Domů     6 mýtů o běhání: Je strečink nutný a vypotíte i těžké kovy?
6 mýtů o běhání: Je strečink nutný a vypotíte i těžké kovy?
13.9.2023

Mozek vyhodnocuje procesy a dřeň nadledvin vypouští dávku adrenalinu. Kancelář zamkl v šest večer, pak si šel dát deset kilometrů… a teď lituje. Je jedna ráno, mžourá na potemnělý strop a nadává si, že večerní běhání je ten nejhorší nápad. Vážně nesmíme cvičit před večerkou?

Mýtus, že večerní cvičení vás promění v nedobrovolnou sovu, vyvrací studie z roku 2019 publikovaná v časopise Sports Magazine. Respondenti nejen, že usínali rychleji, ale ještě si dopřáli delší fáze hlubokého spánku! Ale jsou tu pravidla:

Nechoďte spát do hodiny po cvičení a nevybírejte si intenzivní trénink. Jinak je na vás studie krátká.

MÝTUS: Před trénink patří strečink

VERDIKT : ANO

Stretch značí natažení a jeho úkolem je jemné upozornění: „Haló, svaly, oběhový systéme i dýchání, tady se bude brzy cvičit!“ Jde o různé nenáročné cviky, které ale kde kdo před i po běhání s radostí vynechá.

Jenže strečink k sportovnímu výkonu patří. Každému cviku je dobré věnovat alespoň 20 vteřin a nic neuspěchat. Pokud vynecháte strečink „po“, nic hrozného se nestane.

Pokud vypustíte ten „před“, zbytečně si snížíte výkonnost, zachováte se nehezky ke svým tkáním, vaše svaly ještě nenaberou požadovanou pružnost a nemusíte být tak ohební. A pozor, strečink není vhodné jet přes bolest!

Marcela Joglová, na svém kontě má kromě reprezentace České republiky na OH v Tokiu v roce 2020 dvě zlaté medaile z Mistrovství ČR v atletice. Strečink nevynechává...
Marcela Joglová, na svém kontě má kromě reprezentace České republiky na OH v Tokiu v roce 2020 dvě zlaté medaile z Mistrovství ČR v atletice. Strečink nevynechává…

MÝTUS: Na běhání musíte mít kvalitní boty

VERDIKT: ANO

Běhat lze v jakýchkoli botách. To je rozšířený mýtus, který se mezi Čechy drží jako pořádně nasosané klíště. Nedávný průzkum značky PUMA to jen potvrzuje: Až 80 procent rekreačních běžců nemá žádné speciální běžecké boty…

Jenže dobré boty a správná technika běhu vás může zachránit před nejedním zraněním. Více než polovina běžců techniku neřeší a jen 4 % se domnívají, že jí mají správnou. „Častá běžecká zranění jsou přímo úměrná špatné technice běhu i nevhodné obuvi.

Je dobré tomu přizpůsobit vybavení a investovat minimálně do nějakých univerzálních bot vhodných pro jakýkoliv typ došlapu,“ říká olympionička a maratonkyně Marcela Joglová.

Vít Pališta. Trojnásobný mistr republiky v půlmaratonu a český šampion v běhu do vrchu obuv rozhodně nepodceňuje.
Vít Pališta. Trojnásobný mistr republiky v půlmaratonu a český šampion v běhu do vrchu obuv rozhodně nepodceňuje.

MÝTUS: Pocením se vyplavují toxiny

VERDIKT EPOCHY: NE

Po čele steče první maličká kapka potu a tílko v podpaží nabírá mokrý odstín. Jen víc a houšť! Cvičení je přece skvělé pro detoxikaci! O tom není sporu. Toxiny prý mají zamávat na rozloučenou vypuzením skrze póry zároveň s potem.

Pocením se toxinů skutečně zbavujete – a to včetně těžkých kovů. Ale v tak minimálním množství, že to ani nestojí za řeč. Hlavní detoxikační trasa vede totiž skrze játra, ledviny – a poté moč a stolici. Cvičení tedy pomáhá zbavení se toxinů, ale ne potem.

Běh má svá pravidla, i když nejste žádní profíci. A ta jsou nutná zejména pro vaše vlastní zdraví...
Běh má svá pravidla, i když nejste žádní profíci. A ta jsou nutná zejména pro vaše vlastní zdraví…

MÝTUS: Běháním si přivodíte osteoporózu a osteoartrózu

VERDIKT EPOCHY: NE

Nohy dostávají při běhu zabrat. Možná až tak, že se mohou dopracovat k osteoporóze neboli řídnutí kostí. Ta se projevuje úbytkem vápníku a dalších minerálů, vytvářením pórů v kostech, jejich lomivostí – a přidruženými bolestmi (nejen) zad.

Anebo rovnou k osteoartróze, což je nejčastější onemocnění kloubů. Představuje pravidelný běh riziko?

Fáma o hrozících nemocech kostí a kloubů je stále v oběhu. Přitom je to naopak. 7letá studie publikovaná roku 2013 se zaměřuje na 74 000 běžců v porovnání s 14 000 chodci. Výsledek? Běžci nemají vyšší výskyt osteoartrózy. A osteoporóza?

Pokud se třikrát týdně hýbete – a nemusí to být jen běh – máte mnohem vyšší pravděpodobnost k uchování správné hustoty kostí.

Jan Rada, vodič Run Tour
Jan Rada, vodič Run Tour

MÝTUS: Senioři mohou také běhat

VERDIKT EPOCHY: ANO

Dá se začít s během i po šedesátce? Ale jistě! Běhání představuje nejpřirozenější pohybovou aktivitu. Ve vyšším věku má ale svá specifika. Pokud nejste trénovaní, soustřeďte se spíše na vytrvalecké běhy než tepové tréninky.

Běhání pak lépe zlepšuje celkové zdraví, a to přes pomalejší metabolismus. A mimochodem, dobrá fyzička, kterou takto získáte, má nezanedbatelný vliv také na zlepšení sexuálního života.

Je vám 75 let? Tak to pro vás máme skvělý tip: PUMA letos slaví své 75. narozeniny a celý rok vzdává hold historickým milníkům, jež v oblasti sportu, kultury a inovací vytvořila.

Proto spouští kampaň Hledá se kapitán pro běžecký tým PUMA 75, který bude ve stejném věku jako značka sama. Součástí tohoto týmu bude i úspěšná česká maratonkyně a olympionička Marcela Joglová.

Vše vyvrcholí v rámci říjnového vydání oblíbeného běžeckého seriálu Run Tour na pražské Ladronce běžeckým závodem.

Každý běžecký fanoušek, který má zájem stát se kapitánem/kou týmu, se může přihlásit, kdyže napíše e-mail nejpozději do 20. září na adresu kapitan75@bisonrose.cz. Kapitán získá běžecké vybavení PUMA v hodnotě 10 000 Kč.

Přihlásit se mohou i další zájemci o místo ve speciálním narozeninovém teamu PUMA75. Vybraný uchazeč se stane součástí týmu a rovněž vyhraje vybavení PUMA v hodnotě 10 000 Kč.

Foto: Pixabay, Puma
reklama
Související články
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
reklama
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás