Několik let sem den co den navážejí obří betonové bloky na přílivovou zeď. Roste rychlostí šest metrů za den. Týden co týden se země rozrůstá o stovky kubíků písku vyzvednutého ze dna oceánu.
Za hranicemi největšího města Nigérie Lagosu z vody trčí 5 milionů metrů čtverečních nového umělého poloostrova.
Zářivě čistý kus pevniny se táhne v délce přes 10 kilometrů a z vesmíru vypadá jako dokonalý facelift staré, vrásčité 15milionové megalopole Lagos. Už za pár let tu bude stát největší nové město 21. století, supercity Eko Atlantic.
Velká zeď a pak město
Nestává se často, že někdo staví nové superměsto proto, aby uchránil to staré.
Avšak vzhledem k tomu, že v Lagosu už nyní podle odhadů žije přes 9 100 dolarových milionářů a jde o třetí nejbohatší město černého kontinentu, nigerijská vláda v roce 2003 začne řešit otázku stoupající hladiny oceánu, častých záplav a eroze pobřeží.
Zaplatí expertům, aby něco vymysleli. A oni vymysleli obří hráz, navíc s obřím novým městem. Jeho „jediný účel,“ jak developeři říkají, „je uzamknout sílu oceánu“.
Čtyři roky kolem poloostrova rostla Velká lagoská zeď postavená z 100 000 kusů 5tunových betonových bloků a dnes už se staví samotné město pro 250 000 lidí a dalších 150 000 dojíždějících zaměstnanců za desítky miliard dolarů.
Bude to africký Hongkong, nejdůležitější město západní Afriky a finanční centrum regionu. Někteří říkají, že to bude vůbec nejdůležitější město v Africe.
1 000 let navzdory bouřím
Na projektu spolupracuje celá armáda inženýrů, projektantů a investorů. Specialisté z Dánského hydraulického institutu provedli všemožné analýzy a výpočty, takže Velká lagoská zeď by měla odolat všem velkým bouřím dalších 1 000 let.
Belgičtí bagristé zase v mezidobí z moře vytěžili a přestěhovali na 140 milionů tun písku. Projekt Eko Atlantic dosahuje neuvěřitelně megalomanských rozměrů.
Bude velkolepější než Dubaj, s mrakodrapy jako má Manhattan a centrálním bulvárem, který bude napůl připomínat Champs-Elysées a napůl newyorskou Pátou avenue. Po dostavbě chce nový Lagos konkurovat nejmodernějším světovým metropolím.
Má to být ekologické centrum obchodu a života. I díky Eko Atlanticu by mělo v Lagosu do 10 let přibýt 46 procent dolarových milionářů.
Čtvrt milionu boháčů i chudáků
Eko Atlantic je 100procentně financované ze soukromých zdrojů, roste jako „čisté, udržitelné město, energeticky úsporné s minimálními emisemi uhlíku.“ Všechno to zní až moc dobře, skoro jako pohádka.
Ve skutečnosti ve starém Lagosu žije skoro 15 milionů obyvatel a většina z nich v zoufalé šedi stínové ekonomiky. Lagos je jen obrazem země, ve které 100 milionů lidí ze 177 milionů obyvatel Nigérie živoří za méně než dolar na den.
Až Eko Atlantic vyroste, bude to jedno z nejdražších míst Afriky, a zároveň bude ležet jen pár kilometrů od nejhorších slumů země.