Domů     Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
13.9.2023

Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl.

Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí.

Africká Uganda se příliš často do středobodu pozornosti světa nedostává. Stejně jako mnoho jiných okolních zemí si prošla obdobím krvavé diktatury, která v sedmdesátých letech připravila o život 300 000 lidí.

Trápila a trápí ji epidemie nemoci AIDS. Nevyhnula se jí občanská válka, kdy si pod pláštíkem náboženství někteří samozvaní vůdci nárokovali moc v zemi. Tím se ovšem bohužel Uganda příliš neliší od některých jiných zemí v regionu.

A právě s náboženstvím souvisí i příběh sekty, která sama sebe nazývala Hnutí pro obnovu Deseti přikázání Božích.

Joseph Kibwetere byl popisován jako zbožný a mírumilovný člověk, který se staral o nemocné. FOTO: murderpedia
Joseph Kibwetere byl popisován jako zbožný a mírumilovný člověk, který se staral o nemocné. FOTO: murderpedia

Kněz se 16 dětmi

V čele sekty stál jistý Joseph Kibwetere, ortodoxní katolický kněz a také politik, na ugandské poměry velmi dobře zaopatřený. Ač duchovní, měl se svou ženou 13 dětí a k tomu ještě další tři z mimomanželských poměrů.

V roce 1989 mu bylo padesát sedm let a podle svých slov měl několikrát vidění, ve kterém spatřil Pannu Marii. „Byl to zbožný člověk,“ popisoval Matthias Igusha, žák jedné ze škol, které Kibwetere na počátku 60. let založil. „Bylo to znát na jeho chování – chodil do kostela, staral se o nemocné.“

Kibwetere mohl být považován za úspěšného muže. Stal se inspektorem katolických škol v regionu a založil i své vlastní vzdělávací zařízení, ve kterém křesťanská víra hrála hlavní úlohu.

O několik let později, poté, co přešel do státních služeb a politiky, daroval pozemky, na nichž vyrostly dva kostely. „Nikdy jsme se nehádali,“ vzpomínala jeho manželka, rovněž učitelka, kterou si vzal v roce 1960. „Byl to mírumilovný člověk.“

Osudové setkání

Zlom v Kibwetreho životě nastal ve zmíněném roce 1989. Tehdy jej po jedné ze mší oslovily tři ženy – Credonia Mwerindeová, Ursula Komuhangiová a Angela Mugishaová, vůdkyně křesťanského uskupení vyznávajícího mariánský kult.

Členové této sekty byli přesvědčeni, že konec světa nastane v roce 1999 a jedinou spásou je přísný návrat k biblickému Desateru. Mwerindeová, podobně jako Kibwetere, tvrdila, že i ona měla zjevení Panny Marie, ve kterých Panna lkala nad hříšností lidí. Oba záhy zjistili, že jsou naladěni na stejnou notu.

Kult Panny Marie mezi věřícími sílil, v momentě kdy byli někteří přesvědčeni, že s nimi Maria komunikuje, začalo jít do tuhého. FOTO: pxfuel
Kult Panny Marie mezi věřícími sílil, v momentě kdy byli někteří přesvědčeni, že s nimi Maria komunikuje, začalo jít do tuhého. FOTO: pxfuel

Tak vzniklo Hnutí za obnovu Desatera božích přikázání. Kibwetre se prohlásil prorokem Božím, nicméně i nadále se považoval za katolíka. Ale jak stále více hlásal svůj přímý kontakt s Bohem či Kristem, tím více oficiálním církevním kruhům lezl na nervy.

Vše vyvrcholilo jeho exkomunikací v momentu, kdy Kibwetre začal hlásat, že nahrál rozhovor mezi Kristem a Pannou Marií. Ta měla podle jeho slov tvrdit, že apokalypsa je již za dveřmi.

Týraná rodina

Sekta zprvu s dvěma sty členy přebývala na Kibwetreho rodinné farmě. Jeho početná rodina z toho nebyla nijak nadšena a atmosféra zde začala houstnout.

„Vyrůstali jsme v krásném domě, v krásné rodině, dokud si ty lidi nepřivedl domů,“ řekl jejich syn, nyní stavební podnikatel a otec čtyř dětí, Juvenar Rugambwa.

Když se tři prapodivné ženy objevily poprvé, paní Kibwetere se zpočátku připojila k jejich aktivitám. Ale jak přibývalo stoupenců, rostlo mezi nimi a rodinou napětí.

„Když sem přišli, začali nás týrat a tvrdili, že jim Panna Maria řekla, že nás mají držet bez jídla a trestat nás,“ vzpomíná Rugambwa.

A tak se bránil, nejprve sám, později s podporou matky a sourozenců, proti lidem, kvůli kterým se podle svých slov cítil jako vězeň ve vlastním domě.

Rodina nakonec zvítězila. V roce 1992 se sekta a její vůdce sbalili a odešli do Kanungu. Kibwetere se domů již nikdy nevrátil.

Sekta byla nucena přestěhovat se do Kanungu, zanedlouho se z místa stalo místo hrůzy. FOTO: murderpedia
Sekta byla nucena přestěhovat se do Kanungu, zanedlouho se z místa stalo místo hrůzy. FOTO: murderpedia

Padající hadi a beton

Vyznavači sekty zatím řešili, jak bude blížící se apokalypsa vypadat. Podle jejich líčení, kterým lákali další přívržence, se měla otevřít nebesa a z nich začít padat gigantičtí hadi a kusy betonu.

Uniknout mohli jen vyvolení, pochopitelně ti, který si za své vzali učení sekty. Velkou výhody měli mít sami Ugnaďané, kteří jsou prý považováni za nový vyvolený národ.

Kult se usadil na nádherném pozemku a šířil své poselství i písemně, především prostřednictvím knihy Včasné poselství z nebe: Konec současných časů. Velká část je věnována Kibwetereho zjevením.

Svazek obsahuje temná proroctví o hladomorech a válkách, o vodě v řekách, měnící se v krev, a o jídle, měnícím se v jed.

Vyjmenovává problémy, které postihnou konkrétní země, například Mosambik má být zničen vlastní mašinérií či Japonsko bude čekat nekonečný déšť.

Zánik světa, který nepřišel

Novodobou Noemovou archou se měla stát právě farma v Kanungu. Život zde byl tvrdý, obyčejní lidé zde žili jako otroci, kterým kromě modliteb nebylo dovoleno mluvit. Pravidelný půst, zákaz sexu nebo i mýdla, otrocká práce, to vše je mělo vést ke spáse.

Jenže spása nepřišla. Když 31. prosince 1999 k žádnému konci světa, k žádnému strašlivému Armageddonu, nedošlo, bylo to pro zhruba 3000 členů sekty nevýslovné zklamání. Komunitou to otřáslo, žádný rozpad se ale nekonal.

Mnoho sektářů odešlo, jejich zmizení však vůdci vysvětlovali jejich nanebevstoupením. Záhy navíc začali přicházet noví členové, z nichž mnozí se dostavili 17. března 2000 do kostela sekty, kde v extatickém vzrušení do ochraptění opakovali modlitby. Ve 12:45 pak okolím otřásl výbuch a kostel vzplál.

Na místě činu to odporně páchlo mrtvolami. FOTO: murderpedia
Na místě činu to odporně páchlo mrtvolami. FOTO: murderpedia

Krvavé finále

Policisté a hasiči, kteří na místo ihned přijeli, spatřili apokalyptický výjev. Roztrhaná a spálená těla se mísila s troskami kostela. „Jen u dvou nebo tří těl jsme byli schopni poznat, jestli je to muž, nebo žena.

Zbytek už ani neměl tvar lidského těla,“ prohlásil policejní mluvčí Asuman Mugenyi. Identifikace nebyla možná a vyšetřovatelé nakonec pouze odhadli, že v kostele zahynulo kolem 500 lidí včetně stovky dětí.

Koberce a stěny kostela byly napuštěny benzinem, hořlavinou se potřeli i někteří lidé.

Hrůzám však nebyl konec. V okolí policisté nalezli těla dalších stovek obětí. Mnozí z nich byli zavražděni – šlo mimo jiné o ty, kteří na farmu přijeli za svými blízkými, aby je přemluvili k návratu. Na tělech bylo patrné násilí včetně stop po ranách sekerami.

Co se onoho dne a ve dnech předchozích na farmě dělo, zůstává do značné míry záhadou.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Svět zločinu
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
reklama
historie
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
Když voda léčí
Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.   Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy