Domů     Tajemná stigmata: Krev na rukou vyvolených, nebo podvod?
Tajemná stigmata: Krev na rukou vyvolených, nebo podvod?
21.11.2022

Představte si, že je večer a ulehnete do postele. Chvíli po usnutí vás náhle ze snu probudí úporná bolest v rukou a nohou. Z otevřených ran vám prýští krev! Že se vám to nikdy nemůže stát, protože jsou takové věci jen výplodem fantazie? Pak raději čtěte dál.

Stigmata, tedy bolestivé krvácející rány na stejných místech, kde údajně utrpěl zranění Ježíš Kristus při svém ukřižování, se skutečně mohou objevit u obyčejných lidí. A nemusí jít ve všech případech o osoby hluboce zbožné.

Jak se může stát, že z těla bez zjevné příčiny nebo předešlého zranění proudí potoky krve? Jedná se o skutečné příběhy, nebo pouhý trik?

Po vzoru pravého křesťana

Stigmata se nejčastěji objevují na rukou, nohou, na boku nebo také na hlavě coby zranění od trnové koruny.

Křesťané vidí v krvavých znameních důkaz opravdové oddanosti Bohu, ale také určitý závazek a zodpovědnost, která padá na hlavu takto „označeného“ člověka.

Není divu, že se mnohdy jako první osoba se stigmaty označuje svatý František z Assisi (1182–1226), prototyp zbožného muže, rozjímavý mystik a zakladatel řádu františkánů. Jak je to ale ve skutečnosti?

Za první osobu se stigmaty je považován svatý František z Assisi. FOTO: Cigoli / Creative Commons / volné dílo
Za první osobu se stigmaty je považován svatý František z Assisi. FOTO: Cigoli / Creative Commons / volné dílo

Kacíři se stigmaty

Je možné, že představa svatého Františka jako prvního smrtelníka se stigmaty zkrátka jen zapadá církvi do představy ideálního věřícího? Proč se nemluví o prvních doložených případech lidí, kterým se na těle objevila krvavá znamení?

Již v roce 1222 je zaznamenán případ dvou Angličanů! To je o dva roky dříve, než je uváděno u svatého Františka. Mohlo by se na první pohled zdát, že jistě muselo jít o silně duchovně založené lidi, kteří si svými stigmaty zasloužili obdiv křesťanů. Pravda je ale krutá – oba byli naopak upáleni na hranici za čarodějnictví!

Krvácení beze svědků

Teprve pozdní středověk je vůči lidem se stigmaty milosrdnější a případů lidí s krvácejícími ranami neustále přibývá. Zářným příkladem může být svatá Kateřina Sienská (1347–1380), jejíž zbožnost je i v tehdejší době do očí bijící.

Ne nadarmo je také zařazena mezi čtyři nejvýznamnější ženy v dějinách církve. Jak její vliv roste, tvoří se kolem svaté Kateřiny skupina zbožných mystiků na vysoké duchovní i intelektuální úrovni.

Snad jen oni mohou dosvědčit, že se v roce 1375 objevují na jejím těle krvácející stigmata, která žena však před světem až do své smrti skrývá.

Svatou kateřinu omdlévající ze stigmat zobrazuje obraz v kostele Saint Pantaleon v Alsasku. FOTO: Ralph Hammann / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Svatou kateřinu omdlévající ze stigmat zobrazuje obraz v kostele Saint Pantaleon v Alsasku. FOTO: Ralph Hammann / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Rány, které se nezanítí

Stigmata ale zdaleka nejsou jen synonymem dob středověku, kdy je křesťanství na svém mocenském vrcholu. Vlastně většina o mnoho slavnějších případů pochází z moderní doby. Co mají lidé obdaření stigmaty společného?

Jejich otevřené rány se zacelují stejně náhle, jako se otevírají. Není možné je jakkoliv vyléčit a zavazování obvazy představuje hotová muka. Rány se nikdy nezanítí a nezůstává po nich ani žádná jizva.

Odměna za smírnou oběť

Páter Pio z Pietrelciny (1887–1968) má odjakživa podlomené zdraví. Pio se ale prokazuje silnou vírou – silnější než mají jeho kolegové. Vždyť náboženské vize má už od svých pěti let.

Snad v něm jeho zbožnost podporují hrůzy první světové války, které má během své služby u italských pomocných jednotek naservírované jako na stříbrném podnose. A možná také proto se po skončení bojů nabídne jako smírná oběť za spáchané válečné zločiny. Rok 1918 tak znamená první okamžik, kdy se u Pia objevují stigmata.

Podvod, nebo skutečnost?

„Je to podvodník!“ zní Francií na účet pátera. Ten však oponuje svou verzí:

„Prodléval jsem v kostele, když v tom se mi zjevila postava a hodila na mě čtyři kopí.“ Od té chvíle se u pátera Pia, který je v roce 2002 dokonce prohlášen za svatého, objevují krvavé rány.

Děje se tak zcela nepravidelně, a to na obou dlaních, obou chodidlech i boku. Řada lidí jeho stigmatům nevěří, a tak se páter Pio dostane do rukou lékařů na prohlídku. Jejich závěry jsou jasné: Pio si rány nezpůsobuje sám!

Mladý páter Pio ukazuje svá stigmata. FOTO: sspx / Creative Commons / volné dílo
Mladý páter Pio ukazuje svá stigmata. FOTO: sspx / Creative Commons / volné dílo

Sladká vůně krve

Na páterovi se stigmata objevují po dobu 50 let. Počítá se, že muž ztratí denně asi šálek krve, která má prý podle svědků nasládlou vůni. Piovy rány se nikdy nezacelují, přesto se do nich nikdy nedostane infekce.

