Nemrtvá bytost živící se energií živých, obvykle jejich krví. Lidi, kteří byli z takových činů podezíráni, zpravidla pohřbívali odlišným způsobem než ostatní. Cílem bylo zabránit jim, aby vstali z mrtvých. Hroby vampýrů najdeme i u nás.
V moravské Mohelnici žil vampýr! K takovému závěru došli v roce 2015 zdejší archeologové. Nedávno zkoumali hřbitov, kam tehdejší obyvatelé ukládali zemřelé od počátků existence města až do 17. století. Při výzkumech narazili i na kapli s kostnicí.
Celkem zde kolem kostela sv. Tomáše Becketa objevili 320 hrobů z různých období. Nejmladší pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Některé z nich i po mnoha staletích působí trochu hrůzně.
Patří k nim také nález hrobu, ve kterém byla pohřbena patrně celá rodina – muž, žena a dítě. Kostra nejmladšího člena rodiny měla oddělenou hlavu, položenou mezi kotníky. Tak mohly být trestány nemanželské děti.
V dalším hrobě pak bylo objeveno tělo probodnuté železem.
„Podobné hroby se skutečně občas objeví, tady je ovšem pozoruhodné, že nebožtíci, kteří prošli tímto opatřením, byli pochováni na hřbitově, a ne mimo něj,“ říká Tomáš Zeman, vedoucí týmu archeologů.
Svázané ruce, nohy, oddělená lebka
Kostra, pohřbená z hlediska slovanských rituálů netypicky ve skrčené poloze, se našla v roce 2013 také ve Starém Městě na jižní Moravě. Mrtvá, datovaná do 9. století, měla ruce pod bradou, nohy svázané do kozelce a rozbitou lebku.
Vtlačili ji do malé jamky v zemi. V roce 1966 vykope František Zmek na svém pozemku v Čelákovicích hroby. Je jich 11 a nachází se v nich 14 ostatků pocházejících z 10.–11. století. Všechny patří mužům.
Tři z nich mají oddělenou lebku, někteří svázané ruce, najdeme tu i zbytek borovicového kůlu.
Kostra zatížená kameny
Ve vesnici Dětkovice u Prostějova našli archeologové v roce 2009 patnáct celých a osm porušených hrobů pocházejících z druhé poloviny 11. století. Ovšem jeden z nalezených hrobů měl úplně jinou orientaci než ostatní. Šlo zřejmě o rituální zásah proti vampýrům.
V roce 2010 vyhrabali archeologové v Hrádku nad Nisou hrob ležící za zdí hřbitova. Pohřbená kostra ležela otočená obličejem dolů. Obě chodidla a lebku zatěžovaly kameny. Svoji pravou ruku svíral mrtvý v pěst. Mince, nalezené nedaleko, vampýra datují do let 1311–1346.