Domů     Svět v ohrožení: Proč uhořelo 14 námořníků v ruské supertajné jaderné ponorce?
Svět v ohrožení: Proč uhořelo 14 námořníků v ruské supertajné jaderné ponorce?
23.9.2019

Na začátku prázdnin, 1. července 2019, obletěla svět zpráva, že došlo k požáru na ruské jaderné ponorce Lošarik. Co o tomto utajovaném stroji, údajně určeném k výzkumu mořského dna, víme?

Opravdu jej Rusové využívají k přerušování podmořských optických kabelů vedoucích internet? Proč ponorka vlastně hořela? Hrozila světu jaderná katastrofa? 

Přesné parametry ponorky Lošarik, jediné typu AS-12, která kdy byla zkonstruována, jsou tajné. Ví se však, že má dvojitý plášť.

Takže zatímco zvnějšku vypadá jako klasická ponorka, uvnitř skrývá (zřejmě) 7 propojených batysfér (modulů kulového tvaru, schopných potápět se do velkých hloubek).

Na délku měří Lošarik asi 69 metrů a na šířku 7. Jedna z batysfér v sobě pak ukrývá jaderný reaktor, který ponorku pohání. Její vývoj byl zahájen ještě za dob existence Sovětského svazu.

Po druhé světové válce probíhal boj o oceán mezi USA a SSSR.
Po druhé světové válce probíhal boj o oceán mezi USA a SSSR.

Kdo ovládne moře a oceány?

Po druhé světové válce se totiž rozhořel boj mezi USA a SSSR nejen o nadvládu nad vesmírem, ale i nad oceánem.

První atomovou ponorku jménem USS Nautilus zařadily USA do služby v roce 1954. V odpovědi na ni zkonstruovali Sověti, ale až roku 1958, ponorku K-3 Leninskij Komsomol.

O rok později pak spustili Američané na vodu USS George Washington, první ponorku vyzbrojenou balistickými raketami Polaris.

Snahou obou národů pak bylo vyvinout nejen stále větší a větší jaderné ponorky, ale i ponorky schopné potopit se do co největších hloubek, aby byly jejich podmořské operace neodhalitelné.

Americká ponorka vydrží pod hladinou až 30 dní

Existující batysféry se sice byly schopny potopit do hloubky větší než 1 kilometr, ale pouze na krátkou dobu, a navíc musely být připevněny lanem k tažné lodi.

První jadernou ponorku, schopnou potopit se až do hloubky 900 metrů, vyvinuli Američané v roce 1969 a označili ji jako NR-1. Šlo o výzkumný stroj, přičemž délku jeho pobytu pod mořskou hladinou omezovalo jen množství zásob, které mohl mít na palubě.

Nemusel se vynořit až 30 dní. Právě NR-1 inspirovala Sovětský svaz k výstavbě Lošariku.

Délku pobytu pod vodou omezovalo jen množství zásob.
Délku pobytu pod vodou omezovalo jen množství zásob.

Ruský batyskaf zvládne více

Kýl AS-12 byl založen roku 1988 v ruské loděnici v Severodvinsku, ale práce na něm byly z důvodu nedostatku financí v roce 1990 přerušeny. Ke změně došlo až poté, co se ruským prezidentem stal v roce 2000 Vladimír Putin.

Stavba Lošariku probíhala v přísném utajení, na vodu byl pak poprvé spuštěn 13. srpna 2003. Měl by být schopen potopit se do 2,5- až 3kilometrové hloubky, spekuluje se i o tom, že by zvládl i 6kilometrový ponor. Na hladině dosahuje rychlosti 10 uzlů, pod vodou 13 uzlů (asi 27 km/h).

Ponorka měla být schopná potopit se do dvou až tříkilometrové hloubky.
Ponorka měla být schopná potopit se do dvou až tříkilometrové hloubky.

Jaké úkoly plní Lošarik?

Provozovatelem ponorky je Hlavní správa hlubokomořského výzkumu (GUGI), která je však řízena ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU. Oficiálně se uvádí, že Lošarik slouží ke speciálním operacím, výzkumu mořského dna a k záchraně potopených ponorek.

Proč je potom pro Rusy tak důležitý, že se ho po požáru, který jej zachvátil 1. července, pokusí opravit? A jak to, že v jeho útrobách nalezla smrt řada vysokých důstojníků?

Ponorka sloužila na výzkum mořského dna.
Ponorka sloužila na výzkum mořského dna.

Proklaté lithiové baterie

K požáru Lošariku došlo zřejmě vlivem zkratu v bateriovém úseku ponorky. Baterie slouží jako nouzový pohon a k jemnému manévrování u dna.

Ponorka Lošarik je vybavena lithiovými bateriemi, které jsou při stejné kapacitě menší a lehčí než ty klasické, bohužel hoří i pod vodou a nelze je vodou uhasit.

Život 25členné posádky na této ponorce musí být nesnadný, k dispozici mají vnitřní prostor jen okolo 100 m3. Sloužit na Lošariku je však pro ruské námořníky čest, zřejmě proto při jeho požáru zahynulo tolik vysokých důstojníků.

K požáru došlo kvůli zkratu.
K požáru došlo kvůli zkratu.

Hrdinná smrt důstojníků zabránila jaderné katastrofě

Ze 14 obětí bylo 7 kapitánů a dva držitelé nejvyššího státního ocenění Hrdina Ruska. Patrně se nadýchali jedovatých plynů. Ovšem část z nich se musela, aby zabránila šíření ohně, dobrovolně zavřít do jedné z batysfér.

Jak prohlásil námořní kapitán Sergej Pavlov: „Obětovali se, aby zachránili loď a zabránili katastrofě globálního měřítka.“ Část ponorky, ve které se nacházel atomový reaktor, díky tomu nebyla poškozena, a nedošlo tak k úniku radioaktivity.

Otázkou však zůstává, co vlastně ponorka dělala poblíž ústí zátoky Ura v Barentsově moři v okamžiku, kdy na ní vypukl oheň.

Posádka se obětovala, aby nedošlo k jaderné katastrofě.
Posádka se obětovala, aby nedošlo k jaderné katastrofě.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.