa spojují nejen se jmény bohů, ale podle zpozorovaných barev vždy i s určitým chemickým prvkem.

Mars má barvu železa, Venuše mědi. Dojde tak k přenesení významu a planetární symboly se mezi alchymisty a chemiky začnou používat i pro označení těchto prvků.

A právě ve starých chemických spisech se inspiruje biolog švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778), zalíbí se mu symbol Marsu a Venuše a použije je v roce 1751 i pro označení samčích a samičích rostlin.

Jak to dopadne, už víme – Linného označení se vžije natolik, že se od rostlin dostane až k obecnému označení mužského a ženského pohlaví, které je dnes skoro všude, od horoskopů až po označení toalet.

A kdo chce chemicko-biologickou odbočku obejít, smysl to dává i bez ní. Muž je jako bůh Mars, kde kolečko znázorňuje štít a šipku šíp. Venuše, bohyně krásy, reprezentuje duši či ženské lůno (kolečko), z níž se rodí veškerá hmota (křížek).

Muži a ženy své označení ukradli rostlinám.
Muži a ženy své označení ukradli rostlinám.

MÍR: Klid zbraní s cejchem smrti

Vypadá jako kuří noha v kruhu, někdo ho spojuje se severskou runou smrti, někdo vidí dokonce Neronův kříž se zlomenými rameny používaný při satanských rituálech. Původ symbolu míru je ale zcela jiný.

Vytvoří ho britský profesionální designér Gerald Holtom (1914-1985) v roce 1958 v rámci Kampaně pro jaderné odzbrojení a ve skutečnosti jde o kombinaci písmen N a D, znázorněných ve vlajkové abecedě. Tedy zkratka Nuclear Disarmement neboli Jaderné odzbrojení.

Při svém prvním použití při pochodu z Londýna do Aldermastonu, místa výroby jaderných zbraní, zaujme aktivistu Bayarda Rustina (1912-1987) a doveze jej do Ameriky. Pak se objeví ve válce ve Vietnamu a brzy už je vlastně všude. Jako symbol míru ho proslaví především v 60. letech hnutí hippies.

Nebýt slavného hnutí Hippies, Holtomův symbol míru by dnes možná nikdo moc neznal.
Nebýt slavného hnutí Hippies, Holtomův symbol míru by dnes možná nikdo moc neznal.

FAJFKA: Tak je to správně!

Pokud je něco správné či kompletní, prostě k tomu uděláme fajfku. Jak jsme my Češi přišli na označení symbolu, který je například v angličtině nazývám stroze jako „check mark“, je podle tvaru vcelku jasné, ale kde se tento znak vůbec vzal?

Tady se musíme vrátit do období Římské říše, kdy se v tomto smyslu používá „V“ jako zkratka „veritas“, tedy „pravda“. Při psaní inkoustem se ale často stává, že pero nezačne psát hned, proto v první části písmenka najednou kousek chybí.

Druhá část se pak rychlým pohybem ruky zas o kousek protáhne… a známá fajfka je na světě! Jejím protivníkem se stává křížek, tedy když něco je špatně. Ovšem pozor, platí to tak u nás nebo třeba v angličtině, jiné jazyky by nás ale mohly zmást.

Třeba švédština používá fajku právě pro špatnou odpověď, zatímco správnou označuje „R“.

Fajfka je správně, křížek špatně. Ale všude to tak neplatí!
Fajfka je správně, křížek špatně. Ale všude to tak neplatí!
Foto: Wikipedia, Pinterest, vaaju.com, flashbak.com
Související články
Zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Zajímavosti
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
zajímavosti
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz