Skip to content

Štědré dotace na fotovoltaiku i výměnu starých kotlů: Kolik můžete získat?

Tento článek je reklamním sdělením

Nová zelená úsporám od září rozděluje větší balík peněz domácnostem, které si pořídí fotovoltaickou elektrárnu se silnějším výkonem. Nyní nejvyšší podpora dosahuje až 150 tisíc korun. Peníze čekají i na ty, kteří solární systém již dříve financovali pomocí dotace, a teď ho plánují rozšířit. Navíc zajímavé bonusy (od 10 do 40 tisíc Kč) získají lidé, kteří podporované aktivity (zateplení domu, nákup fotovoltaiky aj.) spojí s kotlíkovými dotacemi.

Zatímco v zámoří se rozjíždí dotace na nákup solárních tašek od Tesly, v české kotlině frčí zateplení a výměna oken, výstavba pasivních domů, zelené střechy nebo nákup solárních a fotovoltaických systémů z dotačního programu Nová zelená úsporám. Program odstartoval již v roce 2014 a poběží do roku 2021. Dosud se rozdalo na úsporná energetická opatření více než 2,3 miliard Kč. Program je financován z prodeje emisních povolenek, proto se počítá zhruba s dalšími 19 miliardami, které budou moci žadatelé získat. Od 4. září se staly podmínky příznivější zejména pro majitele velkých rodinných domů, kteří uvažují o soukromé elektrárně na sluneční energii.

Domácí fotovoltaika s výkonem nad 4 MWh ročně má zelenou

Dříve na dotace dosáhli jen majitelé střešních fotovoltaik s výrobou do 3 000 kWh za rok. Solární panely ale zažívají boom, a proto Nová zelená úsporám čerstvě přidává oblast podpory na pořízení sluneční fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem více než 4 000 kWh/rok. Dotace může vyšplhat až na 150 tisíc korun. Zároveň nově nabízí peníze i těm žadatelům, kteří již peníze na solární systém získali, ale rádi by ho dále rozšířili a zefektivnili. Pro přiznání dotace ale musí dojít ke zvýšení celkově využitelného zisku v budově o 20 % oproti předchozí žádosti.

„V praxi to znamená, že například solární termický systém pro přípravu teplé vody budou domácnosti moci rozšířit a využívat i pro vytápění nebo si pořídí další fotovoltaické baterie ke stávajícímu fotovoltaickému systému, aby tak dosáhli na vyšší účinnost.“ vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Speciální bonusy při kombinaci Nové zelené úsporám s kotlíkovou dotací

Aktuálně se také ve většině krajů rozjíždí 2. vlna kotlíkových dotací. Kdo vymění kotel na pevná paliva s ručním přikládáním za plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel, může dosáhnout na podporu až 127 500 Kč. Úspěšní žadatelé s ekologickým kotlem pak mohou ještě do 2 let požádat o dotaci v rámci Nové zelené úsporám. Spojením obou získaných podpor vzniká nárok na mimořádný bonus od 10 do 40 tisíc Kč.

 

Foto: Fotobanka Pixabay
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …