Domů     Swingový kmotr s božským hlasem
Swingový kmotr s božským hlasem
8.7.2024

Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou.

Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) z newjerseyského Hobokenu.

O stinných stránkách jeho naplno prožitého života slyšel něco málo snad každý, jak ale vypadá celá tato mozaika?

Frank Sinatra v roce 1952. Pomohl ruku v ruce s mafií k vítězství Kennedyho?Foto: Volné dílo
Frank Sinatra v roce 1952. Pomohl ruku v ruce s mafií k vítězství Kennedyho?Foto: Volné dílo

Komplikovaný zrod hvězdy

Přitom stačilo málo a žádnou bychom nemuseli sestavovat. Frankie totiž přijde na svět v kuchyni svých rodičů 12. prosince 1915 a zprvu se zdá, že jak rychle přišel, tak rychle zase odejde.

Frankie je drobný, zbarvený do modra a v podstatě nedýchá… Jeho babička, která je porodu přítomna, vezme zdánlivě mrtvý plod, omyje jej pod studenou vodou a lehce ho udeří do zad.

V tu chvíli je Sinatra zpátky, ovšem s jizvami, které mu zůstanou navždy a které vždy pečlivě zamaskuje pod vrstvou make-upu. Ty vznikly při pokusech přivést tak malý plod k životu…

Ze samoty ke zpěvu

Za několik málo let bude mít neduživý chlapec snad vše, o čem může muž snít. Než ale dospěje do této fáze, musí si projít takřka osamělý složitým dospíváním. Na mladíka, jedináčka, syna italských imigrantů, se kamarádi příliš nelepí.

Příliš podpory pro své sny Sinatra nenachází ani u vlastních rodičů, kteří vnímají synovu touhu stát se zpěvákem spíše jako doplňkový koníček. Když jeho matka konečně rozpozná talent, jenž ve Frankiem dřímá, udělá vše pro to, aby své sny mohl realizovat.

Vystupování s lokálními kapelami na sebe nenechá dlouho čekat a už v roce 1942 se Sinatrovi otevírají dveře k rozjezdu vlastní sólové kariéry.

Bing Crosby v roce 1951. CBS Radio – eBay front back. Volné dílo
Bing Crosby v roce 1951. CBS Radio – eBay front back. Volné dílo

Nejlepšími kamarády lidé z podsvětí

Zakrátko trumfne svůj hudební idol, zpěváka Binga Crosbyho (1903–1977), a vytvoří si solidní fanouškovskou základnu. Stane se i hercem. Je z něj hvězda nejvyššího formátu. Disponuje penězi, vlivem, slávou. Nechybí mu takřka nic.

Ani vazby na podsvětí, které vždy důsledně popírá. Důkazy v podobě profilu FBI, jež jej sleduje, však hovoří jasně. Ostatně je i veřejně známo, že jedním ze Sinatrových dobrých přátel je šéf chicagské mafie Sam Giancana, a vlastně celá jeho mafiánská parta.

Sblížit se má ale také s bratry Fischettovými, Josephem a Charlesem, kteří jsou proslulí prováděním ilegálních operací v rámci hazardních her. To ale není vše. Sinatra se údajně spolčil i s mafiány z Detroitu, konkrétně s Anthonym a Vitem Giacaloniovými.

Styky s podsvětím se mu náramně hodí – kdykoli, když chce vypovědět smlouvu, kterou uzavřel, pošle za druhou stranou právě tyto chlápky.

FBI vždy za rohem

Cena mafiánů na oplátku je směšná. Stačí, aby umělec bossům předvedl některé své číslo, a všichni jsou spokojení. Ačkoli o tom Sinatra odmítá mluvit, jeho činy jsou viditelné na každém kroku.

Za své přátele se nestydí a je s nimi mnohokrát spatřen, stejně tak neskrývá svou vášeň pro hazard, peníze, a především ženy. FBI vše pečlivě pozoruje, nenaskytne se jí ale příležitost, kdy by musela zasáhnout a umělce zatknout.

Celý spis FBI na legendárního zpěváka a herce instituce zveřejní až po Sinatrově smrti v roce 1998.

Svádění, nebo cizoložství?

Za mříže se hudební legenda ale přece jen dostane, ovšem ještě předtím, než se stane celosvětově slavnou. Píše se rok 1938, kdy je Sinatra zatčen za „svedení“.

Skutečně, osamělý Frankie slíbí ženě z New Jersey, že si ji vezme, načež s ní promptně „skočí do postele“. Vyšetřovatelé vnímají trestnost Sinatrova jednání v tom, že proto, ženoa svolila k sexu s ním, nabídne jí falešný slib manželství.

Brzy se však ukáže, že žena již vdaná je. Vyšetřovatelé nicméně trvají na potrestání Sinatry, jehož za tento čin udá jeho vlastní bývalá přítelkyně. Obviní jej tedy nikoli ze svedení, ale z cizoložství.

Sinatra stráví za mřížemi několik hodin, načež zaplatí kauci a obvinění je staženo. Pro současného čtenáře možná úsměvná a malicherná příhoda, tehdy všudypřítomná realita.

John F. Kennedy, photograph in the Oval Office. Volné dílo
John F. Kennedy, photograph in the Oval Office. Volné dílo

Pro Kennedyho by se rozkrájel

Záře reflektorů, naplněné sály, hromada peněz a za zády mafiáni, kteří vyřeší kdejaký nepříjemný problém. Přesto Sinatrovi na vrcholu slávy schází ještě něco – moc. Rád by měl nějaký politický vliv, chtěl by věci rozpohybovat.

Jako zapálený podporovatel Demokratické strany fandí mladému nadějnému Johnu F. Kennedymu (1917–1963), s nímž se osobně zná, a dokonce jej představí své přítelkyni Judith Campbellové.

Jakmile Kennedy veřejně oznámí svůj záměr kandidovat na post nejvyšší, Sinatra se vloží do prezidentské kampaně a svou slavnou tvář využije pro nasbírání co nejvíce hlasů.

Nebojí se organizování dárcovských večeří, účasti v rádiových reklamách ani pronájmu svého soukromého letadla právě Kennedymu. Ústřední písní Kennedyho kampaně se navíc stává Sinatrova hitovka High Hopes (Velké naděje).

Sinatrovo angažmá v kampani je obestřeno tajemstvím, spekuluje se totiž o tom, že Kennedyho otec Joseph Kennedy chtěl využít Sinatrových konexí s mafií, jež by dopomohly Johnovi k nasbírání ještě více hlasů ve volbách.

Intriky vše zhatí

Jsou to ale opět mafiáni, kteří stojí za rozbitím pevného přátelství Kennedyho a Sinatry. FBI upozorní Kennedyho bratra Roberta na telefonáty přímo z Bílého domu, jež vedou k Judith Campbellové a zprostředkovaně až k chicagskému bossovi Samu Giancanovi.

Vazby mezi Sinatrou a Kennedym jsou tak pod tlakem okolí zpřetrhány. Telefonní odposlechy FBI dále naznačují, že Sinatra měl mít krátký románek s Kennedyho vdanou sestrou. Nebyl by to ovšem Sinatra, aby neměl vše spočítané.

Svým vztahem s Kennedyho sestrou Pat chtěl zajistit, aby Pat zatlačila na Kennedyho bratry. Ti měli následně upustit od sledování aktivit jeho mafiánských přátel. Zamotaná situace ale vedla k nevyhnutelnému – vztah mezi Kennedyovými a Sinatrou je v troskách.

Snad nejviditelnější je pro veřejnost sňatek Sinatry s herečkou Avou Gardnerovou, a to díky častým hádkám a bojům, které před okolím rozhodně neskrývají. Ava Gardner (1951). Foto: MGM – ebay front back. Volné dílo
Snad nejviditelnější je pro veřejnost sňatek Sinatry s herečkou Avou Gardnerovou, a to díky častým hádkám a bojům, které před okolím rozhodně neskrývají. Ava Gardner (1951). Foto: MGM – ebay front back. Volné dílo

Divoká manželství

Otázka Sinatrových vztahů je taktéž velmi ožehavá. Za svůj život se umělec čtyřikrát ožení, seznam jeho románků by ale vydal na celou knihu. Smyslný Sinatra dokáže ženy nejen okouzlit, ale bohužel i bez okolků podvést.

Se svou první ženou Nancy Barbatovou má tři děti, včetně synka Franka juniora, vztah ztroskotá na četných Sinatrových nevěrách.

Snad nejviditelnější je pro veřejnost sňatek Sinatry s herečkou Avou Gardnerovou, a to díky častým hádkám a bojům, které před okolím rozhodně neskrývají. „Italská domácnost“ se projevuje nadměrným pitím obou manželů a také románky, které mají on i ona.

Následuje rozvod a další sňatek tehdy už jednapadesátiletého Sinatry s jednadvacetiletou herečkou Miou Farrowovou. Své poslední ano si Sinatra řekne s Barbarou Marxovou, jež o soužití s ním vypovídá po jeho smrti. Sinatru přirovná k postavě Jekylla a Hydea.

V jednu chvíli je pečujícím manželem, obdarovávajícím svou choť, za chvíli se však změní v muže, který křičí a vyhrožuje.

Všudypřítomné psychické problémy

„Byl bipolárním, náladovým a komplikovaným mužem, který hodně pil, se smyslem pro přeměnu této role v celebritu,“ říká o něm výstižně jeho životopisec J. Randy Taraborrelli.

Sinatra se dokonce několikrát za život pokusí spáchat sebevraždu – pokusí se zastřelit a strká hlavu do trouby, když předtím pustil plyn. Kontroverzní, ale geniální umělec nakonec umírá v roce 1998 na infarkt ,obklopený manželkou a svými třemi dětmi.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: pixabay
Související články
Historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Historie
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.