Domů     Stavba hrobky Prvního císaře je vykoupena litry krve
Stavba hrobky Prvního císaře je vykoupena litry krve
29.12.2022

Poptávka po pitné vodě v Číně roste. Její zdroje se tenčí. Starosti si dělají i rolníci v provincii Šen-si u města Si-an. Nelení a pokoušejí se vykopat studnu, aby získali další kýžený zdroj vody.

Netrvá to dlouho a krumpáč jednoho z nich se o něco zastaví a zacinká. „Nemůžu se dostat dál,“ křičí na své kolegy, zatímco vyhrabává podivné terakotové figury.

První čínský císař Čchin Š’-chuang-ti (260–210 př. n.

l.) dá základy silné čínské dynastii Čchin, podaří se mu uklidnit dvousetleté období trvajících zmatků a sjednotit válčící státy a světu zanechá několik památek, které budou dráždit fantazii nejednoho archeologa.

Tou největší je hrobka samotného císaře, jejíž stavba trvá neuvěřitelných 38 let!

Všechno má svůj řád

První čínský císař dá nové dynastii řád, zreformuje a sjednotí právní předpisy, měnu i písmo. Netrvá dlouho a sjednocená dynastie se dostane do hledáčku nepřátelských nomádských kmenů.

Spásný nápad na ochranu proti nájezdníkům se v hlavě mocného císaře zrodí téměř okamžitě. „Bude třeba vybudovat zeď,“ informuje císař své pobočníky, ovšem ani jeden z nich si neumí představit, jak velkou zeď má panovník dynastie Čchin na mysli.

„Na císařův příkaz pracovalo na stavbě Velké čínské zdi přes 300 000 dělníků,“ přibližuje archeoložka anglického původu Kate Santonová.

Stavby vykoupené smrtí

Nejimpozantnější dílo mladého císaře má ovšem teprve přijít. „Velký vládce musí mít opravdu skvostné místo odpočinku,“ nechce ponechat Čchin nic náhodě a vydává rozkaz na stavbu monumentálního chrámu.

Do práce jsou okamžitě povolány sta tisíce řemeslníků a dělníků, kteří na chrámu dřou do úmoru. „Na výstavbě hrobky se podílelo kolem 700 000 poddaných,“ upřesňuje Santonová. Pro mnohé je to čest vykoupená potem i krví.

Pro spoustu z nich znamená stavba hrobky jistou smrt. „Císař nechal spoustu řemeslníků zavraždit. Nechtěl, aby bylo prozrazeno místo jeho posledního odpočinku a hlavně, aby poklad, který jej doprovodí na poslední cestu, zůstal v bezpečí.

Jámy s těly, které nesou stopy popravy, se skutečně našly,“ tvrdí profesorka z Australské univerzity Aedeen Creminová.

První císař Čchin Š’-chuang-ti FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
První císař Čchin Š’-chuang-ti FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Do hrobu i s konkubínami

Aby mohl gigantický komplex o 90 čtverečních kilometrech císařovy hrobky vůbec vzniknout, musí řemeslníci odklonit podzemní toky hned tří řek! „Samotná pohřební mohyla leží asi půl druhého kilometru od jam s terakotovou armádou,“ popisuje Santonová.

Císař celou stavbu bedlivě dozoruje, vše musí být k jeho odchodu na onen svět do detailu připraveno. V mohyle kromě císaře spočinou ještě tisíce jiných. Po panovníkově smrti jsou s ním zaživa pohřbeny i konkubíny, které mu neporodily potomky.

Stejně tak se hrobka stane místem posledního odpočinku i pro bronzové skulptury ptáků a zvířat a pro množství osobních věcí Prvního císaře. „Lidé z dynastie Čchin věřili, že člověk má v posmrtném životě stejné potřeby jako zaživa.

Proto císaře pochovali se stejnými věcmi, které používal, dokud žil,“ míní Creminová.

Armáda tisíců

V roce 1974 se archeologům podaří vykopat množství terakotových figur. Záhy se ukáže, že se jedná o válečné bojovníky v životní velikosti.

Většina jich je v plné zbroji a skladba armády je vskutku rozmanitá, od pěšáků přes lučištníky až po kopiníky a jezdectvo! Nechybí ani důstojníci a velitelé armády.

„Důstojníci byli překvapivě vysocí, jejich průměrná výška je 190 centimetrů,“ prozrazuje Peng Wen z místního Terakotového muzea. Výjimkou nejsou ani koně a důmyslně zpracované vozy.

Každá socha je originál a každý voják je propracován do nejmenšího detailu a výrazu ve tváři. Prozatímní odhady říkají, že se v podzemí ukrývá 8000 vojáků. Je to ale konečné číslo? A k čemu měli vojáci po smrti císaře sloužit?

Skutečně se domníval, že na onom světě bude potřebovat plnohodnotnou armádu? Před kým ho měla ochránit?

Bojovníci s perfektní výbavou

Bojovníci se vyznačují skvělou zbrojí. Většina z nich v dlaních svírá buď meč, nebo kopí. Navíc je většina zbraní v perfektním stavu! Jejich ostří totiž vypadají, jako by se na nich zub času vůbec nepodepsal!

„Ten meč ležel v zemi přes 2000 let a stále vypadá jako nový.

Analýzy, kterým byl jeden z mečů podroben, ukázaly, že byl povrch zbraně opatřen slabounkou vrstvou chromu a soli,“ upozorňuje pracovník archeologického muzea v Si-anu Čang Wenli, podle jehož slov je meč natolik ostrý, že by se dal bez problémů použít i dnes.

Naznačují snad výzkumy, že Číňané znali již před více než dvěma tisíci lety metodu pochromování? Pro tuto hypotézu hovoří i v hrobce nalezené krásně zachovalé pochromované zrcadlo!

Jenže jak je možné, že Číňané uměli požít metodu pochromování kovů, která se v Evropě i v Americe začala používat až v moderní době?

V terakotové armádě nechyběji ani věrné sochy koní. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V terakotové armádě nechyběji ani věrné sochy koní. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Paradox nesmrtelnosti

Přestože První císař až s tyranskou pečlivostí dohlíží na stavbu posmrtného chrámu, touží po nesmrtelnosti. K té mu má pomoci zvláštní medicína, již mu připraví dvorní lékaři.

„Připravili mu lék na prodloužení života, který obsahoval mimo jiné i rtuť,“ domnívají se archeologové, že právě neutuchající touha po nesmrtelnosti stála panovníka život. Medicínu užíval totiž tak svědomitě, že se otrávil a zemřel v pouhých 50 letech.

Právě smrtonosná rtuť sehraje ale velmi důležitou roli i v místě císařova posledního odpočinku.

Terakotové figury byly původně pokryty i barvami. FOTO: Self-made / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Terakotové figury byly původně pokryty i barvami. FOTO: Self-made / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství pod pohrůžkou smrti

Ještě za svého života Čchin až úzkostlivě dbá o přísné utajení monumentální stavby. Se všemi, kteří by mohli o hrobce vyzradit podrobnosti, učiní krátký proces. Proč se tolik snažil existenci chrámu utajit?

Od roku 1974 se vědcům a archeologům podaří odkrýt jen pouhý zlomek mohylového komplexu. I když dnes mají archeologové velmi vyspělou techniku a je pro ně rozlehlý chrámový monument velkou výzvou, s bádáním jsou velmi zdrženliví. Není divu.

Zvědavost a touhu po vědění by totiž mohli zaplatit tou nejvyšší daní. Podle nalezených pramenů má být celá hrobka protkána vražedným systémem kuší. Samostříly jsou připraveny zneškodnit každého nepovolaného.

Kromě toho je mohyla protkána potoky rtuti, které mají údajně simulovat životodárné veletoky říše – Žlutou a Dlouhou řeku.

„Pokud bychom nebyli dostatečně opatrní nebo bychom se dopustili jen malého pochybení a došlo by k vylití jímek s rtutí, způsobili bychom obrovskou ekologickou katastrofu,“ nechtějí vědci ani domyslet všechny možné scénáře.

Mají snad kuše a rtuť kromě posledního odpočinku císaře střežit tajemství o vyspělé civilizaci?

Foto: Ingo Staudacher / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Self-made / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz