Na teploměru je krásných 26 stupňů Celsia, na kalendářích rok 1954 a ulicemi syrského Homsu se ruku v ruce prochází mladý pár. Do Damašku je to odtud 162 kilometrů. Procházka kolem řeky Ásí skončí víc než vřele.
Američanka Joanne Carole Schiebleová a její přítel syrský přítel Abdulfattah Jandali se znají z Wisconsinské univerzity v Madisonu a tráví tu dovolenou s jeho rodinou.
Ona je katolička německého a švýcarského původu, on muslim, který si ve Státech dodělává doktorát. Říká si John, v Madisonu je pedagog a za svou politickou angažovanost si už poseděl na Blízkém východě za mřížemi. Přiletí dva, odlétají tři. To ovšem Abdulfattah netuší…
„Neřekla mi to. Prostě se sebrala a odstěhovala do San Francisca, kde měla dítě. Nikdo to nevěděl, ani já,“ komentuje situaci později Abdulfattah. Rodičům se ale Joanne svěří. A ti se postaví tvrdě proti.
„Jestli v tom vztahu budeš pokračovat, odříznu tě od rodiny!“ křičí na ni otec. Dohodnou se, že potomka porodí a dá k adopci. A tak se v San Franciscu v Kalifornii 24. února 1955 narodí chlapeček. Jeho jméno je údajně Abdul Lateef Jandali. Svět ho ale bude jednou znát jako Steva Jobse (1955–2011).
Jen půl roku poté Joannin otec umírá a děvče se vdá za Jandaliho. 14. června 1957 se jim narodí dcerka Mona, která má dnes příjmení Simpsonová. Stane se spisovatelkou a učitelkou angličtiny. Je jediným biologickým sourozencem budoucího počítačového génia. Osobně ho ovšem potká až v 25 letech.
Tohle jsou praví rodiče. Na 1000%!
Joanne se miminka vzdává jen těžko. Na výběr budoucích rodičů úzkostně dohlíží. Konečně se objeví pár, jak má být: Katolíci, majetní a vzdělaní. Jenže z adopce vycouvají dřív, než proces vůbec začne.
A pak je tu mechanik Paul Reinhold Jobs (1922–1993) a jeho žena Clara (1924–1986), rodným příjmením Hagopianová, jejíž rodiče přežili arménskou genocidu během let 1915 až 1918. Clara má za sebou život ohrožující mimoděložní těhotenství a na vlastní děti to už nevypadá.
Joanne se zprvu nezdají. Nemají vystudovanou univerzitu a majetní také nejsou. Ale jsou sympatičtí, a když podepíší prohlášení, že synkovu vysokou školu zvládnou uhradit, Joanne s adopcí svolí. „Moji biologičtí rodiče byli v podstatě spermabankou. Je to tak. Clara a Paul jsou moji skuteční rodiče, na 1000%!“, vychvaluje je syn později.
Protismradlavá dieta
Chlapec dostane jméno Steven Paul Jobs. „Strašně jsem se bála, že mi ho vezmou. První půlrok jsem se snažila si ho neuvázat k srdci. Steve byl složité dítě, když mu byli dva, mysleli jsme, že to nezvládnem,“ přizná Clara.
V roce 1957 k němu přibude adoptovaná sestra Patricie. Úplně vřelé vztahy spolu mít nebudou. Zřejmě proto, že Steve je většinu dětství i dospívání hodně samotářské dítě. Výchovné problémy bude mít i ve škole.
„Hrozně jsem se nudil… v podstatě jsme ničili učitele,“ dozná se po letech. Baví ho až univerzita – nemá ale potřebu ji oficiálně dodělat, chodí jen na přednášky, co ho baví. Spává na zemi u kamarádů a na jídlo si vydělává vracením láhví od Coca-coly.
Nasadí dietu složenou z jablek a mrkve, věří totiž, že přestane vylučovat pachy a nebude se muset mýt. „Fakt to nefungovalo,“ vzpomíná jeho kamarád Steve Wozniak (*1950), spoluzakladatel Applu, který roku 1976 vymyslí počítač Apple I.