Domů     Superpotraviny: Ke zdraví se můžete projíst
Superpotraviny: Ke zdraví se můžete projíst

Zdravých a výživných potravin je v přírodě víc než dost a bez nadsázky by se každá z nich dala označit za pomyslnou „superpotravinu”. Velké množství potravin, ať už se nám zdají jakkoliv obyčejné, v sobě totiž ukrývá spoustu prospěšných živin.

Existují však některé, které přece jen svým složením a hlavně přínosem vynikají nad ostatní, a to i v případě, že bychom je nenazývali tak honosně s předponou „super”.

Superpotraviny jsou už delší dobu populární i u nás. Ale co jsou vlastně zač? Přesná definice sice neexistuje, jejich charakteristika je však poměrně snadná: potraviny rostlinného původu v přírodním stavu, které obsahují značné množství cenných živin.

Jsou nabité vitamíny, minerály, proteiny, prospěšnými mastnými kyselinami a antioxidanty. A nejedná se jen o exotické bobule z jižní Ameriky, najdete je všude na světě, i u nás v Česku. K těm nejzdravějším patří například rakytník, lněné semínko nebo kadeřávek.

Energie pro buňky

Ne nadarmo jsou superpotraviny považovány téměř za zázračné. Svým obsahem mikroživin totiž podporují nejen imunitní systém, ale i ostatní tělesné funkce. Organismus je navíc lehce přijímá a velmi dobře zužitkovává.

Pomáhají také při snižování hmotnosti, zlepšují stav pleti, navozují dobrou náladu, zvyšují sílu a energii, zlepšují soustředění a zpomalují proces stárnutí. Na světě jich existují stovky.

Poznejte několik nejzdravějších a zároveň nám nejdostupnějších a naučte se s nimi experimentovat.

ARONIE, přírodní vitamínová bomba

Tato tmavá bobule zdraví nejen udržuje, ale pomáhá i při léčení četných nemocí. Její cennou předností je neobyčejně vysoký obsah červených barviv, které působí vysoce antioxidačně a chrání naše buňky.

Těchto látek je v aronii obsaženo mnohem víc než ve většině jiných bobulí. Přibližně pětinásobně proti stejnému množství modrých hroznů a zhruba dvacetinásobně proti malinám nebo jahodám.

Použití

Aronii si můžete opatřit v mnoha podobách. Často jsou to sušené plody, které se dají rovnou konzumovat. K dostání je i nektar, šťáva, víno, čaj, pomazánka, marmeláda nebo sirup.

V syrovém stavu mají bobule kvůli vysokému obsahu tříslovin natrpklou sladkokyselou chuť, asi jako nezralé borůvky. Pokud je necháte zmrznout, zesládnou a zčásti svoji trpkou chuť ztratí.

CHIA SEMÍNKA, superovoce Aztéků

Chia semínka zvyšují sílu a vytrvalost, na dlouhou dobu zasytí a poskytují nejdůležitější živiny – především velké množství bílkovin, vápník, hodně železa a spoustu antioxidantů. Jsou rovněž významným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Podobají se lněnému semínku, ale mají výrazně delší trvanlivost. Chuťově jsou neutrální, ale výborně se kombinují s jinými potravinami, ať už v salátech nebo müsli.

Použití

Nejznámější jsou tato semínka jako tzv. chia gel, jsou totiž bohatá na vlákninu a po ponoření do vody značně nabobtnají.

Na přípravu této rosolovité hmoty smíchejte třetinu šálku chia semínek se dvěma šálky vody nebo neslazeného ořechového mléka, přelijte do uzavíratelné nádoby a postavte do chladu. V chladničce můžete rosol uchovávat zhruba týden.

GRANÁTOVÉ JABLKO, Afroditino ovoce

Vysoký obsah polyfenolů povýšil granátové jablko na superhrdinu. Tyto rostlinné látky působí jako antioxidanty: posilují imunitní systém a zpomalují proces stárnutí buněk. V tomto ovoci se navíc ukrývá velké množství životně důležitých vitamínů a minerálů.

Použití

Konzumují se zrníčka plodů, ale doporučuje se zužitkovat i šťávu. Lisuje se z celých plodů a lze ji pít jen tak, případně přimíchat do smoothie či smíchat s jinými šťávami.

Zrníčka jsou perfektní na chroupání, výborně se hodí do salátů a pikantních rýžových pokrmů, do müsli nebo jako ozdoba dezertů a koláčů.

KADEŘÁVEK, zelený elixír života

Kadeřávek má za sebou úctyhodnou kariéru. V Německu byl tento tamní oblíbenec dlouho rozšířený pouze na severu, dnes se však bez něj neobejde žádná trendy restaurace. Není divu, kadeřávek spolu s potočnicí patří k nejvýživnějším druhům zeleniny.

Má značný antioxidační účinek, urychluje metabolismus tuků a působí antibakteriálně. Právem je považován za zázračný prostředek proti stárnutí.

Použití

Účinek kadeřávku ještě zintenzivníte rozmixováním nebo nasekáním nadrobno. Perfektně se hodí do smoothie a šťáv, výborný je v salátech nebo sušený, v podobě chipsů. Uchovávejte ho v chladničce, zabalený do vlhké utěrky, a spotřebujte maximálně do dvou dnů.

KAKAOVÉ BOBY, potrava bohů

Tento multitalent mezi superpotravinami je nabitý biokativními živinami. Kakao navíc navozuje pocit štěstí. Obsahuje látky, které způsobují uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí. Zázračnými účinky však disponuje pouze nepražené kakao. Pokud se boby zahřejí na teplotu 42 °C, většina účinných látek se zničí.

Použití

Raw kakao je k dostání jako celé kakaové boby, drcené kakaové boby nebo jemně mletý prášek z bobů. Drcené boby jsou výtečné jen tak na zobání nebo jako přísada do smoothie, dezertů či nepečených dortů a koláčů.

MORINGA OLEJODÁRNÁ, zázračný strom

Kdyby na světě neexistovala žádná jiná potravina, mohli bychom se živit jen moringou. Už tři stromy stačí na to, aby pokryly roční spotřebu živin průměrné rodiny. Moringa si tedy skutečně označení “zázračný strom” nebo “strom života” zaslouží.

Je neobyčejně bohatá na nejrůznější antioxidanty, působí proti bakteriím, plísním a virům, brzdí růst nádorů, dokáže zpomalit proces stárnutí a omlazovat, má i četné další léčebné účinky.

Použití

Moringa je u nás nejčastěji k dostání ve formě prášku. Ten se může přimíchat do jídla nebo tekutin. V řezané formě je moringa vhodná k přípravě čaje. Kromě toho existuje v podobě ajurvédské moringové pasty, která se může přidávat do mléka nebo čaje. Koupit můžete i olej (behen), šťávu, med a celé listy.

GOJI, kouzelné bobule z Asie

V Tibetu tyto bobule nazývají také bobulemi štěstí, známý je i název vlčí bobule. Tajemství goji tkví ve skupině určitých řetězců cukrů a aminokyselin, které se nevyskytují v žádné jiné rostlině. Posilují imunitní systém a působí proti oxidativnímu stresu. Goji rovněž zlepšuje odolnost vůči fyzické i psychické zátěži.

Použití

Goji si je možné opatřit jako čerstvé ovoce i sušené plody, v prášku, jako šťávu, čaj, ovocnou pomazánku, příměs v čokoládě. Rostlinu můžete pěstovat i na zahradě. Bobule mají podobnou chuť jako rozinky, jen jsou méně sladké.

SPIRULINA, vitalita z modrozelené řasy

Spirulina je řasou superlativů, a to jak co do obsahu cenných látek, tak co do jejich účinnosti.

Chrání buňky a tkáně, zvyšuje energii, posiluje imunitní systém, působí antivirálně, protizánětlivě a protinádorově, snižuje krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu a cukru, napomáhá regeneraci svalů, chrání játra a ulevuje při anémii.

Složení jejích živin je skutečně rekordní, obsahuje všech osm esenciálních aminikyselin a je bohatá na lehce stravitelné bílkoviny – obsahuje jich 20x víc než sója a 200x víc než hovězí maso.

Použití

Spirulinu si lze opatřit ve formě tablet nebo prášku. K dostání je asi 55 druhů této řasy, nejčastěji se jako doplňek stravy používají Spirulina platensis a Spirulina maxima.

Při koupi si ale všímejte zbarvení, jakostní spirulina má tmavou modrozelenou barvu, bledě zelené tablety nebo tablety s bílými flíčky jsou obvykle něčím nastavené.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi