Na jedné straně se ve společnosti šíří důraz na zdravý životní styl, ovšem paradoxně na straně druhé obézních lidí v globálním měřítku přibývá.
V současnosti žije na planetě 700 milionů lidí patřících do kategorie obézních, což je téměř desetina veškeré populace.
Obezita přitom není problém jen západního světa. V poslední době prudce stoupá počet lidí se zdraví ohrožující nadváhou i v rozvojových zemích.
Neradostná situace je v tomto ohledu na tichomořských ostrovech, kde jen něco málo přes polovinu populace se může považovat za štíhlou. Nejhorší je v tomto ohledu stav na Palau, Nauru a Marshallových ostrovech.
V těchto končinách však obezitu nemá na svědomí ani tolik přejídání či cosi podobného. Zdejší populace je vybavena tzv. šetřícími geny, které se v minulosti aktivovaly v dobách nedostatku.
Hlad v Tichomoří je však již minulostí, takže vzhledem k těmto genům obezita u Polynésanů či Mikronésanů vzniká rychleji.
Ani Česká republika si nemůže příliš vyskakovat. V evropském měřítku jí v žebříčku obezity patří třetí místo za Andorrou a Británií. Ve východoevropském regionu pak obezitou trpí 40 % žen.
Mezinárodní tým badatelů pod vedením vědců z Washingtonské univerzity v Seattlu sledoval situaci ve 195 státech světa od roku 1980 až do roku 2015. Za tu dobu ve více než třetině zemí počet obézní vzrostl přinejmenším dvojnásobně.
Výsledek? Nyní na světě žije 600 milionů obézních dospělých a k tomu návdavkem stovka milionů otylých dětí.
Nejvyšší prevalence obezity mezi dospělými výzkumníci zjistili v Egyptě, mezi dětmi pak ve Spojených státech. Naopak, nízký výskyt obezity byl pozorován u dospělých Vietnamců a u dětí z Bangladéše, což je země, kterou často sužuje hlad.
Ve sledovaném období badatelé zaznamenali nevyšší nárůst obezity v USA, Číně a Indii.
Obezita přitom není jen nějaký estetický problém. Příliš mnoho tuku v organismu vede k mnoha zdravotním komplikacím, z nichž tou nejrozšířenější je diabetes 2. typu.
Avšak, obezita s sebou přináší i další rizika, mimo jiné v podobě chorob srdce, ledvin či zhoubných onemocnění. Ty u obézních lidí útočí především na trávicí soustavu.
Obezita je způsobena především nezdravým životním stylem, ve kterém schází pohyb. Důležitou roli hraje samozřejmě i strava, a to nejen její množství, ale i její složení. Na nárůst tukových tkání mohou mít vliv i hormonální vlivy či genetické predispozice.
Nové výzkumy naznačují, že svůj podíl na vzniku obezity může mít i střevní mikroflóra.