Domů     Svět v ohrožení: Proč uhořelo 14 námořníků v ruské supertajné jaderné ponorce?
Svět v ohrožení: Proč uhořelo 14 námořníků v ruské supertajné jaderné ponorce?
23.9.2019

Na začátku prázdnin, 1. července 2019, obletěla svět zpráva, že došlo k požáru na ruské jaderné ponorce Lošarik. Co o tomto utajovaném stroji, údajně určeném k výzkumu mořského dna, víme?

Opravdu jej Rusové využívají k přerušování podmořských optických kabelů vedoucích internet? Proč ponorka vlastně hořela? Hrozila světu jaderná katastrofa? 

Přesné parametry ponorky Lošarik, jediné typu AS-12, která kdy byla zkonstruována, jsou tajné. Ví se však, že má dvojitý plášť.

Takže zatímco zvnějšku vypadá jako klasická ponorka, uvnitř skrývá (zřejmě) 7 propojených batysfér (modulů kulového tvaru, schopných potápět se do velkých hloubek).

Na délku měří Lošarik asi 69 metrů a na šířku 7. Jedna z batysfér v sobě pak ukrývá jaderný reaktor, který ponorku pohání. Její vývoj byl zahájen ještě za dob existence Sovětského svazu.

Po druhé světové válce probíhal boj o oceán mezi USA a SSSR.
Po druhé světové válce probíhal boj o oceán mezi USA a SSSR.

Kdo ovládne moře a oceány?

Po druhé světové válce se totiž rozhořel boj mezi USA a SSSR nejen o nadvládu nad vesmírem, ale i nad oceánem.

První atomovou ponorku jménem USS Nautilus zařadily USA do služby v roce 1954. V odpovědi na ni zkonstruovali Sověti, ale až roku 1958, ponorku K-3 Leninskij Komsomol.

O rok později pak spustili Američané na vodu USS George Washington, první ponorku vyzbrojenou balistickými raketami Polaris.

Snahou obou národů pak bylo vyvinout nejen stále větší a větší jaderné ponorky, ale i ponorky schopné potopit se do co největších hloubek, aby byly jejich podmořské operace neodhalitelné.

Americká ponorka vydrží pod hladinou až 30 dní

Existující batysféry se sice byly schopny potopit do hloubky větší než 1 kilometr, ale pouze na krátkou dobu, a navíc musely být připevněny lanem k tažné lodi.

První jadernou ponorku, schopnou potopit se až do hloubky 900 metrů, vyvinuli Američané v roce 1969 a označili ji jako NR-1. Šlo o výzkumný stroj, přičemž délku jeho pobytu pod mořskou hladinou omezovalo jen množství zásob, které mohl mít na palubě.

Nemusel se vynořit až 30 dní. Právě NR-1 inspirovala Sovětský svaz k výstavbě Lošariku.

Délku pobytu pod vodou omezovalo jen množství zásob.
Délku pobytu pod vodou omezovalo jen množství zásob.

Ruský batyskaf zvládne více

Kýl AS-12 byl založen roku 1988 v ruské loděnici v Severodvinsku, ale práce na něm byly z důvodu nedostatku financí v roce 1990 přerušeny. Ke změně došlo až poté, co se ruským prezidentem stal v roce 2000 Vladimír Putin.

Stavba Lošariku probíhala v přísném utajení, na vodu byl pak poprvé spuštěn 13. srpna 2003. Měl by být schopen potopit se do 2,5- až 3kilometrové hloubky, spekuluje se i o tom, že by zvládl i 6kilometrový ponor. Na hladině dosahuje rychlosti 10 uzlů, pod vodou 13 uzlů (asi 27 km/h).

Ponorka měla být schopná potopit se do dvou až tříkilometrové hloubky.
Ponorka měla být schopná potopit se do dvou až tříkilometrové hloubky.

Jaké úkoly plní Lošarik?

Provozovatelem ponorky je Hlavní správa hlubokomořského výzkumu (GUGI), která je však řízena ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU. Oficiálně se uvádí, že Lošarik slouží ke speciálním operacím, výzkumu mořského dna a k záchraně potopených ponorek.

Proč je potom pro Rusy tak důležitý, že se ho po požáru, který jej zachvátil 1. července, pokusí opravit? A jak to, že v jeho útrobách nalezla smrt řada vysokých důstojníků?

Ponorka sloužila na výzkum mořského dna.
Ponorka sloužila na výzkum mořského dna.

Proklaté lithiové baterie

K požáru Lošariku došlo zřejmě vlivem zkratu v bateriovém úseku ponorky. Baterie slouží jako nouzový pohon a k jemnému manévrování u dna.

Ponorka Lošarik je vybavena lithiovými bateriemi, které jsou při stejné kapacitě menší a lehčí než ty klasické, bohužel hoří i pod vodou a nelze je vodou uhasit.

Život 25členné posádky na této ponorce musí být nesnadný, k dispozici mají vnitřní prostor jen okolo 100 m3. Sloužit na Lošariku je však pro ruské námořníky čest, zřejmě proto při jeho požáru zahynulo tolik vysokých důstojníků.

K požáru došlo kvůli zkratu.
K požáru došlo kvůli zkratu.

Hrdinná smrt důstojníků zabránila jaderné katastrofě

Ze 14 obětí bylo 7 kapitánů a dva držitelé nejvyššího státního ocenění Hrdina Ruska. Patrně se nadýchali jedovatých plynů. Ovšem část z nich se musela, aby zabránila šíření ohně, dobrovolně zavřít do jedné z batysfér.

Jak prohlásil námořní kapitán Sergej Pavlov: „Obětovali se, aby zachránili loď a zabránili katastrofě globálního měřítka.“ Část ponorky, ve které se nacházel atomový reaktor, díky tomu nebyla poškozena, a nedošlo tak k úniku radioaktivity.

Otázkou však zůstává, co vlastně ponorka dělala poblíž ústí zátoky Ura v Barentsově moři v okamžiku, kdy na ní vypukl oheň.

Posádka se obětovala, aby nedošlo k jaderné katastrofě.
Posádka se obětovala, aby nedošlo k jaderné katastrofě.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Věda a technika
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
záhady a tajemství
Skutečně uzdravil obraz Panny Marie zbožného sládka?
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na kopci Kostomlaty nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří. Hradu se však také, ovšem chybně, říkalo i Sukoslav… Bájný kníže? Zásluhu na tom nemá nikdo jiný než Václav Hájek z Libočan a jeho „Kronika česká“. V ní Hájek zmiňuje jakéhosi knížete Sukoslava, který měl být spolubojovníkem posledního bájného knížete […]
Starý Světlov: Zřícenina plná zlata?
Ruiny hradu Světlova najdeme asi deset kilometrů jihozápadně od Vizovic ve Vizovické vrchovině v okrese Zlín. Zakopané poklady Již opuštěný hrad kdysi obsadili loupeživí rytíři. Zemští páni v Brně zamýšleli loupeživé hordy zničit, avšak hrad byl dostatečně opevněn. Moravští páni tedy hrad od loupeživých rytířů za dobré peníze odkoupili, aby se jich zbavili. Od těch […]
Otazníky okolo života i smrti sv. Ludmily: Skutečně konala zázraky?
Naši první českou světici svatou Ludmilu, jejíž výročí smrti si v září připomínáme, obestírá hned několik doposud neobjasněných záhad. Jednou z nich je už tajemství jejího původu. V prologu o svaté Ludmile se píše: ,,…byla ze země srbské, knížete srbského dcera“. Nejasný původ světice Mělo by se jednat o slovanské knížectví poblíž dnešního města Halle. […]
Budyně nad Ohří: Tajuplnou atmosféru dodnes dokresluje místní alchymistická dílna
Hrad Budyně nad Ohří v Ústeckém kraji byl původně hradem dřevěným a teprve na počátku 13. století jej král Přemysl Otakar I. nechal přestavět na hrad kamenný. Jan Lucemburský pak hrad prodal Zajícům z Házmburka, v jejichž vlastnictví byl až do roku 1613, kdy ho prodali šlechtickému rodu Šternberků. Dnes je toto sídlo v majetku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz