Domů     Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
13.9.2023

Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl.

Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí.

Africká Uganda se příliš často do středobodu pozornosti světa nedostává. Stejně jako mnoho jiných okolních zemí si prošla obdobím krvavé diktatury, která v sedmdesátých letech připravila o život 300 000 lidí.

Trápila a trápí ji epidemie nemoci AIDS. Nevyhnula se jí občanská válka, kdy si pod pláštíkem náboženství někteří samozvaní vůdci nárokovali moc v zemi. Tím se ovšem bohužel Uganda příliš neliší od některých jiných zemí v regionu.

A právě s náboženstvím souvisí i příběh sekty, která sama sebe nazývala Hnutí pro obnovu Deseti přikázání Božích.

Joseph Kibwetere byl popisován jako zbožný a mírumilovný člověk, který se staral o nemocné. FOTO: murderpedia
Joseph Kibwetere byl popisován jako zbožný a mírumilovný člověk, který se staral o nemocné. FOTO: murderpedia

Kněz se 16 dětmi

V čele sekty stál jistý Joseph Kibwetere, ortodoxní katolický kněz a také politik, na ugandské poměry velmi dobře zaopatřený. Ač duchovní, měl se svou ženou 13 dětí a k tomu ještě další tři z mimomanželských poměrů.

V roce 1989 mu bylo padesát sedm let a podle svých slov měl několikrát vidění, ve kterém spatřil Pannu Marii. „Byl to zbožný člověk,“ popisoval Matthias Igusha, žák jedné ze škol, které Kibwetere na počátku 60. let založil. „Bylo to znát na jeho chování – chodil do kostela, staral se o nemocné.“

Kibwetere mohl být považován za úspěšného muže. Stal se inspektorem katolických škol v regionu a založil i své vlastní vzdělávací zařízení, ve kterém křesťanská víra hrála hlavní úlohu.

O několik let později, poté, co přešel do státních služeb a politiky, daroval pozemky, na nichž vyrostly dva kostely. „Nikdy jsme se nehádali,“ vzpomínala jeho manželka, rovněž učitelka, kterou si vzal v roce 1960. „Byl to mírumilovný člověk.“

Osudové setkání

Zlom v Kibwetreho životě nastal ve zmíněném roce 1989. Tehdy jej po jedné ze mší oslovily tři ženy – Credonia Mwerindeová, Ursula Komuhangiová a Angela Mugishaová, vůdkyně křesťanského uskupení vyznávajícího mariánský kult.

Členové této sekty byli přesvědčeni, že konec světa nastane v roce 1999 a jedinou spásou je přísný návrat k biblickému Desateru. Mwerindeová, podobně jako Kibwetere, tvrdila, že i ona měla zjevení Panny Marie, ve kterých Panna lkala nad hříšností lidí. Oba záhy zjistili, že jsou naladěni na stejnou notu.

Kult Panny Marie mezi věřícími sílil, v momentě kdy byli někteří přesvědčeni, že s nimi Maria komunikuje, začalo jít do tuhého. FOTO: pxfuel
Kult Panny Marie mezi věřícími sílil, v momentě kdy byli někteří přesvědčeni, že s nimi Maria komunikuje, začalo jít do tuhého. FOTO: pxfuel

Tak vzniklo Hnutí za obnovu Desatera božích přikázání. Kibwetre se prohlásil prorokem Božím, nicméně i nadále se považoval za katolíka. Ale jak stále více hlásal svůj přímý kontakt s Bohem či Kristem, tím více oficiálním církevním kruhům lezl na nervy.

Vše vyvrcholilo jeho exkomunikací v momentu, kdy Kibwetre začal hlásat, že nahrál rozhovor mezi Kristem a Pannou Marií. Ta měla podle jeho slov tvrdit, že apokalypsa je již za dveřmi.

Týraná rodina

Sekta zprvu s dvěma sty členy přebývala na Kibwetreho rodinné farmě. Jeho početná rodina z toho nebyla nijak nadšena a atmosféra zde začala houstnout.

„Vyrůstali jsme v krásném domě, v krásné rodině, dokud si ty lidi nepřivedl domů,“ řekl jejich syn, nyní stavební podnikatel a otec čtyř dětí, Juvenar Rugambwa.

Když se tři prapodivné ženy objevily poprvé, paní Kibwetere se zpočátku připojila k jejich aktivitám. Ale jak přibývalo stoupenců, rostlo mezi nimi a rodinou napětí.

„Když sem přišli, začali nás týrat a tvrdili, že jim Panna Maria řekla, že nás mají držet bez jídla a trestat nás,“ vzpomíná Rugambwa.

A tak se bránil, nejprve sám, později s podporou matky a sourozenců, proti lidem, kvůli kterým se podle svých slov cítil jako vězeň ve vlastním domě.

Rodina nakonec zvítězila. V roce 1992 se sekta a její vůdce sbalili a odešli do Kanungu. Kibwetere se domů již nikdy nevrátil.

Sekta byla nucena přestěhovat se do Kanungu, zanedlouho se z místa stalo místo hrůzy. FOTO: murderpedia
Sekta byla nucena přestěhovat se do Kanungu, zanedlouho se z místa stalo místo hrůzy. FOTO: murderpedia

Padající hadi a beton

Vyznavači sekty zatím řešili, jak bude blížící se apokalypsa vypadat. Podle jejich líčení, kterým lákali další přívržence, se měla otevřít nebesa a z nich začít padat gigantičtí hadi a kusy betonu.

Uniknout mohli jen vyvolení, pochopitelně ti, který si za své vzali učení sekty. Velkou výhody měli mít sami Ugnaďané, kteří jsou prý považováni za nový vyvolený národ.

Kult se usadil na nádherném pozemku a šířil své poselství i písemně, především prostřednictvím knihy Včasné poselství z nebe: Konec současných časů. Velká část je věnována Kibwetereho zjevením.

Svazek obsahuje temná proroctví o hladomorech a válkách, o vodě v řekách, měnící se v krev, a o jídle, měnícím se v jed.

Vyjmenovává problémy, které postihnou konkrétní země, například Mosambik má být zničen vlastní mašinérií či Japonsko bude čekat nekonečný déšť.

Zánik světa, který nepřišel

Novodobou Noemovou archou se měla stát právě farma v Kanungu. Život zde byl tvrdý, obyčejní lidé zde žili jako otroci, kterým kromě modliteb nebylo dovoleno mluvit. Pravidelný půst, zákaz sexu nebo i mýdla, otrocká práce, to vše je mělo vést ke spáse.

Jenže spása nepřišla. Když 31. prosince 1999 k žádnému konci světa, k žádnému strašlivému Armageddonu, nedošlo, bylo to pro zhruba 3000 členů sekty nevýslovné zklamání. Komunitou to otřáslo, žádný rozpad se ale nekonal.

Mnoho sektářů odešlo, jejich zmizení však vůdci vysvětlovali jejich nanebevstoupením. Záhy navíc začali přicházet noví členové, z nichž mnozí se dostavili 17. března 2000 do kostela sekty, kde v extatickém vzrušení do ochraptění opakovali modlitby. Ve 12:45 pak okolím otřásl výbuch a kostel vzplál.

Na místě činu to odporně páchlo mrtvolami. FOTO: murderpedia
Na místě činu to odporně páchlo mrtvolami. FOTO: murderpedia

Krvavé finále

Policisté a hasiči, kteří na místo ihned přijeli, spatřili apokalyptický výjev. Roztrhaná a spálená těla se mísila s troskami kostela. „Jen u dvou nebo tří těl jsme byli schopni poznat, jestli je to muž, nebo žena.

Zbytek už ani neměl tvar lidského těla,“ prohlásil policejní mluvčí Asuman Mugenyi. Identifikace nebyla možná a vyšetřovatelé nakonec pouze odhadli, že v kostele zahynulo kolem 500 lidí včetně stovky dětí.

Koberce a stěny kostela byly napuštěny benzinem, hořlavinou se potřeli i někteří lidé.

Hrůzám však nebyl konec. V okolí policisté nalezli těla dalších stovek obětí. Mnozí z nich byli zavražděni – šlo mimo jiné o ty, kteří na farmu přijeli za svými blízkými, aby je přemluvili k návratu. Na tělech bylo patrné násilí včetně stop po ranách sekerami.

Co se onoho dne a ve dnech předchozích na farmě dělo, zůstává do značné míry záhadou.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
reklama
svět zločinu
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Mladičká satanistka Miranda: Pusťte mě a budu vraždit zas!
Motor auta spokojeně vrní krajinou. Vozidlo konečně zastaví. Vedle řidičky usedne muž. Dívčí obličej rámovaný hustými dlouhými vlasy se k němu otočí: „Viděl jsi už dneska hvězdy?“ Než stihne muž odpovědět, někdo mu hodí kolem krku smyčku.     Mít v rodném listu jako místo narození Severní pól zní pro našince obskurně samo o sobě. […]
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas