Mají roztomilé obličeje, hebká tělíčka a milují je děti i dospělí. Bez plyšových figurek se zkrátka neobejde žádné hračkářství! Vášní jsou také pro sběratele a u medvídků to platí dvojnásob. Ale byl to slon, který spustil lavinu přes sto let trvající obliby!
Předchůdce dnešních plyšáků přitom spatří světlo světa víceméně náhodou.
V roce 1877 si tělesně postižená německá švadlena Margarete Steiffová (1847-1909) rozhodne založit vlastní firmu a jedním z jejích prvních výrobků je plstěný jehelníček ve tvaru slona, vycpaný ovčí vlnou.
Ale původně praktická pomůcka nesmírně zaujme hlavně děti, které si ji od svých maminek půjčují na hraní.
Sedmiprstá hvězda
Margarete nakonec prodá okolo 5 000 slonů a začne navrhovat a vyrábět i další zvířata. V roce 1892 vydá první katalog, kde nabízí opice, osly, koně, velbloudy, myši, psy, zajíce anebo třeba i žirafy.
V té samé době se na druhé straně oceánu stane hvězdou mourovatá kočka jménem Caesar Grimalkin z Ithaky v americkém státě New York. Málo se ví, že živá předloha měla na každé přední tlapce 7 prstů.
Její majitelé podle ní nechají vyrobit návrh, ovšem s klasickým počtem prstů a prodají ho na konci roku 1892 výrobci hraček. Ten kočku z mušelínu nazve Ithaca Kitty.
Ze dvora na světovou výstavu
Hned v následující sezóně najde nové majitele 200 tisíc kusů a hračka se tehdy objeví i na světové výstavě v Chicagu. Úspěch vede k výrobě a prodeji dalších „vycpaných“ zvířat, ale kočce už její prvenství a zásluhy nikdo nevezme.
Stane se známou také pro svůj opravdu realistický vzhled: děti si s ní hrají, ale farmáři ji tehdy používají k plašení ptáků a policejní stanice v newyorském Central Parku s ní straší myši!
Takhle ne!
Když se řekne „plyšák“, obvykle se většině lidí vybaví medvídek. Není se čemu divit, je to zkrátka klasika! V angličtině zní jeho označení teddy bear a toto jméno získává po americkém prezidentovi.
Theodore Roosevelt (1858-1919) totiž jednou na lovu ne a ne skolit medvěda, zatímco jiní lovci už se chlubí trofejí. A tak se mu ostatní snaží pomoci a přivážou ke stromu vyčerpané a vyděšené medvídě, aby to prezident měl jednodušší. Ten ale bezbranné mládě odmítne usmrtit.
Prezidentův medvídek
Tato historka se objeví v roce 1902 také na stránkách novin.
Americký výrobce hraček Morris Mitchom (1870-1938) se jí inspiruje, vytvoří prototyp látkového medvídka a vyžádá si Rooseveltovo svolení k tomu, aby hračku mohl pojmenovat zdrobnělinou jeho jména (Teddy).
První muž USA souhlasí a zanedlouho se zákazníci o tyto medvídky doslova perou. V té době nezávisle na americkém trhu s úspěchem nabízí medvídky také společnost Steiff.
Medvědí armáda
Medvídci jsou hitem i dnes. Největší sbírku plyšových medvídků na světě dala dohromady Istvánné Arnóczki (*1958) z Maďarska. Čítá 20 367 větších i menších kousků!
Jako dítě vyrůstá sběratelka v sociálně slabé rodině a přestože plyšové medvídky miluje, nikdy žádného nedostane. O plyšovém mazlíkovi, ke kterému by se mohla v noci přitulit, tak dívenka jenom sní.
Prvního medvídka si pořídí teprve ve 20 letech a pak nedokáže přestat kupovat další. Její přátelé vědí o její zálibě, takže dostává často plyšáky i jako dárek. Svou rozsáhlou sbírku dnes vystavuje ve speciálním „medvědím“ muzeu v rodné vesnici.