Vznešená elfka Galadriel nabízí hobitovi Frodovi, že může pohlédnout do jejího zrcadla, které ukazuje věci, které byly, a věci, které jsou, i věci, které teprve mohou být.
Slavná scéna se odehrává v kultovním románu Pán prstenů. Lidé od nepaměti věřili, že jim zrcadla mohou ukázat věci příští. Mohlo by se toto přesvědčení zakládat na pravdě, nebo patří jenom do fantastické literatury?
Jedním z nejznámějších nástrojů jasnovidců je křišťálová koule. Spatřit, co přinese zítřek, je prý možné také v zrcadlech. Ta totiž podle záhadologů poskytují pohled do astrálního času, v němž se nerozlišuje minulost, přítomnost a budoucnost.
Rozpoznání toho, k čemu se výjevy v zrcadle vztahují, stejně jako samotné věštění, údajně vyžaduje dlouhodobý trénink. Jinak by přece mohl ze zrcadla vyčíst budoucnost každý! Jakým způsobem můžeme získat odpovědi na své otázky?
Důrazná varování
Mladá věštkyně zatemní okna. Ponoří se do meditačního klidu. Potom vezme do ruky černé zrcadlo a natočí ho tak, aby se v něm neodrážel okolní svět. Upřeně se do něj zahledí. Plochu zastře tajemná mlha. Vzápětí se dívky zmocní pocit, že se propadá do zrcadla.
V něm se míhají zmatené výjevy. Podařilo se věštkyni konečně nahlédnout do budoucnosti?
„Pamatujte, že nikdy nesmíte věštit, když máte vztek, jste nemocní, nebo cítíte smutek,“ varuje případné zájemce o věštění asi dvacetiletý jasnovidec a mág Silvestr Daniel Wysokinski. Negativní pocity by totiž mohly způsobit, že nám je zrcadlo takzvaně vrátí.
Věštec rovněž varuje, že je možné, že ze začátku nespatříte nic. A pokud něco přece jenom zahlédnete, může jít o klam. Dokáže se však časem předpovídání budoucnosti naučit každý?
Zapomenuté dovednosti
Věštění ze zrcadel se věnují již lidé ve starověku. Římané například s jejich pomocí hledají odpověď na otázku, zda se pacient uzdraví či nikoli. Jak to dělají? Malé zrcátko ponoří do vody. Pokud po jeho vytažení spatří normální odraz, nemocný se vyléčí.
Jestliže však obraz v zrcadle ztratí tvar, značí to rychlou smrt. Lidé se zrcadel dotazují na budoucnost i později. Ve středověku například otáčejí zrcadla ke slunci a vykládají osud z tajemných her světla a stínu na jejich ploše.
Němečtí mágové sestrojí speciální zrcadlo ze sedmi kusů tří různých zrcadel. První část slouží k podávání zpráv, druhá zprostředkovává informace o zdraví a třetí objasňuje skryté věci.
Mistři magie v té době také věří, že nejvíce toho spatří v zrcadle nevinné děti. Mohla by se v tomto dávném přesvědčení skrývat pravda?