Domů     Tajemné srdce a modré zuby: Příběhy nejznámějších symbolů
Tajemné srdce a modré zuby: Příběhy nejznámějších symbolů
30.3.2020

Rozumí jim každý, bez ohledu na svou rodnou řeč. Zdají se jednoduché, jasné, jako by tu byly odjakživa. Ale samozřejmě nebyly – jak vznikly nejpoužívanější symboly našeho světa?

Navrhuji, aby následující skupina znaků označovala vtip :-),“ píše 19. září 1982 svým kolegům elektronický vzkaz vysokoškolský profesor Scott Fahlman (*1948) a zahajuje tak éru emotikonů. Ano, u některých značek a symbolů je původ zcela jasný. U jiných však ani trochu…

SRDCE: Aristotelův klam?

Nad významem symbolu dnes nikdo neváhá, ovšem napadlo vás někdy, že hlavní životní orgán notoricky známý obrázek vlastně moc nepřipomíná? Původ symbolu srdce je totiž tak trochu záhadou.

Někdo vidí obrácené ženské pozadí či poprsí, někdo list břečťanu jako symbol věrnosti, jiný zas otisk semenného lusku vyhynulé rostliny Silphium, kterou staří Řekové či Římané používají především jako antikoncepci.

Věrohodnější se zdá teorie pramenící u Aristotela (asi 384-322 př. n. l.), který ve svém spise Historia animalium popisuje srdce jako skládající se ze tří částí, nahoře „kulaté“ a dole „špičaté“.

Ve 14. století se inspiruje italský lékař Guido da Vigevano (1280-1349) a podle Aristotelových popisů srdce nakreslí. A vypadá podobně, jako právě náš dnešní oblíbený symbol, který nabývá na popularitě v době renesance a stane se ikonou lásky a citů.

Lékař Guido da Vigevano se při kresbě hlavního orgánu inspiroval u Aristotela. Nepřipomíná vám ten tvar něco?
Lékař Guido da Vigevano se při kresbě hlavního orgánu inspiroval u Aristotela. Nepřipomíná vám ten tvar něco?

BLUETOOTH: Ať žije král sjednotitel!

Dánský král Harald I. (asi 911-986) miluje borůvky, má od nich neustále modré zuby a vyslouží si tak přezdívku Blåtand neboli Modrozub. Některé teorie sice historku s borůvkami popírají, ovšem důležité je tu něco jiného.

Harald Modrozub je především skvělým diplomatem a uznávaným vládcem a podaří se mu sjednotit dánské kmeny do jednoho království.

„Všichni budou spojeni a budou tak lépe komunikovat,“ představuje si nejen on, ale i švédská společnost Ericsson v roce 1994, když vytváří novou technologii pro přenos fotek, videí či dalších souborů z jednoho zařízení do druhého.

Proč by se nejmenovala právě na počest slavného skandinávského krále! Jeho iniciály, zapsané severskou runovou abecedou, vytvoří tedy dnes světoznámý znak. A jak se řekne „Modrozub“ anglicky, aby byla technologie opravdu světová? Samozřejmě „Bluetooth“.

Harald I. Modrozub spojil dánské kmeny, technologie Bluetooth nejrůznější zařízení.
Harald I. Modrozub spojil dánské kmeny, technologie Bluetooth nejrůznější zařízení.

MUŽ A ŽENA: Bůh a bohyně

Známá kolečka se šipkou a křížkem nejsou na začátku ničím jiným než označením planet. Namalují si je tak již starověcí astronomové, kteří nebeská tělesa spojují nejen se jmény bohů, ale podle zpozorovaných barev vždy i s určitým chemickým prvkem.

Mars má barvu železa, Venuše mědi. Dojde tak k přenesení významu a planetární symboly se mezi alchymisty a chemiky začnou používat i pro označení těchto prvků.

A právě ve starých chemických spisech se inspiruje biolog švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778), zalíbí se mu symbol Marsu a Venuše a použije je v roce 1751 i pro označení samčích a samičích rostlin.

Jak to dopadne, už víme – Linného označení se vžije natolik, že se od rostlin dostane až k obecnému označení mužského a ženského pohlaví, které je dnes skoro všude, od horoskopů až po označení toalet.

A kdo chce chemicko-biologickou odbočku obejít, smysl to dává i bez ní. Muž je jako bůh Mars, kde kolečko znázorňuje štít a šipku šíp. Venuše, bohyně krásy, reprezentuje duši či ženské lůno (kolečko), z níž se rodí veškerá hmota (křížek).

Muži a ženy své označení ukradli rostlinám.
Muži a ženy své označení ukradli rostlinám.

MÍR: Klid zbraní s cejchem smrti

Vypadá jako kuří noha v kruhu, někdo ho spojuje se severskou runou smrti, někdo vidí dokonce Neronův kříž se zlomenými rameny používaný při satanských rituálech. Původ symbolu míru je ale zcela jiný.

Vytvoří ho britský profesionální designér Gerald Holtom (1914-1985) v roce 1958 v rámci Kampaně pro jaderné odzbrojení a ve skutečnosti jde o kombinaci písmen N a D, znázorněných ve vlajkové abecedě. Tedy zkratka Nuclear Disarmement neboli Jaderné odzbrojení.

Při svém prvním použití při pochodu z Londýna do Aldermastonu, místa výroby jaderných zbraní, zaujme aktivistu Bayarda Rustina (1912-1987) a doveze jej do Ameriky. Pak se objeví ve válce ve Vietnamu a brzy už je vlastně všude. Jako symbol míru ho proslaví především v 60. letech hnutí hippies.

Nebýt slavného hnutí Hippies, Holtomův symbol míru by dnes možná nikdo moc neznal.
Nebýt slavného hnutí Hippies, Holtomův symbol míru by dnes možná nikdo moc neznal.

FAJFKA: Tak je to správně!

Pokud je něco správné či kompletní, prostě k tomu uděláme fajfku. Jak jsme my Češi přišli na označení symbolu, který je například v angličtině nazývám stroze jako „check mark“, je podle tvaru vcelku jasné, ale kde se tento znak vůbec vzal?

Tady se musíme vrátit do období Římské říše, kdy se v tomto smyslu používá „V“ jako zkratka „veritas“, tedy „pravda“. Při psaní inkoustem se ale často stává, že pero nezačne psát hned, proto v první části písmenka najednou kousek chybí.

Druhá část se pak rychlým pohybem ruky zas o kousek protáhne… a známá fajfka je na světě! Jejím protivníkem se stává křížek, tedy když něco je špatně. Ovšem pozor, platí to tak u nás nebo třeba v angličtině, jiné jazyky by nás ale mohly zmást.

Třeba švédština používá fajku právě pro špatnou odpověď, zatímco správnou označuje „R“.

Fajfka je správně, křížek špatně. Ale všude to tak neplatí!
Fajfka je správně, křížek špatně. Ale všude to tak neplatí!
Foto: Wikipedia, Pinterest, vaaju.com, flashbak.com
reklama
Související články
Zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Zajímavosti
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Zajímavosti
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Zajímavosti
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
reklama
záhady a tajemství
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.