I přes závěry lékařů však stále spousta skeptiků věří, že páter své rány neustále oživuje kyselinou či jedem. Ještě více lidí má ale ve svatého Pia důvěru. Na jeho pohřeb v klášteře malé vesničky San Giovanni Rotonda nakonec dorazí více než 100 000 z nich. Z místa se okamžitě stává přední cíl poutníků v Evropě.

Osudový konec války

Neméně slavným označením stigmaty je případ Němky Terezie Neumannové (1898–1962). Už její narození v roce 1898 hýří symbolikou – přichází na svět na Velký pátek, tedy v den, kdy si křesťané připomínají Kristovu smrt.

Jako malá dívka vyrůstající v chudobě touží vstoupit do kláštera a dát se na misijní činnost. Ovšem osud má pro ni přichystanou tvrdou ránu. A stejně jako u pátera Pia se životní zlom odehraje roku 1918.

Krutá daň za obětavost

Horoucí plameny polykají dřevěné stavení a na kost promočená Terezie hasí požár u souseda kováře, kde zrovna slouží. Večer je tak vysílená, že se neudrží na nohou a padá ze schodů. Těžké poranění hlavy ji upoutá na lůžko, vše komplikuje i zápal plic.

Její obětavost nakonec stojí Terezii zdraví. Při hašení ohně si vysune obratle a končí ochrnutá. O rok později navíc přichází o zrak! Ochrnou jí i polykací svaly, a tak téměř nemůže jíst. Jen máloco ji v tyto těžké okamžiky drží při životě.

Období zázraků

Terezie se uchyluje pravidelně k modlitbám a ve své mysli neustále nosí svou patronku Terezii z Lisieux (1873–1897). A přesně v den jejího blahořečení nastává u Terezie Neumannové až zázračné zlepšení.

Nejprve se jí vrací v roce 1923 zrak, o dva roky později, v den prohlášení její patronky za svatou, náhle mizí i dívčino ochrnutí! Je to snad síla myšlenek, která způsobí nevysvětlitelné události, nebo v tomto případě hrají roli nadpozemské síly?

Ať už je odpověď jakákoliv, stigmata, která se u Terezie objevují roku 1926, jsou na první pohled všem patrná.

Terezie Neumannová se v životě obešla bez jídla. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Terezie Neumannová se v životě obešla bez jídla. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

35 let bez jídla

Vše začíná viděním utrpení Krista, pak následuje masivní krvácení z typických ran, a to vždy z každého čtvrtka na pátek až do její smrti. Terezie má ale jednu výjimku – krev jí ve velkém teče i z očí!

Může snad její stigmata způsobovat záhadná nemoc, která původně stojí za dívčinou slepotou? Nebo si lze bolestivé krvácení vysvětlit jako daň za uzdravení? Terezie Neumannová je ale každopádně výjimečnou ženou.

Kromě stigmatizace údajně takřka 35 let nepozře žádnou stravu ani žádné nápoje! Že jde o pouhé výmysly? Kdepak, lékařský výzkum její tvrzení potvrzuje!

Kdo z oněch 400 lže?

Páter Pio i Terezie Neumannová jsou jen dva ze 400 hlášených případů, třebaže ty nejslavnější. Jsou ale opravdu všechna stigmata projevem zázraku, nadpozemské síly a odrazem hluboké křesťanské víry?

Lékaře nemůže zdaleka každý člověk prohlašující, že je stigmatizovaný, přesvědčit. Jak se vlastně vědci na tyto krvácející rány dívají? V čem přesně vidí příčiny nezvyklého fenoménu, díky němuž jsou obyčejní lidé prohlášení za svaté?

Slavná podvodnice

Krvácení z ran na rukou i nohou je opravdu někdy nutné brát s rezervou. Za všechny podvodníky můžeme zmínit španělskou jeptišku Magdalenu de la Cruz (1487–1560).

Ta se tolik touží dostat na seznam svatých z důvodu své duševní choroby, že jde až přes bolest a způsobuje si rány sama. Dnes už se, na rozdíl od sestry Magdaleny, „stigmatičtí“ podvodníci netrestají vězením, přesto si lékaři dávají pozor. Proč?

Terezie stále čeká

Stejně jako u Magdaleny de la Cruz totiž někdy bývají krvácející rány projevy duševní choroby. Takto nevyrovnaní lidé se jen snaží upoutat pozornost a nebojí se uchýlit k sebepoškozování.

Stejně ostražitě přistupuje k výpovědím stigmatizovaných lidí i samotná církev. Mnohokrát si rozmyslí, než někoho kvůli krvavým znamením označí za svatého.

Kupříkladu Terezie Neumannová na své svatořečení stále čeká, přestože se ve své době stává inspirací a příkladem pravověrné křesťanky pro tisíce lidí.

Hysterie i síla sugesce

A v čem podle odborníků tkví příčiny skutečných stigmat, které se dostaví asi u tří lidí z milionu? Z lékařského hlediska může jít o projevy hysterické neurózy, zejména u silně věřících osob.

Obrovskou roli hraje i psychosomatika, která vsází na úzké propojení těla a duševních pochodů. Pomocí silné vůle si tak prý člověk opravdu může způsobit až tak závažné rány. Jak je to ovšem s výjimečností křesťanů?

Historici jsou zásadně proti výlučnému spojování stigmat a Ježíše Krista. Podobné projevy totiž existovaly kupříkladu již ve starověku, v době dávno před Kristem.

Foto: Mefusbren69 / Creative Commons / volné dílo, Cigoli / Creative Commons / volné dílo, Ralph Hammann / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, sspx / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Související články
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz