Skip to content

Supervulkány, největší nebezpečí pro lidstvo?

Když se řekne globální katastrofa, většinu lidí okamžitě napadne srážka Země s vesmírným tělesem nebo zničující jaderná válka. Jenže podle vědců se na planetě ukrývá ještě větší nebezpečí…

Supervulkány – obří jezera plná magmatu, která poklidně odpočívají pod zemí na několika místech světa. Alespoň se dosud zdálo, že poklidně. Poslední zjištění vědců i amatérských pozorovatelů ukazuje něco jiného.

Nejméně u dvou světových supervulkánů prý hrozí, že vybuchnou. To by znamenalo katastrofu globálních rozměrů, která by změnila celou planetu.

Yellowstone je nádherným, ale nebezpečným kusem přírody.
Yellowstone je nádherným, ale nebezpečným kusem přírody.

Yellowstonská hrozba

Nejčastěji se hovoří o supervulkánu pod americkým parkem Yellowstone, který naposledy vybuchl před 640 tisíci lety. Evropská vědecká nadace hovoří až o desetiprocentní šanci, že k výbuchu dojde v tomto století.

„Náklady a schopnost reakce na takovou událost je zcela mimo finanční a politické schopnosti jakékoliv jednotlivé země,“ upozorňuje její zpráva.

Výbuch supervulkánu v USA by měl hrozivé důsledky.
Výbuch supervulkánu v USA by měl hrozivé důsledky.

Nebezpečí v Itálii

Druhé varování přichází z Itálie. Sopka Campi Flegrei západně od Neapole ukrývá inferno, které už dvakrát zdecimovalo obrovské území. Vědci z University College v Londýně a Observatoře Vesuvius tvrdí, že další výbuch může přijít brzy.

Jen v zóně erupce žije přes sedm milionů lidí, katastrofa by však zásadním způsobem ovlivnila celou Evropu.

Campi Flegrei je nebezpečím pro celou Evropu.
Campi Flegrei je nebezpečím pro celou Evropu.
Foto: Commons.wikimedia.org, robslink.com, cdn-image.travelandleisure.com, www.wired.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …